PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Archiwum sierpień, 2009

Dlaczego krzywdzimy?

Od najmłodszych lat uczymy się, że nie wolno krzywdzić innych. Z czasem norma dbałości o dobro innych staje się dla nas tak oczywista jak to, że upuszczone z wysokości przedmioty zawsze spadają na ziemię.
Jednak przedmioty spadały, spadają i spadać będą, natomiast ludzie ceniący wartości i normy społeczne, posiadający opinię uczciwych, prawych i dobrych, często zachowują [...]

FAScynujące dzieci - Płodowy Zespół Alkoholowy

Co to jest FAS?
Termin FAS jest skrótem od pierwszych liter angielskojęzycznego terminu Fetal Alcohol Syndrome (płodowy zespół alkoholowy). Po raz pierwszy użyto go w roku 1973 , kiedy to odnotowano wystąpienie objawów uszkodzenia płodu przez alkohol u nowo narodzonego dziecka, pochodzącego z ciąży matki pijącej alkohol. Zapoczątkowało to badania nad szkodliwym wpływem alkoholu na rozwój [...]

20 reguł wychowania dzieci Janusza Korczaka

Nie psuj mnie. Dobrze wiem, że nie powinienem mieć tego wszystkiego, czego się domagam.. To tylko próba z mojej strony.
Nie bój się stanowczości. Właśnie tego potrzebuję poczucia bezpieczeństwa.
Nie bagatelizuj moich złych nawyków. Tylko Ty możesz mi pomóc zwalczyć zło, póki jest to jeszcze w ogóle możliwe.
Nie rób ze [...]

Zobacz gdzie nastolatek ma ryzyko

Zrozumieć nastolatka, albo nastolatkę…
To wyzwanie, przed którym prędzej, czy później stają wszyscy rodzice. Wygląda na to, że najnowsze badania neurologów z Atlanty mogą sprawę jeszcze bardziej skomplikować.
Okazuje się bowiem, że ryzykowne, brawurowe zachowania nastolatków są objawem - dojrzałości ich mózgu, a przynajmniej pewnej jego części.
Badania przy użyciu najnowszych metod magnetycznego rezonansu jądrowego pokazały, że osoby, które w ankietach [...]

Zestresowane nastolatki częściej sięgają po papierosy

Naukowcy z USA ostrzegają - czynniki neurobiologiczne i stresujące sytuacje życiowe zwiększają ryzyko rozwoju nałogu tytoniowego u nastolatków, zwłaszcza cierpiących na depresję.
Większość dorosłych nałogowych palaczy zaczęła sięgać po papierosy w wieku kilkunastu lat. Wyniki wcześniejszych badań wskazywały, że stres może zwiększać ryzyko rozwoju nałogu tytoniowego, podobnie jak depresja.
W swojej najnowszej pracy Uma Rao wraz z [...]

Miłośnicy marihuany mają problemy z seksem

Mężczyźni, którzy codziennie palą marihuanę częściej mają problemy z osiągnięciem orgazmu i trzykrotnie częściej dochodzi u nich do przedwczesnego wytrysku, w porównaniu z panami niepalącymi.
Do takich wniosków doszli naukowcy pod kierunkiem Marian Pitts z Uniwersytetu La Trobe w Melbourne, którzy przebadali 8 650 Australijczyków w wieku od 16 do 64 lat.
Dane do analizy zebrano w [...]

Testosteron może niszczyć życie rodzinne

Pomiar testosteronu w ślinie mężczyzny może wiele zdradzić na temat tego jakim jest mężem i ojcem - potwierdzają najnowsze badania.
Wynika z nich, że również w społecznościach poligamicznych mężczyźni produkujący dużo testosteronu w ślinie częściej mają kilka żon i poświęcają dzieciom mniej uwagi, w porównaniu z panami, u których hormon ten krąży w mniejszym stężeniu.
Już wcześniejsze [...]

Silna depresja dotyczy również przedszkolaków

Dotyczy 15 % przedszkolaków.
Z przeprowadzonych w Kanadzie badań wynika, że niemal 15 % przedszkolaków ma nietypowo silne objawy depresji i stanów lękowych.
Badaniami objęto 1.758 dzieci urodzonych w Quebeku. Od 5 miesiąca życia do 5 lat dzieci przechodziły systematyczne badania stanu zdrowia. Matki maluchów udzielały dokładnych informacji na temat zachowań dzieci i innych członków rodziny.

“Już w [...]

Kiedy mężczyzna spotyka kobietę

Czego dziś kobiety oczekują od mężczyzn, czego mężczyźni oczekują od siebie? Zofia Milska-Wrzosińska i Andrzej Wiśniewski poszukują tego, co jest męskie, specyficzne tylko dla mężczyzn, a co nie.
Andrzej Wiśniewski: – Nie sposób zdefiniować męskość poprzez wymienianie jej cech. Zarówno męskość, jak i kobiecość można określać na tych samych wymiarach, gdzieś między stanowczością a bezradnością, wolnością [...]

Co ludzie robią z własnym sumieniem

Z badań wynika, że za moralne uważamy to, co służy interesom naszej grupy, choćby szkodziło wszystkim innym. Niemoralne jest to, co tym interesom szkodzi, nawet gdy służy interesom, zdrowiu czy życiu ogółu. A zatem jesteśmy moralni wtedy, gdy działamy na rzecz własnego interesu.
Janusz Grzelak w latach 90. minionego stulecia zadał reprezentatywnej próbie Polaków pytanie, jak [...]

Czym jest autyzm?

Autyzm jest zaburzeniem rozwojowym, które najczęściej ujawnia się w ciągu pierwszych trzech lat życia jako rezultat zaburzenia neurologicznego, które oddziałuje na funkcje pracy mózgu.
Autyzm i jego pochodne, jak podaje statystyka, występują raz na 500 osób i występuje cztery razy częściej u chłopców niż dziewczynek. Dochody, stopa życiowa, czy wykształcenie rodziny nie mają żadnego wpływu na [...]

Zrozumieć alkoholizm

Alkoholizm jest chorobą.
Definicja choroby brzmi:
“Jest to proces patologiczny objawiający się zaburzeniem czynności organizmu”.
Alkoholizm mieści się w tej definicji idealnie. Osoba chora pije patologicznie doprowadzając się raz po raz do stanu intoksykacji czyli zatrucia organizmu-pomimo faktów, iż szkodzi jej to fizycznie, psychicznie, emocjonalnie lub rujnuje zdolności do pracy i zarobkowania oraz utrzymywania normalnych relacji rodzinnych i [...]

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_jt8os2fubo6fgdmeuc327pr970, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0