PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Archiwum wrzesień, 2009

Co można zrobić, aby uczniowie polubili szkołę?

Co można zrobić, aby uczniowie polubili szkołę i jak mówić, żeby dzieci się uczyły oraz jak zachować się w sytuacjach kryzysowych?
Wśród około 200 synonimów pojęcia „szkoły” używanych przez uczniów, zebranych w „Słowniku gwary uczniowskiej”(1991r.) kipi od jadu i żądzy krwi.
„Bunkier, alcatraz, debilówka, getto, kaźnia, kujownia, wytwarzacz nudy, pożeracz czasu, zoo, pańszczyzna, prosektorium” – to tylko [...]

Co powinniśmy zrobić aby zintegrować klasę?

Podstawowym założeniem wdrażanej reformy edukacji na etapie nauczania początkowego jest łagodne przejście od wychowania rodzinnego i przedszkolnego do edukacji prowadzonej w systemie szkolnym. Służą temu codzienne spotkania w tak zwanym kąciku relaksacyjnym, częste rozmowy w innych sytuacjach, wdrażanie dzieci do wzajemnej pomocy, uroczystości klasowe i wycieczki.
Co powinniśmy zrobić aby zintegrować klasę?
Dziecko, z całą złożonością jego [...]

Pani woli zdolne dzieci

Szkoły i więzienia to jedyne na świecie miejsca, gdzie czas jest ważniejszy niż proces, jaki się ma dokonać - twierdzi John Bradshaw, amerykański psychoterapeuta. I trudno jest nie przyznać mu chociaż trochę racji.
Mateusz, uczeń pierwszej klasy, powiedział mi tak: „Zdolne dzieci dobrze się uczą i pani nie musi na nie krzyczeć. Dla nich jest zawsze [...]

Aby chciało się chcieć

Dzieci z grup ryzyka nie mają prawidłowych wzorców zachowań, są albo agresywne, albo bierne – jak środowisko, w którym żyją. Dlatego tak ważne jest pokazanie tym dzieciom, że można żyć inaczej, lepiej. Jak pomóc im wyrwać się z bierności, pobudzić motywację do działania?
Dzieci uczą się zachowań, obserwując i naśladując członków własnej rodziny, innych dorosłych oraz [...]

Ach te nastolatki…

Życie z nastolatkiem nie jest łatwe… To prawda znana doskonale rodzicom nastolatków. Najnowsze badania naukowe pomagają nawet odpowiedzieć na pytanie, dlaczego tak się dzieje.
Od pewnego czasu już wiadomo, że młody, rozwijający się mózg ma problemy z odczytywaniem emocji innych. Stąd właśnie w tym wieku najłatwiej o nieporozumienia z otoczeniem.

Naukowcy z Uniwersytetu w Tokio odkryli jednak [...]

Przepraszaj - to się opłaca!

Mówi się często, że słowo “przepraszam” nic nie kosztuje. I okazuje się, że to prawda, na dodatek potwierdzona badaniami ekonomistów z Nottingham. Postanowili oni sprawdzić reakcje klientów wobec firm, które zawiodły ich zaufanie.
Okazało się, że klienci, których oficjalnie przeproszono na przykład za zaniedbanie, byli dwukrotnie bardziej skłonni do tego, by w przyszłości korzystać z usług [...]

Morderczynie z przymusu

W czasie trwania związku ze swym mężem, Malcolmem, Sara Thornton była przez niego regularnie bita. Szukała pomocy w wielu instytucjach, dzwoniła wielokrotnie na policję i w końcu jej mąż został oskarżony o napaść.
Procesu jednak nie doczekał. Kiedy pewnej nocy w czerwcu 1989 roku leżał pijany na kanapie, Sarah zabiła go nożem. W następnym roku została [...]

Edukacja w sieci wraca do przeszłości

Od XVI wieku ideałem edukacji jest system tutorski zapoczątkowany w Oksfordzie i Cambridge. Polega on na kształtowaniu młodych umysłów w indywidualnym spotkaniu z nauczycielem, który zadaje pytania, pomaga znaleźć odpowiedź i zachęca do pogłębiania wiedzy. Metoda ta, jak wykazują badania, jest najlepsza.
Ale jest ona również bardzo elitarna i nie nadaje się do edukacji mas. Dlatego [...]

Wyjątkowy chłopiec z zespołem Aspergera

Kiedy Alex Goodenough miał 13 lat, nauczyciel angielskiego poprosił uczniów jego klasy o napisanie pierwszego rozdziału jakiejś powieści. Po skończeniu pierwszego rozdziału Alex uznał, że mógłby pisać dalej.
Kiedy przyszedł dzień oddawania prac, on wręczył swoją – o wojnie kosmitów – liczącą 97 tysięcy słów. To była cała powieść.
“Zauważyłem, że moja praca jest dłuższa niż inne” [...]

Psychiatrzy przeciw reklamie anoreksji i bulimii

Psychiatrzy wezwali w piątek brytyjski rząd do działania w sprawie rosnącej liczby stron internetowych, które lansują anoreksję i bulimię jako życiowy wybór lub styl życia, a nie zaburzenie odżywiania.
Rosnąca liczba Brytyjek, zachęcana przez portale społecznościowe, takie jak Facebook, i internetowe strony poświęcone “thinspiration” (trendowi kultywowania szczupłych, a nawet wychudzonych sylwetek), szuka w sieci www porad [...]

Pokonamy HIV?

Nowa szczepionka zmniejsza ryzyko infekcji wirusem HIV o 31,2 %.
Po raz pierwszy w historii potwierdzono, że szczepionka przeciwko wirusowi HIV działa. Do takich wniosków doszli naukowcy z amerykańskiej armii i Ministerstwa Zdrowia Tajlandii.
Eksperymentalna szczepionka została stworzona z połączenia dwóch innych. Pierwszym składnikiem jest starsza i nieskuteczna szczepionka przeciw HIV, nowym elementem jest z kolei szczepionka [...]

Bajka edukacyjna|O nadziei

Choćbyś został sam, choćbyś nie umiał żyć, wierzę, że odmieni Cię nadzieja…
W pięknej dolinie, u stóp cudownych, zalanych słońcem gór była tętniąca śpiewem i radością wioska. Dolina odgrodzona była od świata z jednej strony pasmem pięknych gór, z drugiej strony wąską, ale bardzo rwącą rzeką. Ludzie, którzy w niej żyli byli naprawdę zadowoleni z życia, [...]

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_dl0uradn2efmkj59j88nbkrnm3, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0