PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Archiwum styczeń, 2010

Podwójne standardy władzy

Amerykańscy i holenderscy psycholodzy postanowili sprawdzić, czy władza napędza w jakiś sposób hipokryzję. Odkryli, że osoby ze świecznika rzeczywiście często stosują ostrzejsze normy moralne wobec innych, a złagodzone wobec siebie.

Joris Lammers i Diederik A. Stapel z Uniwersytetu w Tilburgu oraz Adam Galinsky z Northwestern University postanowili przyjrzeć się dokładnie temu tematowi.
Galinsky wspomina o skandalach, których [...]

Depresja i piłka

Młodzi mężczyźni z depresją czy myślami samobójczymi rzadko szukają profesjonalnej pomocy psychologicznej czy psychiatrycznej. Pilotażowy program “Back of the Net”, wykorzystujący połączenie piłki nożnej i metody poznawczo-behawioralnej, zademonstrował, że w ich przypadku jest to skuteczny, łatwo dostępny i tani środek do walki z obniżonym nastrojem.
Dr Siobhain McArdle i zespół z Dublin City University badali 104 [...]

Dzieci piją z rodzicami

Rodzice, którzy uczą nastolatków odpowiedzialnego picia, udostępniając im alkohol w domu, mogą mieć dobre intencje, ale takie postępowanie nie przynosi dobrych rezultatów.
Naukowcy zbadali 428 holenderskich rodzin z dwojgiem dzieci pomiędzy 13. a 15. rokiem życia. Jak się okazało, im więcej młodzież mogła wypijać w domu, tym więcej piła poza domem. Co więcej, zarówno pijący pod [...]

Egoistyczny altruizm

Chcecie być szczęśliwsi?
Rozwiążcie prosty test, zainspirowany najnowszymi badaniami z dziedziny psychologii i neurologii. Z którą z poniższych osób wolelibyście się zamienić?
Richard to ambitny, biały 36-letni makler giełd towarowych z Florydy. Jest zdrowy i zabójczo przystojny, mieszka sam w domu z basenem i spotykał się z wieloma zjawiskowymi kobietami. Ma stresującą pracę, ale Boże Narodzenie spędził [...]

Dzieci na sprzedaż

Telefon wciąż dzwonił, i chociaż Duan Yuelin podnosił cenę, liczba zamówień rosła
Mężczyzna handlował dziećmi. Klientami były państwowe domy dziecka w Chinach, gotowe zapłacić nawet 600 dolarów za każde niemowlę płci żeńskiej, które trafiało następnie do adopcji do USA i Europy Zachodniej.
Klientom tak bardzo zależało na dokonaniu zakupu, że wręczali mu drogie upominki i zapraszali na [...]

Jak dziecko reaguje na biedę?

U dzieci żyjących w złych warunkach społeczno-ekonomicznych systematycznie wzrasta poziom hormonu stresu w organizmie - zaobserwowali naukowcy z Kanady, którzy twierdzą, że może to częściowo tłumaczyć większą podatność tych dzieci na problemy ze zdrowiem psychicznym i fizycznym w przyszłości.

Już wcześniejsze prace sugerowały, że istnieje wyraźny związek miedzy złymi warunkami życia oraz funkcjonowaniem układów odpowiedzialnych za [...]

Nauczycielki zniechęcają uczennice do matematyki

Nauczycielki przekazują swym uczennicom stereotypy na temat braku zdolności do matematyki u dziewczynek - ostrzegają naukowcy.

Ten niepokojący wniosek płynie z badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych przez profesor Sian Bilock.
Profesor Bilock śledziła poczynania 17 nauczycielek nauczania początkowego oraz losy ich 52 uczniów i 65 uczennic.
Przede wszystkim za pomocą specjalnych kwestionariuszy oceniony został stosunek nauczycielek do matematyki. [...]

Oburęczne dzieci

Dzieci oburęczne częściej mają problemy ze zdrowiem psychicznym i nauką niż dzieci prawo- lub leworęczne - informują naukowcy z Wielkiej Brytanii.

Około jedna na 100 osób jest oburęczna, potrafi równie dobrze posługiwać się prawą i lewą ręką. Naukowcy z Imperial College London przebadali blisko 8 000 dzieci, z czego 87 było oburęczne, i odkryli, że oburęczne [...]

Dla seniora - trening siłowy!

Regularne ćwiczenia z obciążeniem poprawiają zdrowie i pamięć seniorów.

Brytyjscy naukowcy przeprowadzili badania, w których kobiety w wieku 65-75 lat brały przez rok udział w prostych ćwiczeniach oporowych (polegających na ćwiczeniu z obciążeniem). Okazało się, że treningi te nie tylko korzystnie wpływają na ich zdrowie fizyczne, ale także poprawiają u nich funkcje umysłowe.
“Udało nam się [...]

Wykrywacz narkotyków

Hydrożel wykryje kokainę
Chińscy naukowcy opracowali hydrożel, który wykrywa nawet minimalne ilości kokainy . Po niewielkiej modyfikacji żel może służyć do wykrywania również innych niebezpiecznych lub niedozwolonych substancji chemicznych.
Przysłowiowa zabawa “w kotka i myszkę” z osobami nielegalnie posiadającymi narkotyki, czy też inne zakazane substancje chemiczne (w tym materiały wybuchowe) trwa od wielu lat.
Dziś coraz częściej wsparcie [...]

Nazywają mnie “Paceman”

Przyjmują tysiące twarzy: ruchu religijnego, grupy terapeutycznej, organizacji politycznej…
Ale wszystkie sekty mają ten sam cel: podporządkować sobie członków, pozbawić ich woli, pieniędzy, zapanować nad ich emocjami. Na szczęście wojnę z nimi prowadzi armia specjalnie przeszkolonych psychoterapeutów; jednym z nich jest Hiszpan Miguel Perlado.
Miguel Perlado o sobie: Mam 37 lat. Urodziłem się w Pampelunie, ale od [...]

Do sportu może zniechęcić nauczyciel WF-u

Nieprzyjemne doświadczenia z lekcji wychowania fizycznego w szkole mogą trwale zniechęcić do uprawiania sportu.

Badania nad tym, jaki wpływ mają szkolni nauczyciele i trenerzy na nastawienie uczniów do aktywności fizycznej w późniejszym życiu przeprowadził profesor Billy Strean z University of Alberta.
Badacz oparł się w nich na wspomnieniach 24 osób, które opowiedziały o swoich doświadczeniach ze szkolnych [...]

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_ltpk3afg9sa5tiqu7f1ki5h142, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0