PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Archiwum luty, 2010

Rywalizacja ze słabszym?

Wbrew obiegowej opinii rywalizacja ze słabszym przeciwnikiem motywuje do wytężenia wysiłku bardziej niż walka z faworytem.

Tak przynajmniej wynika z badań Roberta Lounta z Uniwersytetu Stanowego Ohio i Nathana Pettita z Uniwersytetu Cornell.
“Raz za razem, cała seria badań pokazała, że ludzie starali się ok. 30 % bardziej, gdy ich grupa rywalizowała z grupą o niższym statusie” [...]

Otyłość u dzieci? Istnieją trzy czynniki zmniejszające

Mniej telewizji, więcej snu i posiłki w gronie rodzinnym - to trzy czynniki, które, według amerykańskich naukowców, w znacznym stopniu zapobiegają nadwadze dziecka.
Do wniosków tych naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Ohio doszli w drodze analizy danych na temat ponad 8,5 tys. amerykańskich czterolatków. Zaobserwowali oni o 40 % mniejsze ryzyko otyłości wśród dzieci, które spędzały przed [...]

Nowy gen związany z ADHD

Gen kodujący latrofilinę 3 (LPHN3) jest zaangażowany w rozwój zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) - informują naukowcy z USA. Ten sam wariant genu LPHN3 wpływa na odpowiedź organizmu na leki, dzięki czemu możliwe będzie przewidzenie reakcji pacjenta na leczenie, a w przyszłości opracowanie nowych skutecznych metod terapii ADHD.
Zespół nadpobudliwości psychoruchowej (z ang. ADHD) [...]

Mózg ćwiczony przez muzykę

Jeśli dziecko gra na instrumencie muzycznym poprawiają się jego m.in. umiejętności językowe.
- Nauka gry na instrumencie przynosi wiele korzyści rozwijającemu się mózgowi i winna stanowić ważną część edukacji szkolnej - mówi prof. Nina Kraus, neurobiolog, która w przeprowadzonym przez siebie badaniu zademonstrowała, że gra na instrumencie muzycznym znacząco zwiększa wrażliwość mózgu na wypowiadane dźwięki.
- Gra [...]

Szkoła nie dla dziewczynek

Kilkadziesiąt milionów dziewcząt na całym świecie nie chodzi do szkoły. W czasie, kiedy chłopcy zdobywają wykształcenie, dziewczynki gotują, pomagają rodzicom w polu albo zarabiają pieniądze, które mają wesprzeć edukację ich braci. Czy ich córki mogą mieć nadzieję na lepszą przyszłość?

W poniedziałki, wtorki i czwartki 12-letnia Abigail Appetey opuszcza lekcje w szkole, ponieważ musi sprzedawać ryby [...]

Homoseksualizm od kołyski

Nabyty czy wrodzony? To pytanie o naturę homoseksualizmu nurtuje uczonych i prowadzi do zaciekłych kłótni. Pewien uczony z belgijskiego uniwersytetu w Liege twierdzi, że ów problem raz na zawsze rozstrzygnął. Wydaje się jednak, że jego książka tylko podgrzeje debatę na ten kontrowersyjny temat.
Homoseksualizm jest zapisany w genach, a więc w żadnym razie nie może wynikać [...]

Tata, który jest też mamą…

Określenie “rodzina niepełna” kojarzy się najczęściej z matkami wychowującymi dzieci bez męskiego wsparcia. Tymczasem samotnymi rodzicami bywają – i to coraz częściej – również ojcowie. Wielu z nich zagubiło się w tej roli – w trosce o dzieci ci mężczyźni zapomnieli o swoich potrzebach. Psychologowie ostrzegają, że takie poświęcenie wcale nie służy potomstwu.
Oto 54-letni Romain [...]

Blondynka w krainie mafii

W mafijnej rodzinie nie ma osób niewinnych, twierdzi Petra Reski, niemiecka pisarka i dziennikarka nagrodzona we Włoszech za walkę z mafią.
Kobiety zarządzają interesami, kiedy ich mężowie siedzą w więzieniu, a dzieci “dobrze wiedzą, czym zajmuje się tatuś: pewnego dnia widzą, że jego buty są poplamione krwią, słyszą strzępki rozmów”.
Członkowie mafii to rodzaj arystokracji, są otoczeni [...]

Rodzice w pułapce

Chcesz poznać sekret szczęśliwego życia rodzinnego?
-To proste: poświęcaj mniej czasu własnym dzieciom
Kiedy wychodziłam z mężem do teatru i zostawiałam dzieci z opiekunką, miałam poczcie winy. Po powrocie okazało się, że słusznie: dowiedziałam się, że pięciolatek zepchnął trzylatka z kanapy. Młodszy – zdając sobie sprawę, że ma za mało siły żeby się odgryźć w podobny [...]

Dzieci gejów i lesbijek

Czy związki homoseksualne dają dzieciom takie same korzyści, jak wychowywanie przez matkę i ojca, którzy mają ślub?
Obrońcy i przeciwnicy małżeństw osób tej samej płci zgromadzili się niedawno w budynku administracyjnym władz stanu New Jersey w Trenton. Pod koniec dnia mikrofon przejął Kasey Nicholson-McFadden. – “Nie mam problemu z tym, żeby powiedzieć dzieciakom, że moi rodzice [...]

Depresja w ciąży - agresywny potomek

Nastolatki, których mamy cierpiały na depresję w ciąży częściej niż rówieśnicy zachowują się antyspołecznie, np. stosują przemoc - informują naukowcy brytyjscy.
Co więcej, kobiety, które same były agresywne w wieku nastoletnim częściej mają objawy depresji w ciąży. Zatem, analizując historię matki można by przewidywać ryzyko zachowań antyspołecznych u jej potomstwa, uważają autorzy pracy.
Do takich wniosków doszli [...]

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_gelge0ebnhlhpjhcc5stm0rlq3, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0