PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Identyfikacja

- (fr. identique, łac. identicus, od łac. idem - to samo) czyli utożsamienie się z konkretną lub fikcyjną osobą, grupą lub ideą, upodabnianie się do jakiegoś wybranego wzorca i przejmowanie od niego wartości, postaw, sposobu postępowania. W psychologii termin ten pojawia się w różnych kontekstach: rozwojowym, społecznym i klinicznym.
Rozwojowo identyfikacja z ważnymi osobami, szczególnie z rodzicami, stanowi podstawowy mechanizm rozwoju osobowości dziecka. Podstawą identyfikacji jest silna więź emocjonalna z wybraną osobą lub osobami. W efekcie dziecko utożsamia się z przeżyciami tych osób i przyswaja sobie ich właściwości. Dzięki identyfikacji dziecko uczy się różnych ról małżeńskich czy społecznych. Na przykład udana identyfikacja z ojcem lub z matką pozwala na przyswojenie roli związanej z płcią. Identyfikacja z płcią - dokonująca się w okresie dorastania - oznacza zaakceptowanie własnej płci oraz przypisanych jej społecznie ról i zadań.
W psychologii społecznej identyfikacja - obok ulegania i internalizacji - jest uznawana za mechanizm wpływu społecznego i konformizmu. Elliot Aronson nazywa ją efektem wujka Karola. Zgodnie z tym mechanizmem, pragnienie upodobnienia się do osoby lub grupy (np. do podziwianego wujka Karola) prowadzi do utożsamiania się z ich przekonaniami lub wartościami i przyjmowania ich za własne. Wpływ ten działa pod nieobecność źródła wpływu (wspomnianego wujka Karola), a nagrodą za dopasowanie się jest wzrost samooceny.
Identyfikacja oznacza również mechanizm obronny, polegający na zastępczym realizowaniu swoich potrzeb lub dążeń poprzez identyfikowanie się z bliską osobą, która te dążenia naprawdę realizuje. Na przykład matka, która nie miała okazji zrealizować swych aspiracji zawodowych, może mocno angażować się w karierę swego dziecka, przeżywając jego rezultaty jako osobiste sukcesy lub klęski.
Mechanizmem obronnym jest też identyfikacja z agresorem czyli z postacią, która jest groźna, a jednocześnie obdarzona mocą, władzą i prestiżem. Identyfikacja ta wynika ze strachu, a przyswojenie sobie cech czy zachowań osoby karzącej zwiększa poczucie bezpieczeństwa.

Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

  • Nie znaleziono Powiązanych Artykułów

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_s5la654i3kfc0otssfg8ljd1m2, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0