PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Przeciwdziałanie agresji w szkole

W instytucjach szkolnych uczeń często napotyka na bariery stawiane przez nauczycieli. Istotne i przede wszystkim skuteczne są jednak „pomosty”.

Dużą barierą stosowaną jest „sprawdzanie”. Nauczyciel zamiast typowego przypominania może po prostu zapytać, o czym należy pamiętać. Na przykład zamiast powiedzieć „nie biegaj na korytarzu” możemy użyć pomostu-, „o czym powinniśmy pamiętać idąc korytarzem?”

Przychodzenie z pomocą to również często stosowana bariera. Zbyt często przychodzimy z pomocą lub wyjaśniamy. Jednak należy w dziecku budować umiejętność rozwiązywania problemów, radzenia sobie z nimi. Powiązana jest z tymi działaniami kolejna bariera, czyli kierowanie. Mówimy uczniowi, co należy zrobić i kiedy. Często dyktujemy, pomostem będzie mówienie o oczekiwaniach i wymaganiach. Ciągłe kierowanie może wywołać frustracje.

Jeśli jednak mówimy o wymaganiach musimy zachować ostrożność. Należy uważać, aby nie krytykować uczniów. Pomostowe będzie wskazywanie to, co zostało dobrze wykonane, docenianie. Również zachęcanie odgrywa istotną rolę w stosowaniu techniki pomostowej. Uczniowie częściej współpracują, kiedy ich zachęcamy a nie zmuszamy. Możemy powiedzieć: „Potrzebuję dziś waszej pomocy”, „Zależy mi…” Takie sformułowania zachęcają do współpracy i budują relacje nauczyciel - uczeń. Jednym z ważniejszych moim zdaniem pomostem jest szacunek. Nie tylko ludziom starszym się on należy uczniom również. Starajmy się poznać poglądy swoich uczniów. Stawiajmy pytania: „Jak to rozumiesz?”.

Agresja wśród uczniów to bardzo poważny problem, który muszą nauczyć się rozwiązywać dorośli. To od nich młody człowiek może nauczyć się jak w krytycznej, problemowej sytuacji może się zachować. Badania wykazały, iż pozytywne kontakty z dorosłym mogą zapewnić wsparcie, potrzebne w zapobieganiu przemocy wśród uczniów. Należy pomagać uczniom bezpiecznie wyrażać uczucia, potrzeby i obawy. Kiedy są do tego zachęcani czują się ważni i otoczeni troską. Szkoła musi również pamiętać, że konflikty mogą być postrzegane jako okazje do rozwoju a nie karania.

Kiedy jednak znajdziemy się już w sytuacji przemocowej nigdy nie możemy przymknąć na nią oka. Oto kroki dotyczące postępowania w interwencji fizycznej:

1.                  Wejdź spokojnie w sytuację. Nauczyciel ma wkroczyć a nie wbiec do sytuacji.

2.                  Natychmiast ocenić sytuację. Należy ocenić jej powagę i stworzyć plan działania.

3.                  Utrzymać właściwą postawę ciała. Pracownik szkoły nie powinien wchodzić między uczniów, którzy są już w konflikcie. Uczeń pod wpływem emocji mógłby naszą postawę zinterpretować jako groźbę i sytuacja mogłaby stać się bardziej problemowa.

4.                  Jeśli sytuacja nie rozwinęła się jeszcze, rozmawiaj z tym uczniem, z którym masz lepszy kontakt. Nauczyciel powinien zachęcać tegoż ucznia żeby się oddalił od sytuacji i kazać mu się udać do konkretnego miejsca.

5.                  Jeśli uczniowie już rozpoczęli bójkę powiedz im, żeby przestali i postaraj się o pomoc. Pracownik szkoły, który jako pierwszy znajdzie się nas miejscu zdarzenia powinien skierować się po imieniu do bijących się uczniów spokojnym, ale stanowczym tonem powiedzieć, żeby przestali się bić. Nie powinien sam, bez pomocy interweniować fizycznie.

6.                  Nie pozwól agresorowi mieć korzyści z agresji. Agresor nie powinien być w centrum uwagi.

7.                  Doprowadź sytuację do rozwiązania. Kiedy załagodzimy sytuację należy na osobności rozmawiać z agresorem i ofiarą. Publiczna konfrontacja może umocnić status obydwu stron.

8.                  Słuchaj uczniów. Pracownicy powinni wysłuchać uczniów zaangażowanych w konflikt, zarówno podczas incydentu jak i w późniejszych rozmowach.

9.                  Skontaktuj się z rodzicami świadków. Należy powiadomić rodziców o udziale ich dzieci w sytuacji dotyczącej zachowania agresywnego.

10.              Sporządź dokumentację zdarzenia.

(A. Kołodziejczyk)

Bardzo ważną zasadą jest również fakt, że kobiety w ogóle nie powinny rozdzielać uczniów. Nie należy zapomnieć również o ważności rozmowy ze sprawcą. Rozmowa taka powinna przebiegać bez ubliżania, poniżania, obwiniania i zawstydzania ucznia przez pracownika szkoły. Musimy mówić o konkretnych zachowaniach, nie uogólniać. Mówimy o naszym celu rozmowy: „jestem zaniepokojony tym, co się stało”, „martwię się o Twoją przyszłość”. Powinniśmy się zorientować w sytuacji ucznia, wysłuchać a nie negować jego wypowiedzi. Należy powiadomić go, jakie normy i zasady złamał, jakie konsekwencje poniesie w związku ze swoim zachowaniem. Informujemy o dalszych naszych krokach.

Ważne w przeciwdziałaniu agresji wydają się również strategie motywacyjne: prośby, korzyści, dowartościowania, wartości i nacisku społecznego.

1.                  Prośby: „Proszę Cię…”. Strategia ta jest tym bardziej skuteczna im większym autorytetem cieszy się nauczyciel.

2.                  Korzyści: „Wspaniale, że dzielisz się cukierkami, jak dobrze mieć przyjaciół”.

3.                  Dowartościowania: „Ciekawie to pokazałeś”, „Interesująco o tym mówiłeś”.

4.                  Wartości: Mówimy prawdę, poruszamy tematy np. o przyjaźni.

5.                  Nacisku społecznego: a) przez nauczyciela, b) przez grupę społeczną.

6.                  Logicznych konsekwencji: dajemy wybór uczniowi.

Szkoły również mogą przystąpić do różnych programów profilaktycznych, między innymi do Programu „Szkoła bez przemocy”, to program społeczny Dzienników Regionalnych i Fundacji Grupy TP. Akcję tą zainicjowało 16 dzienników regionalnych dwóch grup wydawniczych Media Regionalne i Polskapresse i prowadzi ją od wiosny 2006 roku. Od września 2006 do grona Organizatorów dołączyła Fundacja Grupy TP. Celem tego programu jest przeciwdziałanie przemocy w polskich szkołach, zwiększenie świadomości problemu, zmienić postawy wobec przemocy, a także najważniejsze dostarczenie szkołą wsparcia i narzędzi. Program jest prowadzony pod patronatem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Program „Szkoła bez przemocy” swoim zasięgiem obejmuje całą Polskę. W działaniach Programu biorą udział wszystkie szkoły, które do niego przystąpiły(http://www.szkolabezprzemocy.pl/206,o-programie)

Sposobów walki z zachowaniami agresywnymi jest wiele, istnieją gry, zabawy rozładowujące napięcie, stres. Istotne jednak jest zachowanie pracowników szkoły. Przez własną postawę dajemy przykład i odniesienie jak można radzić sobie z frustracjami, stresem, które mogą powodować agresje. Ważne są komunikaty, których używamy, ale przede wszystkim postawa naszego ciała, ruch. Należy pamiętać, o pierwszych fazach wywołujących agresje jak stukanie długopisem, wzdychanie. Już wtedy możemy rozładować napięcie. Nie bagatelizujmy żadnych oznak, które mogą wywołać agresję, nie przymykajmy oczu na już istniejącą agresję.

Warto przeczytać


Mentis.pl

J.R.

Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_gjco7u8jtm7b2r18eh74e4dja3, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0