PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Jak przeprowadzić wywiad z dziećmi?

Bardzo często dzieci wzywane są do składania zeznań i to, w jaki sposób są przesłuchiwane ma wpływ na ich odpowiedzi.

Jehanne Almerigogna wraz z zespołem przeprowadzili badania na ten temat. W eksperymencie brało udział osiemdziesiąt dzieci w wieku od 8 do 10 lat. Przed rozpoczęciem przesłuchania tydzień wcześniej dzieci brały udział w lekcji emisji głosu. Po tygodniu nastąpiły przesłuchania. Część z dzieci była odpytywana przez kobietę, która uśmiechała się i nie była niespokojna. Inna część była przesłuchiwana przez tę samą kobietę, ale w ich przypadku nie była ona uśmiechnięta pokazywała również swoje zdenerwowanie, dotykała nerwowo swoich rąk bądź stóp.

Jedno z pytań brzmiało czy dzieci były dotykane przez nauczyciela podczas zajęć z przed tygodnia. 8 przesłuchiwanych w grupie, w której kobieta się nie uśmiechała i była podenerwowana, odpowiedziało błędnie. Co więcej, znacznie więcej dzieci przesłuchiwanych przez nieuśmiechającą się kobietę, były wprowadzane w błąd jej podenerwowaniem i odpowiadało na pytania nieprawidłowo. Naukowcy stwierdzili, że dzieci mogą być mniej skłonne do sprzeciwu wobec dorosłych, którzy uchodzą za odległych i surowych.
(czytaj dalej »)


Dzieci z grupy gdzie kobieta była nieuprzejma nie uśmiechała się znacznie częściej mówiły, iż nie znają odpowiedzi na pytanie w porównaniu do grupy gdzie pani była uprzejma i uśmiechnięta. Jednak badani mówią, że część dzieci mogła być po prostu zatroskana i bardziej wrażliwa i dlatego odpowiadały nawet, jeśli odpowiedzi nie znały.

źródło: http://bps-research-digest.blogspot.com/search/label/Educational

mgr Justyna Ryszewska

Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_bbfroisge76ksk3361c8hsadm1, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0