PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Spacer poprawia uwagę u dzieci z ADHD

Dzieci z nadpobudliwością ADHD mogą mieć trudności z zadaniem, które wymaga koncentracji np. zadanie domowe. Proste rozwiązanie i tanie może przynieść spacer po parku.

Z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Illinois wynika, iż dzieci z ADHD wykazują większą uwagę po 20 minutowym spacerze po parku, niż po spacerze po ulicach czy okolicy.

Faber Taylor, która prowadziła badania, kazała brać dzieci na spacery w trzech różnych ustawieniach. Jedna okolica była szczególnie „zielona” a dwie pozostałe mniej „zielone”. W tych trzech otoczeniach starano się, aby wszystko prócz „zielonych miejsc” było jak najbardziej takie samo.

Dzieci chodziły po przestrzeni bardziej „zielonej”, o średnim natężeniu i o najmniejszym natężeniu „zieloności”. Następnie pomocnicy eksperymentatora przeprowadzali test na powtarzanie numerów serii. Nie wiedzieli on, z jakiej strefy dzieci do nich przyszły.

Kiedy porównano wyniki badań zauważono, iż po spacerze po parku dzieci na ogół lepiej się koncentrowały niż po spacerze po ulicy czy okolicy.
(czytaj dalej »)


Na wyniki badań nie miało wpływu, kto dziecku towarzyszył podczas spacerów, poziom hałasu, to czy były pod wpływem leków, pora dnia, wpływ miała tylko zmiana środowiska.

W tym konkretnym badaniu wielkość próby była niewielka, trudno było zorganizować przestrzenie, aby wszystko zgrywało się w czasie. Do tego dzieci były badane przez tego samego testera. Badania rozpoczęto z większą próbą jednak zmienne były trudne do skontrolowania. Popsuć badania mogła pogoda, dziecko mogło przyjść za późno.

Badani jednak wierzą w słuszność swojego eksperymentu ze względu na badania krajowe. W tych badaniach przebadano 450 dzieci z całych Stanów Zjednoczonych, reprezentujących szeroki wachlarz grupy reprezentacyjnej. Różny był wiek, społeczność.

“Ustalenia z krajowych badań dają nam pewność, że związek ten ma zastosowanie do wszystkich dzieci z ADHD” - Faber Taylor

Faber Taylor podkreśla, że wszystkie dzieci pozostawały poza wpływem leków. Co ciekawe stwierdziła iż „dawka przyrody” może być tak samo pomocna na jakiś czas jak leki. Nie ustalono jednak, jaki czas jest wymagany, aby pomogło w pełni dzieciom z ADHD. Wiadomo, że regularność pomaga jednak nie można powiedzieć czy jest to 20 minut czy dwie godziny.

Autorka badania zastrzega również, że wyniki jaj doświadczenia maja nie tylko wpływ na dzieci z ADHD. Każdy z nas czasem jest zmęczony psychicznie, jesteśmy roztargnieni „zieleń” wpływa pozytywnie nie tylko na ludzi ze zdiagnozowanym ADHD.

źródło: National Urban and Community Forestry Advisory Council
Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Jeden komentarz do “Spacer poprawia uwagę u dzieci z ADHD”

  1. 1
    Ryszard:

    Bardzo interesujący artykuł. Coś dodatkowo porzytecznego dla tych którzy zbierają grzyby ;) A tak na serio: cieszy mnie że ktoś podaje konkretne nowe wiadomości o wartościwych i porzytecznych nowych badaniach. Tak trzymać!

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_8pi9c5obnth17pmgdgln44db32, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0