PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Czy ludzie z osobowością borderline są bardziej empatyczni?

Ludzie z osobowością borderline są niestabilni emocjonalnie, cierpią z powodu niskiego samopoczucia, ich osobiste relacje są niestabilne i zgodnie z kilkoma badaniami są bardziej empatyczni.

Ale nowe badania przeprowadzone przez Judith Flury i jej współpracowników wykazują, że ich zawyżona empatia jest nie do końca prawdziwym odkryciem odzwierciedlającym metodologiczny plan wcześniejszych badań w powiązaniu z faktem, że pacjenci z pogranicza są trudniejsi do rozszyfrowania.

76 najniższych i najwyższych wyników z indeksem syndromu borerline zostały wybrane z pomiędzy 789 uczniów. Tych 76 ludzi pogrupowano w pary o niskich i wysokich rezultatach. Członkowie par byli nagrywani podczas 10 minutowych rozmów, po tym jak wypełnili kwestionariusze dotyczące ich osobowości i jak ich kolega z pary sam siebie postrzega. Ta ostatnia część odzwierciedla metodologię wcześniejszych badań, które miały wykazać zwiększoną empatię osób z pogranicza.
(czytaj dalej »)


Podobnie jak we wcześniejszych badaniach, okazało się, że studenci z wysokim poziomem borderline byli lepsi od studentów z niższym indeksem borderline w przewidywaniu jak ich partnerzy ocenili swoje osobowości, - co wydawałoby się być oznaką empatii. Jednak dalsza analiza wykazała, że odkrycia te zostały spowodowane przez fakt, że studenci mieli tendencje do oceniania osobowości ich partnerów w znacznie stereotypowy sposób. Ta taktyka skutkowała, kiedy partner uczestnika miał mniej niezwykły profil osobowości, ale nie działała, jeżeli byli oni o wysokim profilu borderline z niezwykłym profilem osobowości. Stąd pozorne wyniki, że ludzie ze zwiększonym indeksem borderline są bardziej empatyczni.

Studenci oglądali nagrania z rozmów z ich partnerami i zapisywali główne myśli i odczucia, które przeżywali podczas spotkania. Następnie oglądali wideo ponownie i próbowali przewidzieć, co ich partner czuł i myślał podczas oglądania tej rozmowy. Ponownie ci, którzy mieli większy indeks borderline wypadli lepiej w tym zadaniu, ale jak poprzednio było to wynikiem faktu, że w obrębie każdej z par byli studenci z niskim indeksem, którzy byli bardziej przewidywalni i nie mieli nietypowych myśli czy odczuć.

źródło: http://www.apa.org/
Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_is55rq40uak5pvvuvu32fuj1b6, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0