PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Emocje i zapach tworzą trwałe wspomnienia- nawet, kiedy Twój mózg śpi

W serii eksperymentów ze śpiącymi myszami naukowcy na Duke University Medical Center wykazali że zapach jest kluczowym elementem kształtowania długoterminowych wspomnień, zwłaszcza z udziałem innych osób.

„Każdy z nas może się odnieść do doświadczenia, w którym po wejściu do pokoju jakiś zapach wskrzesił emocjonalną pamięć dotyczącą członka rodziny z lat lub nawet dekad wcześniej”- mówi Stephen Shea, Ph.D, główny autory badań opublikowanych w Journal of Neuroscience. Badania te starały się zrozumieć to zjawisko na poziomie komórkowym.

Naukowcy przeegzaminowali, w jaki sposób silne wspomnienia formułowane są poprzez kreowanie nowych wspomnień w umysłach myszy, które były pod narkozą i późniejsze monitorowanie ich reakcji na stymulacje po przebudzeniu.

„Nasza praca jest unikalna, ponieważ umożliwia nam przeegzaminowanie komórkowego składu pamięci, i pozwala nam na oszacowanie w jaki sposób neurony zmieniają się kiedy tworzona jest pamięć jak również pozwala nam poznać jak pamięć wpływa na zachowanie” dodaje Shea.

Naukowcy tworzyli pamięć poprzez stymulację wyzwalającą noradrenalinę, związek chemiczny obecny w organiźmie podczas emocjonalnych wydarzeń sięgających od podniecenia do strachu.

Poprzednie badania stwierdziły związek pomiędzy noradrenaliną i formacją długotrwałych pamięci, zwłaszcza podczas intensywnych wydarzeń społecznych, takich jak seks czy poród.
(czytaj dalej »)


U myszy i ludzi obecność noradrenaliny również powoduje zmiany w centrum przetwarzania zapachów, część mózgu zwana węchową bańką.

„Kiedy jedno zwierze tworzy długotrwałą pamięć o innym zwierzęciu używa bodźców zapachowych i noradrenaliny. Obydwa muszą być obecne jednocześnie, aby utworzyć pamięć” mówi Shea. „Długotrwałe wspomnienia utworzone w tych warunkach, często powoduje trwałe zmiany w zachowaniu.”

Zespół Duke’a podawał myszy środek usypiający i stymulował wydzielanie noradrenaliny elektrodą w tym samyk czasie machając myszy pod nosem zapachem jedzenia lub moczu innej myszy.

„Chcieliśmy zobaczyć czy te dwa elementy - noradrenalina i zapach - obecne w tym samym czasie były głównymi składnikami koniecznymi w recepcie tworzenia pamięci. Jest to koncept, który przed tymi badaniami nigdy nie był doswiadczany” mówi Shea.

„W istocie odtworzyliśmy reakcję chemiczną, która miałaby miejsce gdyby mysz doświadczyła zdarzenia społecznego, np. rodzenie dzieci.” mówi dalej Shea.

Naukowcy wiedzieli, że mogą obserwować aktywność mózgu w sposób bardziej szczegółowy, gdy mysz była uśpiona. Rozbudzona mysz tworzyła pamięć z otaczającego ją środowiska. „Kiedy zwierzę śpi można dokładnie obejrzeć jak mózg przekształca neurony by zapisać pamięć i po obudzeniu dowiedzieć się czego mysz się nauczyła pomimo tego że pamięć była stworzona w stanie uśpienia.”

Co zaobserwowali to ok. 40% redukcja w aktywności neuronów po wzbudzeniu wydzielania noradrenaliny- co sugeruje, że pamięć zapachu utworzyła się.

Na następny dzień, kiedy mysz była obudzona, zespół zaobserwował zmiany w zachowaniu w reakcji na zapachy, wskazywało to na pamięć na zapachy podczas snu myszy.

„Ta praca może mieć konsekwencje na poszerzenie naszego zrozumienia w jaki sposób nasza pamięć jest formowana, ważna dla zabezpieczeń społecznych” Mówi Richard Mooney, Ph.D., autor współpracujących oraz profesor neurobiologii.

źródło: ScienceDaily (17 października 2008)
Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_02e9rrvrk1gr8op95qs0gfes97, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0