PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Osoby z ADHD są bardziej narażone na uzależnienie od nikotyny?

W sprawozdaniu Journal of Pediatrics możemy przeczytać, że osoby z ADHD są bardziej narażone na uzależnienie od nikotyny, również Ci, którzy nie maja pełnego syndromu. Z badań z Massachusetts General Hospital wynika, iż osoby z syndromem mają tendencję do poważnych uzależnień od tytoniu i są bardziej podatne na czynniki środowiskowe. Na przykład, kiedy w ich otoczeniu są rodzice czy przyjaciele palący.

Timoty Wilens, dyrektor prowadzący badania mówi: „widząc jak ryzyko uzależnień od nikotyny wzrasta należy tym bardziej włożyć dużo wysiłku w profilaktykę zapobiegawczą wśród młodzieży i ich rodzin”.

Kilka badań wykazało, iż młodzież z ADHD częściej lubi palić papierosy i zaczynają to robić w młodym wieku.

Obecne badanie zostało tak zaplanowane, aby sprawdzić czy ADHD powoduje wzrost nasilenia uzależnienia od nikotyny.
(czytaj dalej »)


Uczestnicy brali udział w dwóch badaniach długoterminowych - z podziałem na płeć- to pozwoliło zanalizować i zweryfikować czynniki wpływające u dzieci i młodzieży w dopasowanej grupie kontrolnej.

W badaniach brały udział 80 uczestników z ADHD, 86 uczestników w grupie kontrolnej, obydwie grupy w wieki od 15 do 25 lat. Wypełniali on standardowe ankiety.

Podczas gdy 69% uczestników z ADHD kiedykolwiek paliło a 41% było obecnymi palaczami, tylko 44% uczestników z grupy kontrolnej paliło, a 17% było obecnymi palaczami. Palacze z ADHD zaczynali palić średnio półtora roku wcześniej niż ci z grupy kontrolnej. Umiarkowany lub wyższy poziom uzależnienia zauważono u 21% uczestników z ADHD, ale mniej niż 1% w grupie kontrolnej.

Dwa szersze badania zawierały oszacowanie symptomów psychiatrycznych, włącznie z tymi powiązanymi z ADHD. Zarówno dla uczestników z ADHD i dla tych z grupy kontrolnej, im więcej mieli symptomów związanych z ADHD (roztargnienie, brak uwagi, nadpobudliwość) tym większe było ich uzależnienie od nikotyny. Podobny wzrost uzależnienia u osób z syndromem wiązał się ze środowiskiem. Posiadaniem rodzica palacza, przyjaciela, co może oznaczać, iż zagrożenie nałogiem było wzmocnione przez środowisko, wyjaśnia Wilens.

Wyniki przeprowadzonych badań wskazują również na mechanizmy biologiczne, które są powiązane z ADHD i uzależnieniem od nikotyny. „Już wykazaliśmy, że nikotyna - lek może leczyć objawy ADHD, i to, że dzieci matek, które paliły w czasie ciąży są bardziej narażone na ADHD” mów Wilens. Dodaje: „Wygląda na to, że wzajemne oddziaływanie między układem dopaminowym jest znacznie bardzie powiązane z ADHD i uzależnieniami i jest znacznie bardziej istotne.

źródło: ScienceDaily (23 października 2008)
Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_dr90fa3vae8t3th2arvk2oki30, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0