PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Mali komicy

Dzieci od 19 miesiąca potrafią odróżnić żart od błędu - umiejętność, która później pozwala odróżnić kłamstwo od prawdziwych przekonań. Tak twierdzi Elena Hoicka i Merideth Gattis, które prowadziły na ten temat badania w szerokiej grupie dzieci pomiędzy 19 a 36 miesiącem życia.

W eksperymencie dzieci były proszone o powtarzanie czynności za naukowcem np. mieszanie łyżką w kubku albo czesanie włosów. Następnie naukowiec rozpoczynał szereg zachowań żartobliwych, przy których się śmiał, w czynnościach, w których popełniał błędy mówił „ups”.

Wszystkie dzieci od 19 miesiąca skopiowały czynność żartoblią, ale poprawiły czynności, w których naukowiec popełnił błędy. Według naukowców to znak, że dziecko potrafi rozróżnić dowcip od błędu.

Następnie eksperyment utrudniono. Naukowcy pokazywali czynności, które mogłyby być interpretowane jako pomyłka lub jako żart na przykład: zakładali czapkę tak, że zakrywała im oczy, szczotkowali zęby nie tym końcem szczoteczki do zębów. Przez część czasu naukowiec się śmiał a przez resztę czasu mówił „ups”. Zamysł był taki, iż dwuznaczny charakter działań oznacza, że aby wiedzieć czy coś jest żartem czy pomyłką dziecko musiało być w stanie interpretować zachowanie naukowca.
(czytaj dalej »)


Tym razem z wiekiem pojawiły się różnice. Od 19 do 24 miesiąca dzieci kopiowały, poprawiały nie wiedząc o intencjach żartu czy błędu badacza. Natomiast dzieci w wieku powyżej 25 miesięcy poprawiały więcej czynności, gdy naukowiec mówił „ups”, kopiowały więcej czynności, kiedy badacz się śmiał. Badacze uważają, że świadczyć to może o umiejętności odróżniania humoru intencyjnego od błędów.

Elena Hoicka i Merideth Gattis, mówią, że oznacza to, że zdolność rozpoznawania intencji humoru przychodzi po zdolnościach rozpoznawania żartów, ale przed zdolnością do rozpoznania obłudy i kłamstwa. „Uznajemy, iż zrozumienie humoru jest ważnym krokiem w kierunku zrozumienia, że ludzkie działanie może być celowe nie tylko podczas prawidłowych czynności, ale również podczas wykonywania czynności błędnie.”

źródło: http://bps-research-digest.blogspot.com/search/label/Educational
Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_voqsc6s8o01kubsp72bvtd9ss2, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0