PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Rozproszenie- największa broń na ból

Czeka cię wizyta u dentysty? Co zazwyczaj radzą inni? „Spróbuj wyobrazić sobie coś przyjemnego”; „wyobraź sobie siebie jak leżysz na piaszczystej plaży” itp. Nie tylko tego typu porady mogą być denerwujące, ale nowe badania sugerują, że jest to także nieskuteczne! Znacznie lepiej, kiedy zaakceptujesz ból.
(czytaj dalej »)


Jenny McMullen wraz z zespołem przeprowadzili pewien eksperyment, który potwierdził ich tezę. W badaniach brali udział studenci, którzy byli rażeni prądem, za każdym razem mocniej. Podzielono ich na dwie grupy. W jednej przed porażeniem uczestnicy byli proszeni o wyobrażenie sobie czegoś miłego przyjemnego, jakieś sceny, które ich rozluźniają- nauczono ich akceptacji. Natomiast drugą grupę nauczono rozproszenia, co polegało na chodzeniu po pokoju i mówieniu „nie umiem chodzić”; ideą było pokazanie, że istnieje możliwość odłączenia tego, co się myśli od tego co się robi, możliwe jest odczuwanie bólu ale bez myślenia że robi się silniejszy.

W drugiej rundzie badań studenci nauczeni akceptacji byli w stanie znieść więcej bólu niż w pierwszej części eksperymentu. Ale co ważniejsze studenci nauczeni rozproszenia nie zauważali różnicy progu bólowego.

Ponadto, studenci nauczeni rozproszenia bez użycia metafory wykazywali większą możliwość zniesienia wstrząsów.

Naukowcy wiedzą, że wyniki oparte są na sztucznym bólu, bez próby klinicznej, jednak wierzą w słuszność swoich badań.

źródło: http://www.bps.org.uk/
Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_arhf2sltr37upm2feqo1qnm707, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0