PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Dlaczego zapominamy?

Mózg może przechowywać wiele wspomnień, więc dlaczego nie może ich znaleźć, kiedy są nam potrzebne?

Nasze mózgi są zapchane ogromną ilością pamięci, utworzoną z doświadczeń całego naszego życia. Te wspomnienia z swojego zakresu są głębokie, (kim jestem i jak się tu znalazłem?) Do najbardziej trywialnych. Ponadto, nasze wspomnienia różnią się również w precyzji. Rodzice przykładowo często doznają nieprzyjemności związanych z niewyraźną pamięcią; szczególnie kiedy kupują prezent na urodziny dla swojego dziecka: pamiętając że chce ono GI Joe z dodatkami zamiast GI Joe samego. Tak wiec „brak wyrazistości” naszej pamięci często jest ważne w naszym życiu codziennym.

Różne poziomy szczegółowości dla różnych typów pamięci?


(czytaj dalej »)


W ciągu ostatnich dziesięcioleci psychologowie poznawczy wyodrębnili dwa główne systemy pamięci: krótkotrwała, która trzyma informacje tylko o kilku rzeczach; długotrwała, informacje z krótkotrwałej przechodzą do długotrwałej. Te dwa systemy pamięci różnią się poziomem szczegółowości. Pamięć krótkotrwała zapewnia dobrą szczegółowość, znacznie lepszą niż pamięć długotrwała. Oznacza to, że chociaż możemy gromadzić wiele wspomnień w długotrwałej pamięci, to szczegóły nie zawsze są krystaliczne i przejrzyste i często stają się ograniczone do tego, co widzieliśmy.

Niedawno opublikowano badania, Timothy F. Brady, które ukazały możliwości pamięci długoterminowej. Ochotnicy eksperymentu mieli zapamiętać 3000 zdjęć pokazywanym po kilka sekund. Obrazki miały wspólne elementy takie jak plecaki, opiekacze. Pod koniec etapu badania pokazywano po dwa obiekty i pytano, które z nich dotąd widzieli na zdjęciu. Odpowiedzi były wyjątkowo dobre(ponad 90% poprawność), chociaż było tysiące obiektów do zapamiętania. Co było najbardziej zaskakujące wykazywano niesamowity poziom szczegółowości.

Jeśli to nie poziom szczegółowości to, dlaczego wciąż zapominamy?

Jeśli nasza pamięć nie jest taka rozmyta to, dlaczego często zapominamy detali rzeczy, których chcemy pamiętać? Jednym wyjaśnieniem jest to, że chociaż nasz mózg zawiera szczegółowe informacje to nie zawsze po prostu może je znaleźć. Wcześniejsze badanie pokazały, że nasza pamięć może być bardzo dokładna i precyzyjna w stosunku do rzeczy, które już widzieliśmy. Kiedy jesteśmy np. w sklepie z zabawkami i próbujemy sobie przypomnieć jakiego GI Joe chciało nasze dziecko a nasza pamięć zawodzi to świadczy o tym iż ten mechanizm jest po prostu podatny na zakłócenia i zapomnienia.

autor: Edward K. Vogel, http://www.sciam.com/
Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_1n00d278uq4ctqbgfa0idb6h76, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0