PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Życie seksualne młodzieży

Naukowacy z Uniwersytetu Sheffield, UK, stwierdzili znaczne różnice pomiędzy sposobem przeżywania seksualności u chłopców i dziewcząt w wieku od 14 do 16 lat.

Dziewczęta, które wzięły udział w badaniach były bardziej świadome natury związków niż chłopcy, tak twierdzi naukowiec twórca badań, dr Mark Hayter.

W badaniach brało udział 10 grup w tym po 35 osób. Uczestnicy byli dobierani w grupki według historii: dziewczyna i chłopak niechętni do uprawiania seksu, dziewczyny mające licznych partnerów, dziewczynki, które odczuwały naciski do tego, aby uprawiać seks, oraz dziewczynki, które były rzucone przez swoich chłopaków dla innej.

„Celem tego badania było zbadanie postaw płciowych wobec wszystkich przypadków związkowych”, wyjaśnia Hayter, która wraz z Christiną Harrison prowadziła ów badania.

Różnice pomiędzy chłopcami a dziewczynami były wyraźne do zaobserwowania. Młode kobiety odpowiadały bardziej empatycznie i skomplikowanie, ponieważ podlegają większej presji społecznej dotyczącej seksu. Młodzi mężczyźni z drugiej strony odpowiadali o presji, jaką wywierali na dziewczynach w sprawie uprawiania z nimi seksu, często do nakłaniania używali alkoholu.
(czytaj dalej »)


Naukowcy zauważyli, iż chłopcy często używają agresywnego języka w temacie związków - tego elementu brakowało w grupach dziewcząt. Naukowcy sugerują, iż taktyka upijania jest niestety akceptowana w momencie wymuszania kontaktów seksualnych.

W jednej z eksperymentalnych męskich grup była nawet sugestia czy wymuszanie seksu jest ok. Próbowali oni dokonać różnicy między „lekką presją” a gwałtem.

Badacze są zdania, iż zachowania seksualne młodzieży są kształtowane poprzez presjię środowiskową, grupową.

Zdrowie seksualne jest poważnym problemem we wszystkich kulturach, coraz większa liczba młodzieży pomiędzy 13 a 18 rokiem życia, która podejmuje współżycie seksualne dotknięta jest chorobami przenoszonymi drogą płciową, nieplanowanymi ciążami, oraz aborcjami.

Aktywność seksualna w młodym wieku przy zwiększonym ryzyku: seks bez zabezpieczeń z nowymi partnerami bądź dorywczymi to silny wpływ czynników społecznych, związanych z presją i używaniem alkoholu.

Dr Hayter uważa, iż udzielanie informacji o życiu seksualnym to jeden z elementów zdrowia seksualnego, należy również pamiętać, w jaki sposób młodzież podchodzi do życia seksualnego. Jeśli chodzi o dziewczęta należy rozwijać poczucie własnej wartości, uczyć młode kobiety jak reagować na naciski społeczne dotyczące seksu. Chłopców należałoby nakłaniać do empatii w stosunku do ich partnerek. I w końcu należy pracować z tematem używania alkoholu wśród młodzieży.

źródło: ScienceDaily (6 listopada 2008 r.)
Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_91v04nb2qjehb3m6eg58pliv96, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0