PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Osobowość Borderline: Żaden człowiek nie jest samoistną wyspą

Zaburzenie Osobowości Borderline jest jednym z najbardziej niebezpiecznych zaburzeń psychicznych. Cechą charakterystyczną jest wszechogarniająca niestabilność z życiu pacjenta, zwłaszcza, jeśli chodzi o relacje interpersonalne. 10% pacjentów potrzebuje psychiatrycznej opieki, a 20% musi być hospitalizowana. Pacjenci z zaburzeniem osobowości typu Borderline (BPD- Borderline Personality Disorder) mają trudności w kontrolowaniu swoich impulsów i nie potrafią regulować swoich emocji. Bliskie kontakty z pacjentami przebiegają często w sposób hałaśliwy, może nastąpić nieprzewidywalne zachowanie. Takie zachowanie nie tylko wywiera wpływ na samych poszkodowanych chorobą, ale odbija się to na całej sieci społecznej. Zadziwiające jest to, że pomimo znaczenia tego zaburzenia, niewiele jeszcze wiadomo na temat działania mechanizmów w mózgu - co stanowi podstawę choroby. W ostatnim numerze Science zostało opisane jak Brooks King- Casas wraz z zespołem z Baylor College of Medicine „spojrzeli w mózgi” osób cierpiących na BPD.

W badaniu brali udział pacjenci z BPD i zdrowa grupa kontrolna. Reakcje sprawdzano podczas gry, w której wymieniane są ceny między inwestorem, który chce dużo inwestować a powiernikiem, który decyduje, jaką część inwestycji- która trzykrotnie rośnie- spłacić. Na przykład, jeśli inwestor zdecyduje się zainwestować 10$, powiernik ma 30$ do dzielenia. Choć gra na pierwszy rzut oka wydaje się być o pieniądzach naprawdę chodzi o zaufanie. Jeśli gracze współpracują to korzyści odniosą obaj.

Ten rodzaj handlu wymaga pewnego stopnia zaufania pomiędzy graczami. Inwestor, który nie będzie ufał graczom nie włoży dużo pieniędzy i tym samym nie będzie wygrywał. Podczas badania potwierdzono, iż osoby BPD mieli trudności w wygraniu- nie potrafili utworzyć i utrzymać wspólnych relacji. W przeciwieństwie do zawodników bez zaburzeń osobowości - na koniec gry mieli wysokie wyniki.
(czytaj dalej »)

Inwestowanie w zaufanie

Aby dowiedzieć się, dlaczego pacjenci tak się zachowywali podczas gry, naukowcy wykorzystali funkcjonalny magnetyczny rezonans jądrowy (fMRI). U zdrowej grupy kontrolnej zanotowano pochlebną strategię wykazania własnej wiarygodności, u osób z zaburzeniem Borderline takiego zachowania nie zanotowano. Ponadto, skany z fMRI wykazały różnicę - u osób zdrowych zauważono, że region mózgu zwany Wyspą neuronalnie przedstawiał poziom inwestycji, tak że małe inwestycje odpowiadały dużym aktywacjom tej części mózgu i vice versa.  U osób z BPD taka korelacja nie występowała. Jak oczekiwano z poprzednich badań ten sam obszar mózgu reprezentował ilość pieniędzy które badani zamierzali zwrócić inwestorowi, tak że duża aktywacja w wyspie przewidywała mała sumę, którą chcieli zapłacić powiernikowi. Zadziwiająco jednak ta korelacja miała miejsce w przypadku badanych z BPD i zdrowej grupy kontrolnej. Innymi słowy, mimo że grupa kontrolna zdrowych miała aktywację, w wyspie na nieuczciwe oferty od inwestorów i skąpe spłaty badani z BPD reprezentowali tylko swoje własne działania. Ich zaburzenie selektywnie odnosiło się do gry innych graczy.

Wyspa  związana jest z nieprzyjemnymi odczuciami takimi jak ból, ponadto wiele badań wykazało że mocno reaguje na silne i nieprzyjemne zdarzenia w interakcjach społecznych (np. niesprawiedliwość, nadmierne ryzyko, frustracja, utrata statusu społecznego). Wszystkie te badania sugerują, że wyspa przetwarza wcześniejsze informacje na temat intencji zachowań i określa je jako uczucia dyskomfortu. Jeśli to prawda to jednym z przyczyn osłabionej współpracy w BPD jest brak przekazu dobrych uczuć do wyspy - co powoduje problem w relacjach.

Problem sieciowy?

To fascynujące odkrycie nasuwa wiele innych pytań. Po pierwsze - co powoduje zaburzenie tej aktywności mózgu? Większość badań wskazuje, że osoby z zaburzeniem osobowości borderline powstaje z połączenia uwarunkowania genetycznego i ciężkiej traumy we wczesnym dzieciństwie. Nie wszyscy po przebytej traumie rozwijają zaburzenie osobowości, ale może się zdarzyć, że połączenie genów sprawia, że ryzyko urazu mózgu może się rozwinąć ciężej i trwalej.

źródło: http://www.sciam.com , Andreas Meyer-Lindenberg
Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_f2nsp88ghqdb3buoga5nl1jcp4, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0