PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Dlaczego nie możemy sobie wyobrazić śmierci?

  • Prawie każdy ma skłonność do wyobrażania sobie, że umysł istnieje nadal po śmierci ciała.
  • Jest to produktem ubocznym religii - emocjonalnie bezpieczny koc, ale takie przekonania wynikają również z samej natury naszej świadomości.

Mózg jest jak każdy narząd- częścią naszego ciała fizycznego. Umysł jest tym, co robi mózg. Dlaczego więc zastanawiamy się gdzie jest nasz umysł, gdy ciało jest już martwe? Nie powinno to być oczywiste, że umysł też jest martwy?

Moje badania psychologiczne doprowadziły mnie do wniosku, który mówi, iż te irracjonalne przekonania nie wynikają tylko z religii, ale służą do ochrony przed strachem nieistnienia. Jest to nieuchronnym produktem ubocznym naszej własnej świadomości. Nie możemy sobie wyobrazić, co będziemy czuć jako martwi w rzeczywistości to nie będzie uczucie nicości - i tu tkwi problem.

Wspólnym myśleniem o śmierci jest przekonanie, że śmierć jest wielką tajemnicą, ale nie myślimy, że śmierć jest końcem drogi.
(czytaj dalej »)

Ciekawe

Problem dotyczy nawet tych, którzy twierdzą ze nie wierzą w życie pozagrobowe.

„Wystarczy, że będziesz pamiętał musisz pracować korą mózgową do przyswojenia wiedzy, że kiedy ty umrzesz Twój mózg też umrze.”

W 2007 roku w opublikowanym artykule Shaun Nichols pisze: “Kiedy próbuję wyobrazić sobie własną śmierć wyobrażam sobie swoje nieistnienie” - tam znajduje się przeszkoda.

Nawet, jeśli chcemy wierzyć w to, że nasz umysł umiera wraz z mózgiem - to jest to prawdziwa walka aby myśleć właśnie w ten sposób. Badanie, które publikowałem w Journal of Cognition and Culture w 2002 ukazuje iluzję nieśmiertelności w świadomości studentów, którzy zostali poproszeni o odpowiedzenie na szereg pytań.

Richard, jak powiedziałem studentom zmarł w wypadku samochodowym. Następnie przeczytałem o stanie umysłu Richarda tuż przed wypadkiem. Zapytałem czy człowiek martwy ma jeszcze zdolność do doświadczeń psychicznych. „Czy Richard nadal myśli o swojej żonie?”, „Czy on chce nadal żyć?”

Co było zaskakujące, 32% uważających że umysł również umiera zdradzali ukryte emocje i pragnienia przeżycia śmierci. Ale odpowiadali również, że Richard wie że umarł, ponieważ nie ma życia po życiu.

Więc dlaczego jest tak trudno przyznać się do nieistnienia po śmierci?

Część mojego zdania, mówi, że próbuję sobie wyobrazić śmierć na tle naszych własnych doświadczeń. Śmierć jednak nie jest podobna do wcześniejszych jakichkolwiek doświadczeń. Bo nigdy nie zostaliśmy świadomie bez świadomości, a nawet najlepsze symulacje prawdziwej nicości po prostu nie są wystarczająco dobre.

Psychologiczna nieśmiertelność stanowi intuicję- naturalny sposób myślenia o śmierci.

Kultura -czynnikiem

Z jednej strony począwszy od młodego wieku, dzieci wiedzą, że martwe ciała nie wrócą do życia. Z drugiej strony począwszy od najmłodszych lat kultura i religia nadaje zmarłym psychologiczne funkcje.

W rzeczywistości koncepcja na życie odgrywa kluczową rolę w opracowaniu i wzbogaceniu postawy poznawczej na śmierć.

Darmowa dusza

Rodzaje przeszkód poznawczych omówione wcześniej mogą być odpowiedzialne za nasze wrodzone poczucie nieśmiertelności.
Nie możemy po prostu wyłączyć naszego myślenia o kimś tylko dlatego, że ktoś nie żyje. Szczególnie, kiedy byliśmy blisko ze zmarłym.

źródło: http://www.sciam.com/
Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_mqj884gokdp1g59tj4jmrvhkd4, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0