PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Zakłócenia równowagi psychicznej pracowników

Współcześni pracownicy bardzo często są niezadowoleni z wykonywanej pracy, a odporność nerwowa bardzo się obniżyła. Nadmiar obowiązków, stres, tempo życia bardzo niekorzystnie wpływają na naszą kondycję psychiczną. Także strach przed utratą pracy, ciągle rosnące bezrobocie sprawia, że jesteśmy rozdrażnieni, niepewni, wpadają w nerwice a w konsekwencji jakość wykonywanej pracy drastycznie spada.

Skutkami zakłóceń równowagi psychicznej pracowników są:

  • niezadowolenie z wykonywanej pracy,
  • zniechęcenie do pracy.

Niezadowolenie z pracy może powodować niezadowolenie z siebie lub agresywnego zachowania się wobec otoczenia. Nie zapominajmy, iż w pracy spędzamy 8 godzin dziennie co stanowi 1/3 naszego życia a nierzadko nawet 1/2, dlatego bardzo ważne jest aby zadbać o nasze zdrowie psychiczne.
Zniechęcenie do pracy jest wynikiem długotrwałego z niej niezadowolenia i może się wyrażać: częstą absencją, popełnianiem przestępstw, chorobami, zmniejszoną wydajnością i gorszą jakością pracy, wreszcie wypadkami przy pracy.

Aby zapobiec zakłóceniom równowagi pracowników należy :

- poznać potrzeby i osobowość pracowników,
- dostosować zadania do psychofizycznych właściwości wykonawcy,
- dobierać kierowników i podwładnych biorąc pod uwagę ich cechy charakteru,
- utrzymywać stałe, osobiste kontakty z wszystkimi pracownikami,
- jawnie rozstrzygać wszystkie problemy zakładu,
- likwidować konflikty międzyludzkie i ich źródła,
- wykazywać szybką i skuteczną troskę o inwalidów pracy i rencistów,
- organizować czynny wypoczynek i zapewnić pracownikom warunki bytu, gwarantujące rozsądy przeciętny poziom egzystencji.

Jeżeli kierownik będzie bacznie obserwował swoich pracowników, będzie mógł wcześniej dostrzec niepokojące objawy, które zaniedbane mogą się przerodzić w poważne problemy.

Przez pracowników firma dociera do klientów, a szanowani pracownicy, szanują klientów, którzy czując się docenieni pozostają wierni firmie, a to ma bezpośrednie przełożenie na zysk firmy i jej akcjonariuszy. Właściwe postępowanie z pracownikami jest warunkiem, aby chcieli oni uruchomić cały swój potencjał, wykazać się kreatywnością i pełnią pomysłów. To pracownicy decydują o sukcesie firmy, z drugiej strony są oni również jej ambasadorami w otoczeniu zewnętrznym. Każdy pracownik odpowiednio zmotywowany, zadowolony ze swojej pracy, przedstawia firmę w pozytywnym świetle w bliższym i dalszym otoczeniu.W poniższych książkach zaprezentowano problematykę motywowania pracowników. Przytoczone przykłady praktyczne oraz prezentowane wyniki badań pochodzą z konkretnych, choć anonimowych przedsiębiorstw.

Książki adresowane są do studentów uczelni ekonomicznych oraz wszystkich tych, którzy mają wpływ na kształtowanie systemów motywowania w przedsiębiorstwach, jak też menedżerów wszystkich szczebli (obecnych i przyszłych) we współczesnych organizacjach.

Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_kd9793osi6g4uuoa2j20n09ul3, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0