PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Internetowe społeczności

Studenci tworzą na internetowych stronach - sieciach społecznych typu MySpace, Facebook - swoje idealistyczne profile. Inni mogą podziwiać zamieszczone tam zdjęcia, obrazy, teksty. Adrian Manago doktorant, naukowiec z Children’s Digital Media Center, Los Angeles (CDMCLA), autor prowadzący badania mówi, iż poprzez te profile „można manifestować swój ideał siebie.”

Następnie dodaje: „Zawsze dokładamy wszelkich starań do angażowania się w samodzielną prezentację. Strony społeczne przekraczają nowy poziom. Możesz zmienić to jak wyglądasz, w Photoshopie usuniesz niedoskonałości twarzy, pokażesz tylko zdjęcia w doskonałym dla Ciebie oświetleniu. Te strony pozwalają pokazać siebie w jak najlepszym świetle i możesz przedstawić siebie tak jak Tobie się to podoba.”

„Ludzie żyją życiem w Internecie” tak twierdzi Manago. Jego zdaniem społeczne strony Internetowe to narzędzie do samodzielnego rozwoju.

Strony tego typu pozwalają na komunikacje z innymi użytkownikami, którzy często mają 1000 lub więcej „przyjaciół”. Tożsamość, seksualność relacje międzyludzkie - wszystkie te relacje możemy znaleźć na Facebook lub MySpace.

Prezentacja siebie to jest coś, co robi większość młodych ludzi, ale społecznościowe strony dają większą władzę, aby czynić to bardziej ekstremalnie. To czyni ludzi bardziej indywidualnymi i narcystycznymi. Może się zmienić również pojęcie przyjaciel. Jak wielu ludzi widzi swoich 1000 przyjaciół na żywo?

Społeczne portale działają na zasadzie wirtualnej publiczności i wykonawców. Jest się trochę od nich oderwanym, więc mamy okazję do wypróbowania różnych rzeczy i zobaczenia, jakie uwagi otrzymamy.

Czy zatem poszukiwanie tożsamości za pomocą społecznych stron Internetowych jest zdrowe dla naszej psychiki?

(czytaj dalej »)


Każde medium ma swoje mocne i słabe strony. Są korzyści i koszty psychiczne. Tak twierdzi Greenfield, specjalista w dziedzinie skutków mediów w psychologii rozwojowej. „ Kosztem może być obniżony poziom prawdziwej przyjaźni, istnieje więcej relacji, ale są bardziej powierzchowne. Empatia w stosunku do innych ludzi może być obniżona z powodu mniejszych kontaktów „twarzą w twarz”. Z drugiej strony możemy podtrzymywać znajomości np. z liceum, następuje złagodzenie przejścia na wyższe poziomy edukacyjne.”

Kaveri Subrahmanyam, dyrektor spółki z CDMCLA, profesor psychologii w California State University, Los Angeles, uważa, że posiadanie np. 1000 przyjaciół to zbieranie akcesoriów. Uważa, że gimnazjum to zdecydowanie za wcześnie na posiadanie swoich profili na Facebook, czy MySpace, ale później uważa, że powinny być stosowane. Zaleca, aby rozmawiać ze swoimi dziećmi zaczynając już od wieku 10 lat. Pytać, co robią w Internecie. Subrahmanyam zauważa, iż najwięcej rodziców obawia się niechcianych propozycji w stosunku do ich dzieci, oraz prześladowań.

W badaniach Subrahmanyam pokazuje, że młodzież po przeanalizowaniu bezpiecznego korzystania z internetu z rodzicami, nauczycielami jest mniej prawdopodobne aby ulegały np. namowom obcym na spotkanie. „Najlepszą rzeczą, jaką mogą zrobić rodzice to rozmowa na temat bezpieczeństwa w Internecie.”

Co zrobić ze swoimi prawdziwymi przyjaciółmi mając 1000 wirtualnych?

Manago uważa, iż relacje obecnie są bardziej ulotne i odległe. „Ludzie starają się promować siebie i porównują się do siebie nawzajem. Kobiety czują presję na piękny i seksowny wygląd. Profile stają się częścią mediów. Stajesz w odniesieniu do ludzi, z którymi nie masz związku.” Greenfield dodaje „ relacje między ludzkie są słabe, więzi są używane w celu informacyjnym - to nie przyjaźń. Dla wielu osób to relacje z obcymi.”

Jednakże Graham jest zdania, ze w społecznych sieciach można również wzmocnić stosunki.

Manago, Greenfield i Graham przeprowadzili badania. Na małej grupie 11 kobiet i 12 mężczyznach- korzystających często z MySpace oraz Facebook.

Jeden z badanych powiedział o MySpace: „To tylko sposób do promowania siebie, do pokazania wszystkim, że zwiedzam świat, dorosłem, że wiele zmieniło się od liceum.”

Jak szczerze ludzie prezentują się w tych witrynach?

Inny z badanych powiedział-„jeden z moich przyjaciół z liceum, na którym profilu byłem, pomyślałem, wow jaka zmiana od czasów liceum, i widzę go tego lata i myślę sobie- nie, jest dokładnie taki sam jak z liceum!”

Witryny typu społecznego są istotne dla ludzi w młodym wieku, które poszukują tożsamości, uważa Greenfield.

Inne badanie pokazuje, że wielu rodziców zdaje sobie sprawę, z niebezpieczeństw w Internecie, ale są bardzo niskie wskaźniki monitorowania i ustalanie limitów dla korzystania z Internetu dla ich dzieci.

Greenfield ostrzega rodziców, aby nie dawali komputerów do pokojów dzieci.

Uważa jednak, że nawet komputer w widocznym dla rodzica miejscu nie całkiem pomoże. Dzieci dostają tyle niezależności, że należy im wpajać zasady, najlepszym na to sposobem są rozmowy.

Z kolei inne badania wykazały, iż korzystanie ze stron społecznościowych wydaje się szczególnie korzystne dla ludzi z niższą samooceną. Pomaga im pokonać bariery.

źródło: http://www.sciencedaily.com
Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_uno80ee5nbbcahkrs9onkivo81, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0