PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Psychologia Deja Vu

Wszyscy z nas doświadczyli, będąc w nowym miejscu, poczucia pewności, że już byliśmy tam wcześniej. To tajemnicze uczucie zwane jako déjà vu, występuje wtedy, kiedy czujemy, że nowa sytuacja wygląda znajomo, nawet jeśli istnieją dowody na to że sytuacja nie mogła mieć miejsca wcześniej. Przez długi czas sądzono, iż jest to paranormalne zakłócenie związane z zaburzeniem neurologicznym.

Jednak w ostatnich latach wielu naukowców zajęło się badaniem tego zjawiska. Pojawiło się wiele teorii na temat déjà vu sugerujących, że to nie tylko nasz mózg ma wpływ na to zjawisko. Nowy raport sporządzony przez Anne M. Cleary z Colorado State University opisuje najnowsze wyniki zjawiska déjà vu.

Pamięć do rozpoznawania pozwala uświadomić sobie, że z tym z czym mamy obecnie do czynienia już się wydarzyło lub nie, np. rozpoznajemy przyjaciela na ulicy, lub rozpoznajemy znajomą piosenkę w radiu. Mózg waha się pomiędzy dwoma rodzajami pamięci: pamięć i znajomość. Wspomnienie oparte na rozpoznaniu występuje, kiedy możemy zidentyfikować obecną sytuację, która już wcześniej występowała.

Na przykład widzimy mężczyznę w sklepie i zdajemy sobie sprawę, że już wcześniej widzieliśmy go w autobusie. Z drugiej strony zdarza się, że rozpoznanie oparte na pamięci działa tak: widzimy coś znajomego, ale nie możemy sobie przypomnieć skąd. Tu przykładem może być widziana znana osoba na okładce czasopisma, ale my po prostu nie pamiętamy skąd ją znamy. Déjà vu zakłada się za zjawisko należące do pamięci rozpoznawalnej - w trakcie Déjà vu rozpoznajemy sytuację, ale nie jesteśmy pewni dlaczego.

Cleary oparła swoje badania na sprawdzeniu pamięci rozpoznawalnej. Uczestnicy otrzymali wykaz gwiazd, później kiedy pokazywano badanym zdjęcia sław niektóre z fotografii były podpisane i odpowiadały nazwiskami do twarzy na zdjęciu, inne nie. Grupa badanych następnie była poproszona o przypasowanie imion i nazwisk do odpowiedniej gwiazdy. Wyniki były zaskakujące. Nawet, jeśli nie potrafili rozpoznać gwiazdy poprzez zdjęcie nie byli w stanie powiedzieć, które nazwiska mieli przestudiować w wykazie wcześniej.
(czytaj dalej »)


Oznacza to, że nie mogli ustalić źródła swojej znajomości gwiazdy, ale wiedzieli że dana sławna osoba jest im znana. Cleary powtórzyła eksperyment - zastąpiła jednak znane osoby znanymi miejscami - uzyskała podobne rezultaty. Te wyniki świadczą o tym, iż uczestnicy badania przechowywali trochę pamięci, ale mglistej, więc nie byli w stanie podłączyć jej do nowych doświadczeń.

Clery prowadziła również badania, aby sprawdzić elementy sytuacji powodujące uczucie znajomości. Dała uczestnikom do przestudiowania listę wyrazów. Podczas testu na rozpoznanie słów niektóre z nich były takie same jak na liście a inne tylko podobnie brzmiące. Badani zgłaszali poczucie znajomości na nowe słowa, nawet jeśli nie potrafili sobie przypomnieć wcześniej przedstawionego podobnie brzmiącego słowa, które było źródłem znajomości.

Wyniki badań sugerują, iż wydarzenia i epizody, których doświadczamy są przechowywane w naszej pamięci jako pojedyncze elementy bądź fragmenty tego wydarzenia. Déjà vu może wystąpić, gdy szczególne aspekty bieżącej sytuacji przypominają pewne aspekty wcześniejszych sytuacji. Kiedy istnieje wiele podobieństw między nowymi a starymi elementami sytuacji otrzymujemy silne poczucie znajomości.

źródło: http://www.sciencedaily.com, ScienceDaily

mgr Justyna Ryszewska

Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_9lti7u54gni38jc3omd1o9d3p6, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0