PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

„Syndrom Trumana”

Jeden człowiek wszedł do budynku federalnego i porosił o zwolnienie z reality show. Inny był przekonany, że każdy jego krok był sekretnie filmowany dla kanału telewizyjnego. Trzeci wierzył, że wszystko- wiadomości, jego psychiatrzy i leki, które mu przepisywano to część programu z nim w roli głównej- podobnie jak w 1998 r. w filmie „The Truman Show”.

Naukowcy zaczęli dokumentować jak to nazwali „syndrom Trumana”, złudzenia ludzi, którzy są przekonani, że sekretnie grają w telewizyjnych programach. Naukowcy twierdzą, że zaburzenie podkreśla wpływ pop kultury, co może mieć wpływ na warunki psychiczne.

„Pytanie brzmi: czy jest to tylko nowy rodzaj dobrze znanej paranoi… czy jest to burza kulturowa, w której jesteśmy, gdzie sława ma tak ogromne znaczenie?” zastanawia się dr Joel Gold psychiatra powiązany z New York’s Bellevue Hospital.

Gold wraz z bratem psychologiem, rozpoczął przedstawianie swoich obserwacji w 2006 r. na uczelni medycznej. Obecnie wiedzą o 50 przypadkach „syndromu Trumana”.

Tymczasem naukowcy w Londynie opisali przypadek pacjenta z “zespołem Trumana” w British Journal of Psychiatry. 26-letni listonosz „miał poczucie że świat jest nieco odrealniony, a on sam jest epickim bohaterem w filmie”.

Nominowany do Oscara Jim Carrey grający Trumana Burbank’a, prowadził wesołe monotonne życie- tylko jego rodzina, przyjaciele byli aktorami a jego życie było transmitowane w telewizji.

Walka bohatera o rzeczywistość jest podnosząca na duchu, jednak naukowcy zauważają, że dla pacjentów z „syndromem Trumana” jest to bardzo ciężkie.

Niektórzy są dumni z tego, że są wyimaginowanymi gwiazdami, ale wielu nie. Są zdenerwowani, czują się jak w Orwellowskiej inwazji na prywatność. Jeden z pacjentów dr Golda planował nawet samobójstwo, aby opuścić reality show, w którym rzekomo brał udział.
(czytaj dalej »)


Omamy mogą być objawem różnych schorzeń psychiatrycznych, neurologicznych, ale również poprzez choroby Parkinsona i Alzheimera. Niektóre leki również mogą wywołać iluzje.

Nie jest niezwykłe dla psychiatry oglądać pacjenta, który wierzy, że coś nim manipuluje.

Ale złudzenia „Trumana” nie generalizują tylko niektórych, ale całe społeczeństwo.

Złudzenia są zazwyczaj klasyfikowane według ogólnych kategorii, takich jak wiara w prześladowanie. Badania wykazały również, że kultury techniki mogą również wpływać.

Reality show mogą pomóc pacjentom uwierzyć, że ich odczucia są prawdziwe.

Ian Gold uważa, że programy reality show mogą powodować iluzje u osób zdrowych. „Na pewno szybciej choroba postępuje poprzez wpływ takiego programu.”

Inni naukowcy nie są przekonani do teorii dr Golda jednak ciągle notuje się chorych z „syndromem Trumana”.

Vaughan Bell, psycholog badający omamy związane z Internetem, miał pacjenta, który wierzył ze jest w wirtualnej rzeczywistości po kinowym przeboju „Matrixa”

„Nie uważam, aby kultura popularna wywoływała omamy, ale myślę, że jest to możliwe, aby zrozumieć omamy i psychozy w świetle naszej szarej kultury.” Powiedział Bell, związany z King’s College w Londynie i Universidad de Antioquia w Medellin, Kolumbia

żródło: http://www.sciam.com/

mgr Justyna Ryszewska

Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_5fbkth6d9jcc2srvjfcd8osrs7, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0