PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Złe zachowanie może być zaraźliwe

Ponad 600 osób nieświadomie wzięło udział w serii „pole eksperymentów” w Groningen w Holandii. Eksperymenty miały na celu zbadać teorie „zepsute okno”, która zakłada, że złe zachowanie rodzi złe zachowanie. To jest: jeśli ktoś widzi np. graffiti na budynku, on lub ona będzie mieć pokusę żeby zrobić to samo, lub popełnić inne niezgodne z prawem przewinienie.

W rzeczywistości socjologowie opowiadali się za tą teorią na podstawie Nowego Jorku. Spadła tam przestępczość w 1990 r., kiedy z budynków, pociągów, autobusów, ścian zlikwidowano graffiti.

Aby przetestować teorię psycholog Kees Keizer i jego koledzy z Uniwersytetu z Groningen przeprowadzili sześć eksperymentów.
(czytaj dalej »)


W swojej dokumentacji „rozprzestrzenianie nieporządku” wyjaśniają, że rozproszyli koszyki wokół parkingu samochodowego - aby zapewnić chaotyczne tło dla jednego z eksperymentów. Następnie część uchwytów wysmarowali wazeliną - aby zniechęcić klientów.

Naukowcy odkryli, że ludzie z pomazanymi uchwytami częściej wyrzucali ulotki przez okna samochodów niż ludzie z czystymi uchwytami (58% do 30%)

W innym eksperymencie zostawili koperty z pieniędzmi w środku, w publicznych skrzynkach pocztowych. Odkryto, iż koperty znikały chętniej i częściej, kiedy skrzynki były pomalowane graffiti. W innych czterech doświadczeniach naukowcy stwierdzili, że konsekwentnie graffiti, śmieci i inne naruszenia prowadzą ludzi do kradzieży, śmiecenia i czynienia rzeczy zakazanych.

źródło: http://www.sciam.com/, Susannah F. Locke
Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_e1of347il3rl3m86np3ft17rs7, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0