PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Abstynencja

Dobrowolne wyrzeczenie się (łac. abstinentia - wstrzemięźliwość, powściągliwość; powstrzymywanie się od czegoś) np. alkoholu, tytoniu itd. Do najczęściej spotykanych motywów abstynencji należą: stan zdrowia (w tym również ciąża i okres karmienia), uzależnienie od alkoholu, charakter wykonywanej pracy (np. kierowcy pojazdów mechanicznych, operatorzy maszyn itp.), przyjęcie określonych norm czy zasad (np. motywacja religijna bądź przynależność do organizacji, w których obowiązuje abstynencja), motywacja związana z dbałością o interes narodowy (np. ruch abstynencki w Polsce w XIX w.) lub sytuacja ekonomiczna.

Abstynent pierwotny

Osoba, która nigdy jeszcze nie spożywała świadomie napojów alkoholowych oraz nie zamierza tego robić, jest właśnie abstynentem pierwotnym.

Powody istnienia abstynentów pierwotnych w Polsce są rozmaite. Najczęściej jest to obawa o własne zdrowie, chęć całkowitego panowania nad sobą, taki styl życia lub także chęć po prostu bycia innym, wyróżniania się. Jest jeszcze grupa abstynentów pierwotnych, która nie pije z powodu różnorakich obaw z tym związanych - że się uzależnią, itp.

Bez względu na owe motywy, istnieje jeszcze jedna ważna rzecz, bez której nie mogliby istnieć abstynenci pierwotni. Mowa to u impulsie, pod wpływem którego, Ci ludzie powstrzymują się od picia alkoholu, pomimo tego, że jeszcze go nawet nie spożywali. Takimi impulsem mogą być częste obserwacje pijących, ich zachowania po wypiciu, ich czynów - to jest główny motor abstynentów pierwotnych, choć zdarzają się oczywiście inne. Może też być jakiś czynnik przymusowy - ktoś z jakiś względów zdrowotnych (najczęściej problemów z wątrobą) po prostu nie może spożywać alkoholu. W niektórych religiach spożywanie alkoholu jest zabronione i to też jest pewnego rodzaju impuls.

Abstynenci pierwotni, w przeciwieństwie do wtórnych są bardziej piętnowaną grupą wśród społeczeństwa.

Abstynent wtórny

Abstynentem wtórnym nazywamy osobę, która powstrzymała się od dalszego spożywania napojów alkoholowych.

Abstynenci wtórni są znacznie liczniejszą grupą abstynencką od abstynentów pierwotnych, co wcale nie powinno dziwić, bo w końcu kiedyś byli pijącymi. Podobnie jak w przypadku abstynentów pierwotnych, wtórni także potrzebowali w swym życiu impulsu, który spowodował, że przestali pić. Wiedzą jak smakuje alkohol, wiedzą jak on działa na nich samych, to też najczęściej takim impulsem będzie po prostu uświadomienie sobie, że picie alkoholu nie przynosi żadnych pozytywnych korzyści. Inna grupa przestała pić, bo jej napoje alkoholowe nie smakują. Powodem do stania się abstynentem wtórnym może być naprawdę wiele.

Wśród abstynentów wtórnych często można się natknąć na ludzi, którzy mieli największe problemy z alkoholem - alkoholików. Tak, alkoholik, który powstrzymał się od dalszego spożywania alkoholu to też jest abstynent wtórny. Tacy abstynenci mają także większe poważanie społeczne. Pili i przestali, w wypadku alkoholików to ma jeszcze większe znaczenie. Do tego naprawdę trzeba mieć silną wolę, aby dać sobie spokój z alkoholem po obcowaniu z nim.

źródło:http://www.abstynenci.pl/abstynent-pierwotny
Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_9mv099kvptsfq0v26tcrrrh9o1, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0