PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Różne przykłady uzasadniania zachowania

Sytuacja hipotetyczna - hipnotyzer i Sam

Sam zostaje poddany sugestii posthipnotycznej w wyniku czego wykonuje szereg bezsensownych czynności: zakłada płaszcz przeciw deszczowy, kalosze i bierze ze sobą parasol mimo, że jest ładna pogoda; następnie omijając pobliskie sklepy idzie do odległego super marketu by kupić 6 butelek whisky, mimo, że sam nie pije alkoholu.
Po wprowadzeniu z transu zapytany dlaczego wykonał szereg idiotycznych czynności szuka uzasadnienia swoich działań - innymi słowy stara się przekonać siebie i innych, że to co zrobił było logiczne i rozsądne.

Eksperyment Stanleya Schachtera i Jerego Singera

Eksperyment ten polegał na wstrzykiwaniu badanym epinefryny, która wywołuje pobudzenie fizjologiczne lub nieszkodliwe placebo.
Jednej grupie badanych powiedziano, że zostanie im wstrzyknięty lek “suproxin”, podając jednocześnie informacje, że mogą wystąpić u nich takie objawy jak: kołatanie serca czy drżenie rąk.
Drugiej grupie badanych także wstrzyknięto ten sam lek, jednak nie podano im informacji o możliwych efektach ubocznych.
Gdy u badanych z pierwszej grupy faktycznie pojawiły się wspomniane wcześniej objawy wiedzieli czym są one spowodowane i umieli je sobie racjonalnie wytłumaczyć. W drugiej grupie badanych sytuacja wyglądała zgoła inaczej. Grupa ta z braku informacji o skutkach jego działania nie dysponowała logicznym uzasadnieniem owych symptomów. A jak wiemy każdy dąży do tego by wytłumaczyć każde zachowanie. Dlatego też badani tłumaczyli swoje zachowanie zależnie od zachowań ludzi znajdujących się w tym samym pomieszczeniu i rzekomo poddanych działaniu tego samego leku.

Uzasadnienie zachowania w przypadku katastrofy

Oczywistym wydaje się, odczuwamy strach będąc w centrum katastroficznych wydarzeń. W takiej sytuacji nie musimy szukać wytłumaczenia dla naszego strachu, ponieważ uzasadnia on to, co dzieje się wokół nas.
Inaczej jest, gdy znajdujemy się daleko od miejsca katastrofy i wiemy, że nie grozi nam realne i bezpośrednie zagrożenie, mimo to odczuwamy strach. Strach, który mamy potrzebę usprawiedliwić, a nie mając dla niego żadnego wystarczającego uzasadnienia - wydajemy własne- rozsiewając plotki.

Dysonans poznawczy

Dysonans poznawczy to stan napięcia wtedy, gdy dana osoba posiada jednocześnie 2 elementy poznawcze (idee, opinie), które są psychologicznie niezgodne ze sobą.
Teoria dysonansu przewiduje, że zaczynamy wierzyć we własne kłamstwa. Kłamstwo powoduje większą zmianę postawy u kłamcy, gdy otrzymuje on niewystarczającą na nie rekompensatę, zwłaszcza wtedy, gdy jest prawdopodobne, że kłamstwo wywoła zmianę w przekonaniach lub zachowaniu słuchaczy.

Wpływ dysonansu jest największy wtedy, gdy ludzie czują się odpowiedzialni za swe działania oraz ich działania mają poważne konsekwencje.

Im większe konsekwencje i nasza odpowiedzialność za nie tym większy dysonans - im większy dysonans tym większa zmiana postawy. Dysonans sprawia, że ludzie mają przykre uczucia, aby się ich pozbyć używają mechanizmu zaprzeczenia.
Podstawowe założenie dysonansu mówi nam, że człowiek jest motywowany nie do tego, by mieć słuszność lecz do tego by wierzyć, że ma słuszność.

Palenie papierosów

A¹ - zaprzeczanie

Osoba paląca papierosy dowiaduje się, że są one szkodliwe - tak powstaje dysonans. Najprostszy sposób redukcji dysonansu o rzucenie palenia, ale to zbyt proste i trudne jednocześnie. Tak wiec, by zredukować dysonans musimy zrobić coś ze stwierdzeniem, że palenie szkodzi. Możemy wmówić sobie, że dane dot. chorób są nie prawdziwe; szukać innych znanych ludzi, którzy palą lub robić cokolwiek, żeby tylko przekonać siebie, że palenie nie szkodzi.

A² - postanowienia

Złamanie postanowienia dot. np. palenia papierosów powoduje, że źle o sobie myślimy, jednak po jakimś czasie przekonujemy siebie, że ów postanowienie nie było w rzeczywistości tak ważne jak nam się wcześniej wydawało., Uzyskujemy w ten sposób z powrotem szacunek do siebie samych, ale jednocześnie tracimy szanse na to, że kiedykolwiek rzucimy palenie.

A³ - obniżanie oczekiwań

Mamy większe szanse na rzucenie palenia, gdy zmniejszająca się liczbę wypalanych dziennie papierosów weźmiemy za sukces. Łagodzimy w ten sposób niezadowolenie z siebie samych, jednocześnie nasze szanse na rzucenie palenia rosną.

Mecz Princeton vs Dartmount

Albert Hastrof (Dartmount) i Handley Cantril (Princeton) odwiedzili oba miasteczka po brutalnym meczu obydwu drużyn pokazując studentom nagranie meczu, zadaniem studentów było obiektywna ocena zachowania sportowców.
Opinie studentów z obydwu miasteczek diametralnie różniły się miedzy sobą. Przyczyn jest jedna - mieli oni tendencje do spostrzegania swoich kolegów jako ofiar agresji, a nie jako osoby dopuszczające się jej. Wniosek jest jeden - studenci zniekształcili obraz wydarzeń w celu redukcji dysonansu.

Kampania Nixon vs Kennedy

Lenny Bruce przebywając w domach sympatyków Nixona i Kennedy’ego podczas debaty zauważył pewna prawidłowość: mianowicie bez względu na to, w którym z domów się znajdował jego domownicy słyszeli dokładnie co innego, oglądać te sama debatę.
Podobnie jak koledzy tych sportowców zniekształcali na swoją korzyść to co słyszeli. Jak wszyscy tak i ci zwolennicy chcieli słyszeć tego co jest zgodne z ich przekonaniami.

Badania Edwarda Jonesa i Riki Kohlera dot. segregacji rasowej

Badanych podzielono na dwie grupy: zwolenników segregacji i jej przeciwników. Każda z nich dostała do przeczytania szereg argumentów dot. segregacji rasowej, jedne z nich były sensowne inne nie. Badacze chcieli sprawdzić, które argumenty zostaną zapamiętane. Racjonalny człowiek zapamiętałby argumenty racjonalne bez względu na to jakie stanowisko zajmuje. Jednak badani zapamiętywali argumenty rozsądne zgodne z ich stanowiskiem i argumenty nierozsądne zgodne ze stanowiskiem przeciwnym.
Działo się tak, ponieważ badany znajdując racjonalny argument zgodny ze stanowiskiem strony przeciwnej uświadamiał sobie, że godzi to w jego inteligencję, powstawał wiec dysonans, który został zredukowany po wybraniu tylko rozsądnych argumentów zgodnych z własnym stanowiskiem.

Eksperyment Charlsa Lod’a, Lee Ross’a i Marka Lepper’a dot. kary śmierci

W eksperymencie wykazali, że człowiek nie potrafi bezstronnie przetwarzać inf., zniekształca je tak by pasowały do własnych poglądów.

Studentów podzielono na dwie grupy zwolenników i przeciwników kary śmierci. Następnie dostali do przeczytania 2 artykuły z czego jeden był zgodny z zajmowanym stanowiskiem, drugi je podważał. Jak już wiem racjonalny człowiek wybiera prawdę, tak wiec po przeczytaniu artykułów zdania obydwu grup powinny być do siebie zbliżone - nic bardziej mylnego. Wynik badań był zgodny z teorią dysonansu poznawczego: każda z grup zniekształciła tak inf. by pasowały do konkretnej koncepcji. Studenci wynajdowali błędy w artykułach podważających ich teorię - tym samym zdania na temat kary śmierci były jeszcze bardziej rozbieżne niż przed badaniem.
Odpowiedzialne za ten stan rzeczy są oczywiście nasze głęboko zakorzenione przekonania.

Badania Danuty Ehrich nad dysonansem pozakupowym

Po podjęciu decyzji człowiek stara się rozproszyć wątpliwości, czy jego decyzja była słuszna, wyszukując uspokajające informacje.
Tego typu dysonans dot. przeważnie zakupów wymagających dużych nakładów pieniężnych, a także dużo czasu do zbierania niezbędnych inf.
Po dokonaniu zakupu widzimy jedynie jego dobre strony, a produktom podobnym nadajemy wiele cech negatywnych. Robimy to w celu utwierdzenia się, że nasza decyzja była poprawna.

A - dysonans pomiędzy negatywnymi cechami produktu, który wybraliśmy,
B - dysonans pomiędzy pozytywnymi cechami produktu, którego nie wybraliśmy,

Redukcja dysonansu:

A - produkt, który wybraliśmy- kładziemy nacisk na jego pozytywne cechy umniejszając cechy negatywne,
B - produkt, którego nie wybraliśmy- kładziemy nacisk na jego negatywne cechy umniejszając jego cechy pozytywne.

Badania Dennisa Johsona i Jeffry’eja Simpsona nad wpływem dysonansu na związki partnerskie

Grupa studentów miała ocenić atrakcyjność komputerowego organizowania randek. Osobom przedstawiano 3 fotografie os. atrakcyjnej, średnio atrakcyjnej i nie atrakcyjnej, która hipotetycznie miała być kandydatka na pierwsze spotkanie. Studenci mieli za zadanie ocenić atrakcyjność tej osoby, a także przyjemność związana z randką.
Wynik; im bardziej osoba pytana była związana ze swoim obecnym partnerem, tym więcej negatywnych cech nadawała rzekomym kandydatom.
Pozostając w stałym związku, w który jesteśmy mocno zaangażowani umniejszamy cechy innych osób płci przeciwnej zakładając, że są w podobnym wieku. Sytuacja wygląda inaczej, gdy mamy oceniać osobę starszą lub tej samej płci, w tym przypadku nie umniejszy atrakcyjności.

Wniosek; bez zagrożenia nie ma dysonansu, bez dysonansu nie ma obniżania atrakcyjności.

Nieodwracalność decyzji- Robert Knox i James Inkster

Badacze zatrzymywali ludzi tuż przed i tuż po zawarci zakładu bukmacherskiego, pytając ich jak pewni są obstawionego konia?
Osoby, które nie zawarły zakładu nie były go pewne, natomiast osoby, które zawarły już zakład były zupełnie przekonane o wygranej.

Podobnie było z osobami oddającymi głosy na wyborach. Przed oddaniem głosu nie byli pewni swej decyzji, ale po dokonani wyboru byli bardziej pewni wygranej swego kandydata i na dodatek darzyli go większą sympatią.

Kiedy decyzja jest nieodwołalna zostaje wzbudzony większy dysonans i aby go zredukować ludzie - kiedy już nic nie mogą zmienić - stają się bardziej pewni, że postąpili słusznie.

Badania Judsona Millsa dot. postaw wobec oszukiwania

Uczniowie VI klasy wzięli udział w sprawdzianie wiedzy w formie konkursu z nagrodami. Mieli oni stworzone doskonałe warunki do ściągania po za tym sytuacja była tak zaaranżowana, że wygranie konkursu bez ściągania było niemalże niemożliwe. Wielu uczniów skorzystało z możliwości i ściągało. Następnie zadano im pytanie: jaki mają stosunek do oszustwa?
Wynik był zaskakujący - dzieci, które nie ściągały były nastawione nieżyczliwie do oszustwa, natomiast dzieci, które ściągały były nastawione tolerancyjnie do oszustwa.
Dane Millsa sugerują, że najbardziej zagorzałymi przeciwnikami stają się osoby, które odczuwały silną pokusę zrobienia czegoś, ale się jej oparły.

Zmiany postawy po przez redukcje dysonansu

złagodzenie postawy - kuś tak aby osoba popełniła dany czyn
wzmocnienie postawy - kuś lecz tak by osoba nie popełniła danego czynu

• chwilowa zmiana postawy - uleganie pod wpływem znacznej nagrody lub atrakcyjnej osoby tzn. podporządkowywanie się
• trwała zmiana postawy - tutaj większe znaczenie ma niewielka nagroda, ponieważ zmusza ona osobę do przekonania samego siebie do tego -iz to co mówię jest prawdą,

Edward Deci

- Nagroda

Jeżeli nagrodzimy kogoś za przyjemną czynność to spada jej atrakcyjność i czas na jej wykonane w oczach tej osoby.

Dwie grupy studentów dostały do rozwiązania łamigłówkę; jednej gr. zapłacono za jej
rozwiązanie, drugiej- nie. Co ciekawe studenci którzy nie dostali zapłaty poświęcali łamigłówce dużo więcej czasu niż studenci, którzy dostali zapłatę. Dla studentów, którzy rozwiązywali zadanie za pieniądze łamigłówka wydawała się być bardzo nudna, w przeciwieństwie do drugiej grupy studentów.
Proponując nagrodę za cos, co jest przyjemne czynimy z tego prace.

- Kara

Zbyt surowa kara nie uczy, że dane postępowanie jest złe! Redukuje złe zachowanie tylko chwilowo, ponieważ daje dostateczne zewnętrzne uzasadnienie do nie robienia czegoś.
Łagodna kra nie zapewnia wystarczającego uzasadnienia zewnętrznego dla złego zachowania, redukcja złego zachowania jest trwała, ponieważ dana osoba musi przekonać siebie do nie robienia konkretnej czynności.

Uzasadnienie własnego postępowania

Uzasadnienie własnego postępowania to skłonność do usprawiedliwiania własnych działań w celu podtrzymania własnej samo oceny.

Uzasadnienie wewnętrzne - redukcje dysonansu przez dokonanie jakiejś zmiany w sobie samym np. zmiana konkretnego zach.

Uzasadnienie zewnętrzne - powód czy wyjaśnienie własnego zachowania wywołującego dysonans, które dana osoba znajduje nie w sobie samej, lecz w sytuacji np. nagroda, kara

A - wiara w coś, co nie jest prawdą

Prawnik Joy Lawyer wchodzą do biura zauważył brzydki obraz, ale zaraz • dowiedział się, że to dzieło jego wspólniczki. Joy żeby nie urazić koleżanki skłamał, że obraz mu się podoba.

Eksperyment Leona Festingera i J. Mwrril Carlsmith

Studentki w ramach eksperymentu wykonywały nauce zadania. Zapłacono im od 1$ do 20$ by przekonały inne studentki, że zadanie jest ciekawe. Następnie zapytane je ja bardzo nudne było zadanie? co ciekawe im mniejsza była zapłata tym większa satysfakcja z wykonywanego zadania. A to dlatego, że studentki które dostały bardzo małą zapłatę musiały znaleźć wytłumaczenie dlaczego przekonały koleżanki, że zadanie jest ciekawe, kiedy w rzeczywistości było inaczej i to za tak małą sumę pieniędzy. Doszło tutaj do trwałej zmiany zdania.

B - wiara w coś, w co nie wierzymy

Prawnik Joy w rozmowie z nieznajomymi zmienił zdanie na temat Kuby i Fidela Castro. Rano tłumaczył sobie tą niezrozumiała zmianę zdania nietrzeźwością. A jeszcze lepiej wytłumaczyć takie zachowanie, gdy ktoś nam płaci- - wtedy wiemy, że zrobiliśmy to dla pieniędzy i mamy czyste sumienie.

Eksperyment Arthura R. Cohena

Studenci mieli za zadanie napisać wypracowanie usprawiedliwiające zachowanie policjantów, którzy bardzo brutalnie potraktowali studentów podczas rozruchów studenckich. Przed napisaniem wypracowania studenci dostali zapłatę od 0.50$ do 10$. Wynik; im niższa kwota pieniędzy, jaką student dostał tym większą zmiana postawy. Jeżeli pisze cos sprzecznego ze sobą i to za małe pieniądze to w pewnym stopniu przekonuje siebie samego do tego, co pisze.

Eksperyment Mike Leippe i Donny Eisentadt

Biali studenci mieli za zadanie napisać wypracowanie sprzeczne z ich stanowiskiem - podwojenia funduszy na stypendia dla Afro - Amerykanów co było równoznaczne z obniżeniem funduszy dla białych uczniów. Łatwo się domyślić, że u studentów wystąpił duży dysonans, który mogli zredukować tylko wtedy, gdy sami rzeczywiście uwierzą, że Afro-Amerykanom te pieniądze się należą - tym samym zmienia swoje stanowisko. Wynik: biali darzyli uczniów Afro- Amerykańskich większa sympatia i chęcią udzielenia wsparcia.

Uzasadnienie włożonego wysiłku

EKSPERYMENT ARONSONA ELLIOTA I JUDSONA MILLSA

Studentki chętne do uczęszczania na spotkania grupy rozmawiającej o aspektach psychologicznych seksu podzielono na 3 grupy:
1- poddanej surowej procedurze inicjacji
2- poddanej łagodnej procedurze inicjacji
3- nie poddanej żadnej inicjacji.
Każda z grup obejrzała nudny film z dyskusją grupy, do której właśnie zostały przyjęte, powiedziano im, że to rozmowa na żywo.
1- gr. przekonała siebie, że film był interesujący
2- gr. doszła do wniosku, że film był nieciekawy
3- gr. oceniła film jako nudna stratę czasu

Uzasadnianie wysiłku po przez skorygowanie wspomnień z przeszłości o tym jak ciężko pracowaliśmy nad czymś- inaczej mówiąc tłumaczymy swoje zachowanie p przez przewartościowanie tego co mieliśmy.

Eksperyment Michaela Rossa i Michaela Conwaya

Studentów podzielono na dwie gr. Jedna z nich uczęszczała na kurs pomagający w nauce (który tak naprawdę niczego nie uczył), natomiast druga zapisała się na kurs, ale na niego nie chodziła.
Po odbyciu kursu zapytano studentów o ich umiejętności. Pierwsza gr. zaniżała swoje zdolności z przed kursu, a przeceniała je po ukończeniu go. Druga gr. nie zmieniła zdania o swoich umiejętnościach.

Uzasadnienie okrucieństwa

W sytuacji, gdy wyrządzamy realną krzywdę niewinnemu człowiekowi, skutecznym sposobem redukcji powstałego dysonansu jest - przekonanie siebie samego, iż ofiara zasłużyła na to, co ją spotkało ponieważ sama do tego doprowadziła

W miasteczku uniwersyteckim Kent, Gwardia Narodowa zastrzeliła 4 studentów podczas demonstracji, z czego 2 osoby były tam przypadkiem. Okoliczni mieszkańcy rozsiewali plotki jakoby studenci mieli wszy, kiłę a studentki były w ciąży, wszystko, żeby znaleźć powód, dlaczego zginęli niewinni ludzie. Oczywiście żadna z plotek nie była prawdziwa. Przedstawienie ofiar w złym świetle pozwoliło mieszkańcom na zredukowanie dysonansu.

“Uważam się za porządnego człowieka- gdy zadam ci ból musze przekonać samego siebie, że to ty jesteś zły”

Im wyższa samoocena tym większa potrzeba przypisywania negatywnych cech swym ofiarom.
Jeżeli istnieje możliwość, że ofiara się odwzajemni nie czujemy potrzeby oczerniania jej.

Nieuchronność zdarzeń

A -
Nakłaniano dzieci do jedzenia warzywa, którego nie lubią. Przy czym połowa dzieci dostała informacje, że w przyszłości będą jadły tę jarzynę, a druga połowa nie dostała takiej informacji. Grupa, która dostała inf. doszła do wniosku, że jeśli będą jadły to warzywa w przyszłości to znaczy, że nie jest ono takie złe jakim się wydawało. Świadomość, że jedzenie czegoś w przyszłości czego nie lubią jest nieunikniona dporowadziła do zmiany stanowiska.

B -
Grupa studentów dostała wiadomość, że w najbliższym 20-sto leciu na terenie gdzie mieszkają dojdzie z pewnością do silnego trzęsienia ziemi. Następnie po upływie czasu zapytano studentów czy podjęli jakieś kroki w celu zwiększenia swojego bezpieczeństwa. Co ciekawe osoby, które mieszkały na terenach bardzo zagrożonych nie podjęły żadnych kroków, natomiast osoby z terenów nie zagrożonych podjęły działania w celu zredukowania szkód.
Jak widać osoby realnie zagrożone nawet nie myślały o redukowaniu szkód - dlaczego? Ponieważ uważały, że są w tak złej sytuacji, że zmiana czegokolwiek nic w ich przypadku nie zmieni. Wniosek jest prosty im mniejsze mamy poczucie kontroli tym bardziej nasze poczynania wydają się być daremne.

SAamoocena

Samoocena - ocena własnych wartości, dokonana przez ludzi; tzn. w jakiej mierze uważamy się za kompetentnych, przyzwoitych i dobrych ludzi.

Jeśli wmówimy komuś, że jest osobą niezwykle kompetentną i inteligentna to mamy większe szanse, że osoba ta będzie robiła wszystko żeby to udowodnić, natomiast wmawiając komuś, że jest głupi i niekompetentny możemy się spodziewać, że będzie bardziej bezkarnie robiła złe rzeczy.

Eksperyment Elliota Aronsons i Davida Mattee

Studentów podzielono na 3 grupy:

a) dostała inf., że test który pisała wskazuje, że są ludźmi dojrzałymi i interesującymi;
b) dostała inf., że z testu wynika, że są mało interesujący i raczej powierzchowni;
c) nie dostała żadnej informacji.

Kolejnym krokiem było zaproponowanie gry w karty pomiędzy studentami. Mogli oni obstawiać pieniądze, które mogli wygrać, ale sytuacja była taka, że bez oszukiwania mieli na to małe szanse.
Co ciekawe najbardziej oszukiwali studenci z gr. b. Wynika z tego, że niska samoocena pozwala na złe postępowanie, gdyż taka osoba uważa, że jeśli jest zła to oszustwo wynika z jej natury.

Skutki dysonansu

A - fizjologiczne

Philip Zimbardo i jego współpracownicy poddawali badanych silnym impulsom elektrycznym.
Jack Brehm pozbawił badanych pokarmu w jednej gr., a w drugiej pożywienia.

Wyniki obu eksperymentów są podobne.
Osoby, które same zgłosiły się do badań i dostały małe uzasadnienie zewnętrzne odczuwały mniejszy głód, pragnienie i ból,; niż osoby, które wytypowani do badań i dano im mocne uzasadnienie zewnętrzne- -mimo że wszyscy przebywali bez jedzenia taki sam czas i impulsy elektryczne u wszystkich tez były takie same. Te osoby, które zgłosiły się same, po eksperymencie zjadły i wypiły mniej niż osoby które wytypowano.

B - w sytuacji, w której badany wie, co go czeka i godzi się na to (Artur Cohen)

Osoby które za napisanie za niewielką zapłatę pracy niezgodnej ze swoimi poglądami, skłaniali się ku zmianie zdania na dany temat bardziej niż osoby które za to samo zadanie dostały dużą zapłatę.

C - w sytuacji, w której badany nie wie, co go czeka (Milton Rosenberg)

W tym przypadku zmiana poglądów następowała w grupie, która otrzymała wysoki wynagrodzenie za napisani czegoś, z czym w rzeczywistości się nie zgadzali.
Osoby nie wiedziały czego maja się spodziewać, dlatego gdy ktoś prosi ich o napisanie czegoś z czym się nie zgadzają potrzebują mocnego uzasadnienia dlaczego to robią.

Praktyczne zastosowanie teorii dysonansu

Teoria ta pomaga nam w zrozumieniu i przewidywaniu różnych zjawisk, ale szczególną wartość ma gdy, można ją praktyczne zastosować w sposób przynoszący ludziom korzyść.

Pomaga pedagogom wykształcić w uczniach motywacje do uczenia się;
Rodzicom pomaga w przyswajaniu dzieciom wartości moralnych;
Piechota morska i korporacje studenckie wykorzystują dysonans by silniej związać ze sobą członków (np.po przez inicjacje).

Eksperyment Dannego Axona i Joela Coopera dot. otyłości.

Dwie grupy kobiet rozwiązywały zagadki intelektualne, jedna gr. wkładała w to duży wysiłek, druga nie. Tak naprawdę zadania te nie miały nic wspólnego z odchudzaniem jak myślały kobiety, mimo to po miesiącu zanotowano niewielki spadek wagi w obydwu grupach. Ponownie sprawdzono postępy po 6 i 12 miesiącach - wynik by zaskakujący. W grupie kobiet, która wkładała wysiłek w rozwiązywanie łamigłówek widoczny był znaczny spadek wagi.

Dysonans, a zapobieganie AIDS

Ludzie maja skłonność do zaprzeczania rzeczywistości, chronią się przed dysonansem.
“Wiem, że AIDS stanowi problem, ale mnie tonie dotyczy”

Studentów piszących wypracowanie zalecające używanie prezerwatywy podczas każdego stosunku podzielono na dwie grupy:

a) studenci mieli za zadanie wypisanie jedynie argumentów;
b) studenci oprócz wypisania argumentów, mieli je wygłosić przed kamerą, a nagranie miało trafić do szkół,

Kolejnym krokiem było podzielenie obydwu grup, tak wiec studenci z gr. a¹ i b¹ mieli dodatkowo sporządzić listę okoliczności, w których sami mieli trudności z użyciem prezerwatywy lub jej użycie było krepujące. Studenci z gr. a² i b² nie dostali żadnego dodatkowego zadania.
Tylko studenci z gr. b² znajdowali się w stanie silnego dysonansu. Ponieważ mieli nakłaniać innych uczniów do używania prezerwatywy w sytuacjach, w których sami tego nie zrobili. Tym samym ich samoocena spadła, żeby temu zapobiec sami musieli zacząć postępować jak radzili innym. Nastąpiła u nich stała zamiana postawy. W późniejszym czasie deklarowali, że regularnie używają prezerwatywy.

Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

  • Nie znaleziono Powiązanych Artykułów

Jeden komentarz do “Różne przykłady uzasadniania zachowania”

  1. 1
    Maciek:

    Czy uzasadnianie zachowania jednostkami chorobowymi jest naprawdę konieczne? Człowiek przecież nie jest zdefiniowany przez swoje zachowania a sam je definiuje.

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_pboivd7lq5rq37mmv4qsgpm615, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0