PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Seksistowscy mężczyźni zarabiają więcej

Jest to skandal dla naszych rzekomo oświeconych czasów, że kobiety nadal są mniej opłacane niż mężczyźni za wykonywanie tej samej pracy. Jeden z potencjalnych powodów dotąd niezbadanej anomali to powód psychologiczny. Sugerują to najnowsze badania Timothy Judga i Beth Livingston z Uniwersytetu Floryda.

Po przebadaniu ponad 12.000 uczestników badania, wywnioskowano iż mężczyzna z tradycyjnymi poglądami na kobietę zarabiał znacznie więcej niż jego koledzy o egalitarnych poglądach.

Początkowo próba badana wynosiła 12 686 uczestników i byli przesłuchiwani 4 razy między 1979 r. (kiedy byli w wieku pomiędzy 14 a 22 lata) a 2005 r. Mężczyźni z tradycyjnymi poglądami, którzy zgodzili się z takimi oświadczeniami jak: „Miejsce kobiety jest w domu, nie w biurze czy sklepie”, uzyskali w trakcie okresu badania średnio 8 459 $ rocznie więcej niż mężczyźni z egalitarnymi poglądami, a 11 374 $ więcej niż kobiety o tradycyjnych poglądach swojej roli. Dla kontrastu wysokość płac pomiędzy kobietami i mężczyznami z egalitarnymi poglądami była znacznie mniejsza, oscylowała między 1 330 $.

Różnice te utrzymywały się również po uwzględnieniu takich czynników jak wykształcenie, rodzaj pracy, godziny pracy, czy uczestnicy mają dzieci czy nie.
(czytaj dalej »)


Naukowcy nie są pewni czy pleć ma wpływ na zarobki, ale już wcześniej spekulowano, iż może mieć wpływ negocjowanie warunków płacy i/ lub tendencja, ewentualnie podświadoma, iż pracownicy z tradycyjnymi postawami mają być traktowani odmiennie ze względu na ich sposób zachowania.

Dr Judge powiedział, że ta możliwość może wskazywać drogę przedsiębiorstw, aby móc usunąć niewygodna płeć. „ Nie studiowaliśmy podświadomości biznesu, ale to wyjaśnia zgodność z naszymi wynikami.” Badania z psychologii społecznej sugerują, że podczas takich uprzedzeń trudno jest wyeliminować skutki podświadomości.

Inne wyniki badań wykazały, że tradycyjne poglądy na płeć osłabiły się z upływem czasu, i że ludzie którzy są mniej wykształceni, mniej inteligentni i żonaci są bardziej skłonni do posiadania takich poglądów.

źródło: http://www.thepsychologist.org.uk/blog/
Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_slr0bmcbc58uumai7t8i4db4r0, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0