PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Choroby psychosomatyczne

Współcześnie odchodzi się od biomedycznego modelu zdrowia, w którym ciało traktowane jest jak maszyna, wymagająca niekiedy naprawy lub usunięcia uszkodzonych części. Wprowadzony przez Kartezjusza podział na psyche i somę okazuje się umowny, gdyż funkcje ciała i umysłu nie są od siebie ściśle oddzielone. Czynniki psychologiczne i społeczne wpływają na funkcjonowanie biologiczne, a co za tym idzie, na stan zdrowia. Najbardziej oczywistym czynnikiem psychospołecznym wpływającym na stan zdrowia jest styl życia, np. stosowana dieta, używki, alkohol, ćwiczenia fizyczne, ryzykowne zachowania seksualne, czy rodzaj aktywności zawodowej.

Stres odgrywa dużą rolę w rozwoju większości chorób skóry, takich jak wypadanie włosów, brodawki, trądzik, świąd, liszaj, egzema, wypryski, pokrzywka, łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry i innych. Problemy emocjonalne mają wpływ na pojawianie się i przebieg astmy, zespołu skroniowo - żuchwowego, zespołu jelita drażliwego. Istnieje pogląd, że określone typy osobowości bardziej niż inne wiążą się z podatnością na choroby serca lub na zachorowanie na raka. Znany jest również wpływ stresu na choroby serca i układu krążenia.

W przypadku niektórych chorób przydatne okazuje się wspomaganie tradycyjnego leczenia farmakologicznego pomocą psychologiczną. Wykazano, że trening relaksacyjny może zmniejszyć zapotrzebowanie na insulinę u chorych na cukrzycę, zaś u astmatyków osłabić nasilenie ataków astmy. Znajduje on także zastosowanie w leczeniu nadciśnienia. Grupy wsparcia lub grupy terapeutyczne w sposób statystycznie istotny przedłużają życie osób nieuleczalnie chorych na raka. Z kolei leki poprawiające stan psychiczny zmniejszają zarazem dolegliwości skórne.

Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_t7hl3bs6787a4ibpqbq06ubva3, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0