PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Chłopak czy dziewczynka?

Badania na Newcastle University prowadzone przez Corry Gellatly pokazują, że mężczyźni dziedziczą skłonność płci potomstwa po swoich rodzicach. Oznacza to, że człowiek, który ma wielu braci jest bardziej prawdopodobne, że będzie miał więcej synów, a człowiek z wieloma siostrami prawdopodobnie będzie miał córki.

Badania obejmowały 927 drzew rodzinnych zawierające informacje o 556.387 ludzi z Północnej Ameryki i Europy.

Przestudiowane drzewa genealogiczne pokazały, że mężczyźni maja większą szansę na synów jeśli mieli więcej braci, córki będą mieli natomiast jeśli maja więcej sióstr. Jednakże u kobiet nie można po prostu tego przewidzieć” - wyjaśniała Pan Gellatly.
(czytaj dalej »)


Mężczyźni określają płeć dziecka w zależności od tego czy ich nasienie zawiera chromosom X czy Y. Chromosom X łączy się z chromosomem X matki a dziecko staje się dziewczynką (XX), natomiast chromosom Y łączy się z chromosomem matki X i powstaje chłopiec (XY).

Synowie czy córki?

Gen składa się dwóch części, zwane jako allele, jeden odziedziczony po każdym z rodziców. W swoich badaniach Gellatly pokazuje, że istnieją trzy kombinacje, w których gen kontroluje stosunek X i Y nasienia:

  • mężczyzna, znany jako mm, produkuje więcej nasienia Y i ma więcej synów;
  • drugi znany jako mf, wytacza mniej więcej równą liczbę X i Y - może mieć równiej liczby synów i córek;
  • trzeci zwany ff, produkuje więcej X i może mieć więcej córek.

Gen jest przekazywany przez obojga rodziców, co powoduje, że niektórzy rodzice mają więcej córek inni synów. To może wyjaśnić, dlaczego w populacji liczba kobiet i mężczyzn jest zrównoważona.

Więcej chłopców urodzonych po wojnach

W wielu krajach, które walczyły w wojnach nastąpił wzrost chłopców w późniejszych urodzeniach. W rok po I wojnie światowej urodziło się dodatkowo po 2 chłopców więcej na każde 100 dziewczynek w porównaniu do roku przed rozpoczęciem wojny. Działo się tak, ponieważ rodziny, których więcej było chłopców wracali w większej liczbie z wojny. Rodziny, które miały więcej córek a tylko kilkoro często jednego syna po wojnie go tracili. A był on najprawdopodobniej potencjalnym ojcem córek. To wyjaśnia, dlaczego ludzie po wojnie w większej liczbie rodzili chłopców.

źródło: http://www.sciencedaily.com/
Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_actc7uubnuguokb1f65r83djt4, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0