PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Jak wpływa na nas podejmowanie ważnych decyzji

Jak ktoś może manipulować tak wieloma skomplikowanymi decyzjami? Czy biuro ma wpływ na niepowtarzalne podejście do podejmowania decyzji? Badania sugerują, że zmiana władzy nie wpływa tylko na zmianę obowiązków, ale również na sposób myślenia.

Psychologowie Pamela Smith, Ap Dijksterhuis i Daniel Wigboldus Uniwersytetu Radboud w Nijmegen stymulowali poczucie bezsilności lub poczucie mocy w grupie ochotników, którzy mieli przypomnieć sytuację w której to oni mieli władzę nad innymi i kiedy inni mieli władzę nad nimi. Następnie został im przydzielony skomplikowany problem do rozwiązania (musieli wybrać pomiędzy 4 samochodami różniącymi się 12 atrybutami). Eksperyment został tak zaprojektowany, aby był „poprawny” wybór, jaki samochód ma pozytywne a jaki negatywne atrybuty. Optymalny wybór nie był oczywisty.
(czytaj dalej »)


Inne badania wykazały, że większość ludzi może rozwiązać złożone problemy lepiej, jeśli ich myśli są rozproszone, zamiast badać każdy czynnik. Rozproszonym łatwiej jest rozwiązać problem, ponieważ są oni w stanie myśleć abstrakcyjnie i szybko dotrzeć do istoty problemu - nie koncentrują się na każdym szczególe.

Wyniki wykazały, że „słabi” wolontariusze lepiej rozwiązywali problem, kiedy ich myśli były rozproszone. Co ciekawsze „władczy” wolontariusze rozwiązywali problemy równie dobrze w obu przypadkach, niezależnie czy byli rozproszeni czy nie.

Te wyniki wykazują, że potężni ludzie podejmują decyzje bardziej świadomie, ale również myślą bardziej abstrakcyjnie.

źródło: http://www.sciencedaily.com/
Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_s482vadbagi5r8l7k6k7dt6i45, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0