PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Trudne decyzje? Nie myśl o nich

Kiedy stoimy w obliczu trudnej decyzji staramy się dokonać najlepszego wyboru rozważając wszystkie możliwości uciekając się nawet do tworzenia listy albo prowadzimy do nieprzespanych nocy. Więc może być zaskakujące, że ostatnie badania sugerują, że najlepszym sposobem radzenia sobie ze złożonymi decyzjami jest nie myśleć o nich w ogóle - to pomoże nam dokonać najlepszego wyboru.

Naukowcy z Uniwersytetu Duke, John W. Payne, Adriana Samper, James R. Bettman i Mary Frances Luce przeprowadzili badania na ochotnikach, którzy mieli uczestniczyć w loterii wyboru zadań, gdzie musieli wybrać jedną z czterech różnych opcji. Wolontariusze zostali podzieleni na trzy grupy: jedna została zobowiązana do wykonania zadania w określonym czasie, inna grupa mogła myśleć o zadaniu tak długo jak tylko potrzebowała, i ostatnia grupa przed wykonaniem zadania została rozproszona (w ten sposób nie myślała o zadaniu). Przeprowadzono kilka podobnych eksperymentów dla pewności wyników.
(czytaj dalej »)


Naukowcy odkryli, że istnieją sytuacje, w których nieświadome myśli nie dokonają najlepszego wyboru. Ustalenia pokazały, że w niektórych przypadkach myślenie o zadaniu tak długo jak było potrzeba do podjęcia decyzji było tak samo skuteczne jak rozproszenie myśli.

Wolontariusze, którzy zostali poinformowani, że muszą podjąć decyzję w określonym czasie we wszystkich eksperymentach dokonywali złych decyzji.

Choć wyniki badań pokazują, że rozproszenie myśli może nam pomóc w dokonaniu prawidłowej decyzji najlepiej jest liczyć na swoje tempo myślenia i skupić się na rozwiązaniu problemu od razu.

źródło: http://www.sciencedaily.com/
Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_279n326boal84d1babd336oh52, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0