PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Uwolniona tajemnica pamięci

Przestań myśleć na moment.

Co pamiętasz ze swojego dzisiejszego śniadania?

Jedna część Twojego mózgu będzie przypominać sobie zapach kawy, podczas gdy inna część będzie pamiętać uśmiech partnera wychodzącego przez drzwi.

Jak mózg łączy te fragmenty i jak wprowadza je z powrotem do świadomego życia?

Badanie prowadzono przez prof Itzhak Fried, uniwersytet w Tel Awiwie Sackler Faculty of Medicine.

Spojrzenie wewnątrz mózgu

Jest to wyjątkową okazją zobaczyć, jak neurony, podstawowe jednostki poznania, są w trakcie prac przypominania” - prof. Fried from the University of California Los Angeles (UCLA). „Badanie jest unikatowe, ponieważ jesteśmy w stanie spojrzeć na pojedyncze komórki w mózgu kiedy ludzie spontanicznie chcą pobrać coś z pamięci“.

Dla naukowców badania były wyzwaniem, mogły być przeprowadzane tylko na ludziach, ponieważ inne zwierzęta nie potrafią zwerbalizować swoich wspomnień. Poprzez monitorowanie podmiotów aktywności mózgu rejestrowane jako elektrody poszczególnych neuronów, prof. Fried i jego koledzy byli w stanie „zobaczyć” prawdziwą ludzką pamięć w czasie rzeczywistym podczas przypominania. Są to badania bezprecedensowe- twierdzą zwolennicy badań.

Gdzie tracimy nasze myśli?

Prof. Fried zlokalizował te neurony w hipokampie (element układu limbicznego odpowiedzialny głównie za pamięć, drobna struktura nerwowa, umieszczona w płacie skroniowym korze mózgowej kresomózgowia) Ten obszar mózgu oddziałuje podczas choroby Alzheimera, a on znacznie decyduje o tworzeniu dalszej pamięci.

Utrata funkcji w tym obszarze mózgu u chorych na Alzheimera wyjaśnia, dlaczego przestają się orientować w znajomym środowisku. „Jest to obszar, w którym ludzie ustanawiają nowe wspomnienia i zapamiętują je” - mówi prof. Fried zauważając, że podczas jego badań komórki w tym obszarze były bardzo aktywne. Te same komórki są używane, jeśli spontanicznie chcemy sobie coś przypomnieć.

Od Seinfelda do Simpsonów

W badaniu prof. Fried obserwował aktywność neuronów w mózgu u 13 pacjentów z epilepsją, podczas kiedy oni oglądali programy telewizyjne takie jak Seinfeld i The Simpsons. Po krótkim czasie badani byli proszeni o opisanie tego, co zapamiętali z filmów wideo. Badani do przypominania scen używali tych samych neuronów do poszczególnych scen. Po czasie naukowcy patrząc tylko na neurony wiedzieli, co pacjent sobie przypomina.

Prof. Fried planuje kontynuować swoje badania, które dadzą nauce lepsze zrozumienie sposobów tworzenia się wspomnień.

źródło: http://www.sciencedaily.com/
Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_fo0mc743vag885pa32ft7cuet7, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0