PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Strategiczne gry wideo poprawiają umiejętności poznawcze

Najnowsze badania wykazały, że dorośli w wieku 60 - 70 lat mogą poprawić swoje funkcje poznawcze poprzez gry strategiczne, budowanie państwowości i ekspansję terytorialną.

Jest to pierwsze takie badanie na starszych osobach dorosłych, i pierwszy tak wyraźny wpływ gier strategicznych na umiejętności poznawcze.” - University of Illinois, profesor psychologii Arthur Kramer, autor na badania.

Dekady badań laboratoryjnych miały na celu poprawienie konkretnych umiejętności poznawczych takich jak pamięć krótkotrwała, jednak badani sprawdzali się tylko w warunkach laboratoryjnych.

Kramer wraz z zespołem chcieli sprawdzić czy ich badania i przekazane umiejętności będzie można wykorzystać poza laboratorium czy badani będą mogli z nowych umiejętności skorzystać w życiu codziennym.

Starsi ludzie mają tendencję do gorszego radzenia sobie z wykonywaniem kontrolnych procesów. Są to rzeczy takie jak planowanie, projektowanie, wielozadaniowość oraz radzenie sobie z dwuznacznością“- Kramer.

Po testach kilku gier wideo naukowcy wybrali „Rise of Nations”, która daje graczom punkty za budowę miast, za zatrudnianie i żywienie ludzi, za odpowiednie utrzymanie wojskowych oraz za rozszerzenie swojego terytorium.

Ta gra podkreśla planowanie i zarządzanie zasobami, co dla starszych osób jest ważne, ponieważ wielu z nich samodzielnie planuje i zarządza swoimi zasobami.

W badaniu uczestniczyło 40 starszych osób, z których połowa otrzymała 23,5 godzin szkolenia w grze, inna grupa nie otrzymała żadnego szkolenia.

Obie grupy były oceniane przed, w trakcie i po zakończeniu gry przez różne testy przeznaczone do mierzenia kontroli funkcji wykonawczych. Sprawdzano ich zdolność do połączenia się między zadaniami, krótkookresową pamięć, ich umiejętność rozumowania, ich pamięć (zdolność do utrzymania dwóch lub więcej informacji w pamięci) i korzystania z informacji.

Naukowcy odkryli, że ich szkolenie z gry wideo poprawiło uczestnikom skuteczność. Ich pamięć znacznie się poprawiła, zdolność rozumowania się wzmocniła a pamięć krótkotrwała była w lepszym użytku.
(czytaj dalej »)


Według badanych wyniki są miarodajne, ponieważ pokazują, że wielowymiarowe szkolenia mogą mieć wpływ na wiele poszczególnych składników funkcji poznawczych.

źródło: http://www.sciencedaily.com/

Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_i64p76m7ne609j8ref6gvjssg0, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0