PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Szczęście jest “zakaźne” w sieci przyjaciół: zbiorowe - nie tylko indywidualne - zjawisko

Jeśli jesteś szczęśliwy i wiesz o tym podziękuj swoim przyjaciołom i ich przyjaciołom.

Naukowcy z Harvard Medical School oraz University of California, San Diego stwierdzili, że szczęście nie jest jedynie indywidualną zasługą. Szczęście jest także zbiorowym zjawiskiem społecznym, które rozprzestrzenia się za pomocą sieci jak emocjonalna zaraza.

W badaniu trwającym 20 lat brało udział 5000 osób. Naukowcy zauważyli, że jeśli jedna osoba staje się szczęśliwa, w sieci może być mierzone do 3 stopni. Jedna osoba na „szczęście” wyzwala reakcję łańcuchową, korzyści odczuli nie tylko ich przyjaciele, ale również znajomi znajomych i znajomi znajomych znajomych. Efekt utrzymuje się około jednego roku.

Co ciekawe smutek nie rozpowszechnia się za pośrednictwem sieci społecznych tak mocno jak szczęście.
(czytaj dalej »)


„Odkryliśmy, że stan emocjonalny może zależeć od emocjonalnego doświadczenia ludzi, których nawet nie znamy. A efekt nie jest ulotny.”- profesor Nicholas Christakis, Harvard Medical School, który wraz z James Fowler z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego jest współautorem tego badania.

Od ponad 2 lat Christakis i Fowler odbudowują sieć społeczną, w których badani się znajdują. Sprawdzali archiwa badań. Zapisywane były rodzinne zmiany takie jak narodziny, ślub, śmierć, rozwód. Naukowcy skoncentrowali się na 4. 739 osobach, ale obserwowano powyżej 50.000, analizowano ich rodziny, więzi i analizowano rozpowszechnianiu szczęścia w całej tej grupie.

Po zakończeniu badań naukowcy doszli do wniosku, że jeśli jedna osoba staje się szczęśliwa, znajomi mieszkający w promilu mili mają 25% zwiększone szanse, aby stać się szczęśliwym. Mieszkając jako sąsiad drzwi obok nasze szanse rosną do 34%.

Prawdziwą jednak niespodzianką okazało się rozpowszechnienie poprzez relacje. I tak, jeśli ktoś staje się szczęśliwy jego przyjaciel zwiększa szanse na swoje szczęście o 10%, a przyjaciela przyjaciele o 5,6%.

Rozpowszechnienie szczęścia ma jednak swoje granice. Są nimi czas i przestrzeń. Im bardziej emocjonalnie z kimś jesteśmy związani tym większe szanse na zarażeniem szczęściem. Ale im zwiększa się odległość tym efekt zarażenia się zmniejsza. To wyjaśnia, dlaczego sąsiedzi obok mogą mieć największy wpływ a nie cały blok. Oprócz tego efekt szczęścia wydaje się mijać po około roku.

Zauważyli również, że popularność danej osoby ma wpływ na szczęście. Ludzie w centrum sieci są najbardziej prawdopodobni do bycia szczęśliwym. Inni go otaczają, więc ma dużo przyjaciół i znajomych tym samym może spodziewać się wielu bodźców do zarażenia się szczęściem.

Badania pokazują nam jak ważne jest sieć społeczna dla wszystkich. Badanie przedstawiają również w jaki sposób nasze zdrowie jest powiązane z kontekstem społecznym.

http://www.sciencedaily.com/

mgr Justyna Ryszewska

Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_clmoo2ocmdcu1smb4541rmf800, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0