PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Granice zadawania bólu

Naukowcy z Ameryki postanowili powtórzyć kontrowersyjny eksperyment psychologiczny polegający na symulacji tortur na drugim człowieku. Wyniki tego właśnie eksperymentu pokazują, że pod naciskiem autorytetu możemy dopuścić się skrajnego okrucieństwa w stosunku do innej osoby.

Pionierskim eksperymentem był tzw. „Eksperyment Milgrama”, który przeprowadzono 40 lat wcześniej.

W obecnym eksperymencie brały udział dwie grupy wolontariuszy. Jedna z nich miała do nauczenia się pewien materiał. Druga grupa po podłączeniu pierwszej do prądu miała odpytywać uczestników z zadanego materiału. Za nieudzielanie poprawnej odpowiedzi rażono prądem. Kolejny błąd powodował zwiększanie siły rażenia. Kiedy wolontariusze odpytywani nie potrafili już wytrzymać rażenia i prosili o zaprzestanie lub kiedy informowali o swoich chorobach rażący zaczynali się wahać. Jednak po pojawieniu się autorytetu i mówieniu im, że nie poniosą konsekwencji, jeśli coś się wydarzy badani bez problemów razili prądem dalej nie patrząc na błagania i prośby rażonych.

Trzy czwarte ludzi są w stanie zadać bezinteresowny okrutny ból innej osobie, jeśli zaistnieją odpowiednie warunki. Takim bodźcem może być obecność jakiegoś autorytetu. Jeśli będzie umiał podporządkować sobie ludzi ci będą wykonywali zlecane zadania i zapomną o etycznej analizie swoich zachowań. Innym bodźcem jest zdjęcie odpowiedzialności. Jeśli myślimy, że z tego, co robimy nie poniesiemy konsekwencji przestajemy się nimi przejmować.

źródło: American Psychology

mgr Justyna Ryszewska

Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja