PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Zazdrość

Zazdrość? To sprawa naturalna. Jeśli czujesz lekki impuls zazdrości, kiedy Twój prtner flirtuje z inną osobą, nie wszystko jest w porządku. Twoja psychika mówi Ci: “to ty powinnaś być w centrum zainteresowania”, ale chwilę później Ty i Twój partner już o tym nie pamiętacie. Jeśli jesteście dla siebie ważni, okazujecie sobie zainteresowanie, a przede wszystkim - ufacie sobie, zazdrość nie będzie odgrywała w Waszym związku dominującej roli.

Istnieją jednak takie okoliczności, w których zazdrość narasta i staje się potworem pożerającym swoich własnych rodziców. Najczęściej dzieje się tak z jednego z trzech powodów (choć czasem występują one łącznie).

1.      Nie wierzysz w swoją atrakcyjność albo zaczynasz w nią wątpić.

2.      Nie ufasz samemu sobie.

3.      Nie ufasz partnerowi.

Ad.1. Zazdrość może narastać wtedy, kiedy odnosisz wrażenie, że nie jesteś atrakcyjna/y dla swojego partnera lub, gdy w ogóle uważasz siebie za kobietę/mężczyznę mało atrakcyjnego. Im przystojniejszy jest Twój partner, a partnerka łądniejsza, tym większy może być lęk, że ktoś może odebrać Ci partnera. Jeśli połączymy małą wiarę w siebie z lękiem o utratę uzyskamy bardzo silną zazdrość.

W takim wypadku uratować Cię może docenienie samego siebie. Jeśli zaczniesz zauważać to, co Ty  masz do zaoferowania, jeśli będziesz zdobywać większą pewność siebie, jeśli będziesz mieć świadomość, że Twój partner nie jest dla Ciebie “ostatnią deską ratunku”, łatwiej będzie Ci zachować dystans do sytuacji, które wcześniej wywoływały w Tobie olbrzymią zazdrość.

Ad. 2. Czy zazdrość może wynikać z braku zaufania… do siebie? Brzmi to paradoksalnie, ale tak właśnie jest. Najbardziej zazdrosne okazywały się często te osoby, które nie mogły być w 100% pewne swojej własnej wierności. Ktoś, kto raz zdradził, wkrótce tracił zaufanie także do swojego partnera. “Jeśli mi się to przydarzyło tak łatwo, jemu z pewnością mogło się przydarzyć również“. Spiralę podejrzeń łatwo jest nakręcić, trudniej się z niej uwolnić. Na taką zazdrość nie ma już łatwych recept. Wzajemne zaufanie wymaga długiej pracy, czasem tym dłuższej, że trzeba ją rozpoczynać na nowo.

Ad. 3. Ten powód dla wszystkich jest już pewnie oczywisty, więc napiszę krótko. Kto raz stracił zaufanie do partnera, przeważnie długo będzie musiał je odbudowywać. Dla wielu związków zdrada to zbyt wiele, by mogły przetrwać kryzys. Są jednak i takie, dla których zdrada jest impulsem do tego, by uatrakcyjnić związek w taki sposób, by pokusa “skoku w bok” została pokonana.

Jeśli więc czujesz, że Twoja zazdrość zaczyna być męcząca, zastanów się, który z trzech wymienionych powodów może być Ci najbliższy. Jeśli problemem jest brak wiary w siebie, spróbuj docenić siebie, swoje zalety, swoje mocne strony. Zapytaj też partnera, co w Tobie ceni szczególnie. Budując swoją pewność siebie, Twoja zazdrość będzie się zmniejszała. Jeśli natomiast problemem jest brak zaufania do siebie i (lub) partnera, zastanów się, co pomogłoby Ci to zaufanie odzyskać. Być może powinniście spędzać ze sobą więcej czasu, a być może przydałoby się uatrakcyjnić Wasz związek. Jeśli będziecie sobie ufać, znikną powody do zazdrości. Jeśli jednak Twoja zazdrość jest zbyt silna, byś mogła z nią poradzić sobie sama, nie bój się skorzystać z pomocy specjalisty.

Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_hbf7iqpl3qo3k9rm5nh2nuudu0, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0