PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Nasze relacje z innymi

W naszym życiu niebagatelne znaczenie ma to, jakie mamy relacje z otoczeniem. Ludzie, na których możemy liczyć, którzy pomagają nam w trudnych sytuacjach, ale którzy również towarzyszą nam w najszczęśliwszych momentach naszego życia - tworzą dla nas tak zwane w psychologii wsparcie społeczne.

Warto pielęgnować dobre relacje z innymi ludźmi, warto budować dobre relacje z innymi, bo wpływają one bardzo pozytywnie na nasze życie psychiczne.

Człowiek jest istotą społeczną (nawet w Internecie) i potrzebuje innych ludzi, aby po prostu przeżyć, aby żyć i rozwijać się, no chyba, że jest pustelnikiem. Wtedy jednak w swoim umyśle wytwarza sobie obraz przynależenia do dużo większej całości, doświadcza przynależności do całości kosmosu. Niemniej jednak zawsze byliśmy (my jako ludzkość) zależni od dokonań, obecności innych.

Abstrahując już od zależności ekonomicznej, którą w dobie globalizacji widać bardzo wyraźnie (kiedy to kryzys w jednej części globu może wpływać na sytuację na antypodach) jesteśmy od siebie zależni na poziomie - dużo bardziej subtelnym - mianowicie na poziomie psychologicznym.

Badania naukowe dowodzą, że osoby, które opisują siebie jako osoby, które mają dobrze rozbudowaną sieć kontaktów (przyjaciele, znajomi) - lepiej radzą sobie ze stresem. Jeśli więc masz wielu znajomych, jeśli wiesz, że możesz liczyć na wsparcie rodziny - to prawdopodobnie będziesz radził sobie lepiej ze stresem na przykład podczas pisania trudnego egzaminu albo podczas wykonywania stresującej pracy.

Nawiązywanie, budowanie i podtrzymywanie dobrych relacji z innymi ludźmi wydaje się, więc mieć same pozytywne strony. Dzięki temu, że żyjesz w zgodzie - po pierwsze z samym sobą, po drugi z innymi - masz szansę na pełne szczęścia, zdrowia, efektywne życie.

A czy Wy podtrzymujecie dobre relacje ze znajomymi? Czy spotykacie się regularnie z tymi, którzy są dla Was ważni tak - aby i oni czuli, że mogą na Was liczyć? Czy telefonujecie do przyjaciół?

Warto odświeżać stare znajomości na przykład z liceum, warto podtrzymywać znajomości ze szkoły czy studiów - bo przecież całe życie społeczne opiera się na kontaktach a im jest ich więcej i są bardziej głębokie, autentyczne tym większe może być nasze szczęście.

Pielęgnujcie dobre relacje, trzeba o nich stale pamiętać

mgr Justyna Ryszewska

Dla tych którzy chcą zmieniać swoje relacje z innymi na lepsze a nie wiedzą jak zacząć Poradnik PR poleca

Mentis.pl

Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_hlq4borjjppta28j8c0dr75fr7, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0