PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Kolejne sposoby na zmniejszanie stresu

Życie nie jest wolne od stresu i na pewno nie jesteśmy w stanie uwolnić się od niego całkowicie raz na zawsze. Istnieje jednak wiele technik, czynności nawyków, które pomagają w zmniejszaniu napięcia związanego ze stresem. Każdy z nas jest inny, podobają się nam różne obrazy, lubimy różne potrawy itp. Podobnie jest ze sposobami na walkę ze … wszystkim. Aby pozbyć się własnych nawyków, natręctw potrzebujemy różnych bodźców. I tak na jednego podziała ćwiczenie oddechowe a na innego ćwiczenie stóp. Dlatego ważne jest próbowanie ciągle to nowych sposobów. Nie zrażajmy się, kiedy nie działa relaksacyjna kąpiel z olejkiem, z solą czy w pianie. Nie poddawajmy się, kiedy nie działa ściskanie piłeczek, słuchanie muzyki, czy spacery. Nie pochłaniajmy z dnia na dzień o tabliczkę więcej czekolady, ponieważ wcześniejsze dawki nie podziałały. Bądź otwarty, potraktuj poszukiwania jako zgłębianie wiedzy o sobie, jako przygodę smakowania życia. Ile radości przyniesie pierwsze odkrycie. Może 10 skłonów po porannej pobudce zadziała? Ale pamiętaj nie kończ po pierwszym sukcesie! Poszukuj więcej!

Ja proponuje następnych kilka wskazówek, które mogą ułatwić, uprzyjemnić i rozluźnić podczas walki ze stresem

1.      Startuj pomału!

Nie wybiegaj z domu jak oparzony w dodatku bez śniadania! Posiłek jest najważniejszy dostarcza energii, minerałów i wszystkiego innego, co jest Ci potrzebne do staczania walki przez cały dzień. Postaraj się wstać trochę wcześniej, po przebudzeniu poleż trochę w łóżku, pomyśl o tym, co czeka cię w trakcie tego dnia i zaplanuj go sobie tak abyś na wszystko miał czas. Postaraj się zjeść pełne śniadanie, ale nie na stojąco w biegu i przy okazji. Daj sobie czas na przygotowanie aromatycznej herbaty, przygotuj sobie to, co lubisz i zasiądź wygodnie.

2.       Koncentruj się na tym, co teraz.

Nie rozpraszaj energii na wiele poziomów. Postaraj się uporządkować myśli i zaplanuj to, co musisz zrobić. Zastanawiaj się analizuj i wyciągaj wnioski. Im bardziej jesteś świadomy, tym szybciej zatrzymasz stres.

Jeśli myśli zaczynają biegać Ci po głowie a ty nie potrafisz nad nimi zapanować. Stań na chwilę. Weź kartkę, długopis i wypisz wszystko to o czym myślisz - bez wyraźniej kolejności ładu i składu. Kiedy już poczujesz że wszystko wypisałeś przyjrzyj się temu. Na drugiej kartce stwórz kategorie swoich myśli. Myśli o pracy daj do kategorii praca, jeśli pokłóciłeś się z żoną, partnerem, przyjacielem oddziel to w kategorii relacje, może dręczy Cię niezapłacony rachunek - daj to do kategorii finanse.

Poszczególnym kategoriom przyjrzyj się a problemy w nich ponumeruj od najmniejszego do największego trapiącego Cię.

Teraz najtrudniejsze - zastanów się jak zaradzić tym myślą. Nie musisz tego robić ze wszystkimi myślami w każdej kategorii. Koniecznie zastanów się jak możesz rozwiązać te największe i najbardziej Ciebie trapiące. Możesz zastanowić się, jeśli nie wiesz jak sam sobie poradzić, do kogo możesz zwrócić się o pomoc.

Kiedy uporasz się z poszczególnym problemem skreślaj z listy. I tak z kolejnymi myślami.

Wiem wydaje się skomplikowane i czasochłonne. Nic bardziej mylnego. Cale zadanie zajmie Ci około 15 do 30 minut. Jeśli nie zapanujesz nad myślami, stres utrzyma się najprawdopodobniej do czasu, kiedy nie rozwiążesz problemu. Jeśli nie będziesz się zastanawiał jak go rozwiązać to nie wiesz ile to może potrwać. W konsekwencji zajmujesz się problemem znacznie dłużej i znacznie dłużej on Ciebie stresuje.

3.       Chodź cicho i delikatnie.

To ćwiczenie zajmie tyle czasu ile Ty uznasz za stosowne. Uważam tą sztuczkę pozbycia się stresu za fenomenalną i odświeżającą.

Kiedy jesteśmy spięci i zestresowani mamy tendencję do twardego stąpania po ziemi i to nie w przenośni! Tupiemy, mocno ciśniemy w ziemię ze złości, wściekłości i furii. Ja polecam delikatne stąpanie. Najlepiej działa, jeśli robimy to na gołe stópki jednak, jeśli nie masz możliwości ganiać z gołymi stopami spokojnie w butach też może być.

Stań gdzieś gdzie nikt Ci nie będzie przeszkadzał, zamknij oczy i wyobraź sobie… no właśnie miejsce, które sprawi, że poczujesz spokój. Może chcesz delikatnie stąpać po rosie, śniegu świeżo opadłym, a może po ciepłym piaski plażowym? To zależy od Twojej dalekiej wyobraźni i upodobań. Ważne abyś wyobraził sobie, że stąpasz po czymś co sprawia Ci przyjemność. Twoje kroki są lekkie, zwiewne i przyjemnie. Krok robi się lekki. Postaraj się poczuć to, po czym stąpasz.

Ach i oczywiście nie wahaj się podskakiwać z przyjemności i radości.

4.       Pokochaj swój czas.

Tu proszę o indywidualną interpretację, proszę tylko Pokochaj swój czas!

mgr Justyna Ryszewska


Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_cn8fsp9g2mkg6v4kbm4368oea2, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0