PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Dlaczego zmiana jest taka trudna?

Kluczowe zagadnienia:

- Badania nad rozwojem osobowości często koncentrują się na takich cechach jak ekstrawersja, sumienność, otwartość na nowe doświadczenia. U większości ludzi te cechy ulegają ciągłym przemianom w młodej dorosłości częściej niż w jakimkolwiek innym okresie życia. Otwartość zazwyczaj zwiększa się do około 20 lat i później zaczyna spadać.

- Osobowość może zmieniać się nieco w średnim i starszym wieku, ale otwartość na nowe doświadczenia ma tendencje do stopniowego spadku aż do wieku około 60 lat. Po tym wieku stają się znów bardziej otwarci, być może, dlatego że ich odpowiedzialność za rodzinę i zarabianie na życie zostało zniesione.

Niemiecki filozof Herman Karl von Keyserling uważał, iż najlepszą drogą poznania siebie jest podróżowanie. Podobnie myślał 22 letni Christopher McCandless w lato 1990 roku. Postanowił pozostawić wszystko rodzinę, przyjaciół, plany karierowe. Oddał swoje oszczędności bankowe na cele dobroczynne a sam zaczął podróżować autostopem po całej Ameryce kończąc na Alasce. Tam przetrwał około czterech miesięcy aż w końcu zmarł z głodu w 1992 roku. Jego życie stało się inspiracją do napisania książki przez Jona Krakauera w 1996 „Into the Wild”, natomiast w 2007 powstał film o tym samym tytule.

Nie wszyscy absolwenci uczelni są tak impulsywni jak McCandless, ale badania prowadzone od lat 1970 przez naukowców badających osobowości Paula Costa i Roberta R. McCrae z National Institutes z Health potwierdzają, że ludzie wydają się być otwarci na nowe doświadczenia kiedy są nastolatkami i na początku 20 lat. Młodzi ludzie chcą przygody jak McCandless, niż iść śladami dziadków, którzy spędzili dziesięciolecia na jednej farmie. Ale po przekroczeniu 20 lat zaczyna zwiększać się odporność na zmianę i spada zainteresowanie nowością, fascynacją. Costa i McCrae odkryli, że nie ma to związku z tłem kulturowym.

Mimo, że ludzie typowo tracą zainteresowanie nowością nie maleje zainteresowanie pasją.

Wyborcy wiwatują politykom proponującym zmiany, korzystamy z diet zmieniających nasze figury, jako konsumenci kupujemy poradniki obiecujące transformacje naszej osoby. Naukowcy mówią nam, że bodźce są dobre dla naszych umysłów, stymulują naszą pamięć i proces uczenia się.

Jednak dla ludzi około 30 lat i więcej trudno jest dokonać zasadniczych zmian w życiu. Naukowcy uważają, że powodem takiego zachowania może być w dużej mierze liczba obowiązków, a zmiany nie są takie łatwe jak nam się zawsze na początku wydaje.
(czytaj dalej »)


Otwarty wiek

Istnieją rozbieżności w badaniach, od jakiego wieku otwartość zaczyna spadać, jednak fakt, że nasza otwartość maleje nie podlega wątpliwości.

W 2003 roku przebadano 130.000 uczestników w wieku od 21 do 60 lat za pomocą standardowych testów przez Internet. Badaniami kierował zespół z Uniwersytetu Oregon pod przewodnictwem Sanjay Srivastava. Odkryli wtedy oni, że otwartość wrastała do lat 30 a następnie powoli zaczynała spadać tak samo u kobiet i u mężczyzn.

Jednak wiek 30 lat nie jest magicznym punktem zwrotnym. Otwartość słabnie stopniowo w ciągu wielu lat często zaczyna spadek od wieku 20 lat. Rzeczy nowe nie stanowią już takiej fascynacji, a życie poza własnym prywatnym i zawodowym staje się coraz mniej atrakcyjne.

Ta zmiana dotyczy niemal wszystkich niezależnie od indywidualnych osobowość. Nie oznacza to jednak, że nagle wszyscy w tym samym wieku tracą otwartość. Według psychologa Richarda W. Robinsona z Uniwersytetu Kalifornia ludzie, którzy są od najmłodszych lat otwarci bardziej niż rówieśnicy pozostają stosunkowo dłużej otwarci w życiu dorosłym.

Pielęgnować charakter?

Fakt, że spadek otwartości jest ustosunkowany od wieku i pojawia się na całym świecie i we wszystkich kulturach sugeruje podstawę genetyczną. Psycholog Rainer Riemann z Uniwersytetu Bielefeld w Niemczech tłumaczy to faktem, że młodzi mężczyźni i młode kobiety na całym świecie mają za zadanie znaleźć partnera i go utrzymać. Później mają opiekować się potomstwem: dziećmi i wnukami. Te zadania wymagają odpowiedzialności i zaangażowania, dlatego spadek otwartości może służyć jako katalizator przemian osobowości.

Dla rodziny nowe zmiany mogą oznaczać chaos i niepewność. I tak wielu ludzi marzy o zmianach, ale mocno trzyma się tego, co znajome. Z biegiem czasu przyzwyczajają się do tego samego naczynia, ulubionych potraw i codziennej rutyny.

Mózg stara się zawsze zautomatyzować nasze czynności i tworzy nasze nawyki, odczytywane to jest jako coś przyjemnego. To daje nam poczucie bezpieczeństwa, kompetencji i jednocześnie zmniejsza się nasz strach przed przyszłością i porażką.” - napisał Gerhard Roth z Universytetu Bremen w Niemczech w 2007 w swojej książce: Personality, Decision, and Behavior.

Jednak dla Deborah Carr z Rutgers University nawet negatywne zdarzenia mogą mieć pozytywne wyniki. Na przykład wiele wdów jest w stanie rozpocząć życie na nowo i rozwijać swoje talenty, o których wcześniej nie miały pojęcia. Ludzie ze zdiagnozowanym rakiem często dokonują drastycznych zmian w swoim życiu i udaje im się pokonać chorobę. Ludzie ocalali z katastrof często odkrywają w sobie nowe cechy. Jednak według William R. Miller z University of New Mexico nie powinniśmy generalizować. Wiele starszych osób zgłasza, że w ich życiu niewiele się zmieniło pomimo poważnych doświadczeń życiowych.

W ostatnim eksperymencie Kate C. McLean z University of Toronto Mississauga poproszono 132 wolontariuszy w różnym wieku, najstarsze osoby miały nawet 65 lat, aby opisali trzy doświadczenia ze swojej pamięci. Młodzi i starsi opisywali śmierć kogoś bliskiego, nieoczekiwany awans, przeprowadzkę. Jeśli jednak chodzi o przemiany to młodsi częściej je przechodzili. Młodzi przechodzili więcej przemian zewnętrznych, które mogą prowadzić do wewnętrznej przemiany. To jednak nie miało miejsca u osób starszych.

Nawet główne wydarzenia życiowe takie jak rozwód czy śmierć, choć stresujące jest mało prawdopodobne, aby to doprowadziło do głębokich przemian osobowości.

Struktura osobowości staje się stabilna aż do wieku 60 lat. To oznacza, że jeśli jakaś osoba jest sumienna w wieku 40 lat to pozostanie taka do 60tki. Stabilność ulega zmianie po tym wieku. Wydaję się, że tylko ludzie są w stanie stać się otwarci na nowe doświadczenia, gdy tylko wypełnią swoje obowiązki życia - najczęściej na emeryturze po skończeniu kariery zawodowej i kiedy ich dzieci są już dorosłe i samodzielne.

Mylna nadzieja

Nawet po 60 roku życia trudno jest całkowicie zreformować swoje życie. W rzeczywistości u tych, którzy planują wprowadzenie dużych zmian często nawet nie kończy się na drobnej przemianie. Najczęściej mylnym myśleniem jest przekonanie, że ustanawiamy sami swój kierunek i sterujemy swoim życiem. To jest powodem dla wielu palaczy, którzy powtarzają iż mogą skończyć z tym nałogiem w każdej chwili a palą już 20 lat.

W 1999 Janet Polivy i C. Peter Herman z University of Toronto Mississauga, wprowadzili termin do tego zjawiska syndrom fałszywych nadziei. W kółko ludzie powtarzają, że wprowadzą małe albo duże zmiany do swojego życia, większość z tych obietnic nigdy jednak się nie spełnia.

Wyobraźmy sobie kobietę, która wierzy, że jeśli ona straci 10 kilogramów na wadze wreszcie spełni marzenie męża i będą żyli długo i szczęśliwie. Ta fantazja opiera się o przekonaniu, że jedną pozytywną zmianą - utrata wagi -automatycznie dokonają się inne pożądane zmiany. Ale w rzeczywistości trudno jest utrzymać wagę przez długi czas a wieczne szczęście z partnerem jest trudne do osiągnięcia. Ale fałszywa nadzieje skłania ludzi do zmiany całego życia: palacz, który wypoczywa na kanapie myśli, że nagle stanie się niepalącym i zacznie biegać maratony. Ponieważ chce zmian wszystkich od razu z góry jest skazany na niepowodzenie. Aby uniknąć fałszywych nadziei najrozsądniej jest wyznaczyć pojedyncze cele i z góry przewidzieć, że zmiana może okazać się trudna.

źródło: http://www.sciam.com/

mgr Justyna Ryszewska

Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_1nvtv3qba6sus4ehtf0ug9e707, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0