PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Sudoku a nasza zdolność do dedukcyjnego myślenia

Tak wiele współczesnych badań koncentruje się na wadach naszego myślenia i na tym, jakie błędy popełniamy w procesie podejmowania decyzje. Ale mamy odświeżające najnowsze wyniki badań. Louis Lee wraz z kolegami, którzy korzystali podczas swoich badań z Sudoku sądzą w przeciwieństwie do innych naukowców, że niedoświadczeni ludzie są w stanie rozumować dedukcyjnie - jest to zdolność do osiągnięcia logicznego myślenia, zawarcie skutków jednego lub kilku ruchów.

Dziesięcioro chińskich studentów z Hong Kongu, którzy nigdy nie grali w Sudoku przedstawiono zasady gry w łatwy, trudny i nieprzystępny sposób. Podano zasady, jednak nie udzielono żadnych porad na temat strategii działania. Uczestnicy badania wypełniając brakujące cyfry uzasadniali, dlaczego w ten sposób rozwiązują Sudoku.

Ci uczestnicy badania rozwiązali tylko dwie cyfry na łamigłówkę. Jednakże na odpowiedzi, które znaleźli w grze studenci byli w stanie wytłumaczyć swoje dedukcyjne rozumowanie. Według naukowców łatwo nabyć umiejętności nawet abstrakcyjnych treści, które są daleko od wymagań codziennego życia.
(czytaj dalej »)


Dalsze eksperymenty tych naukowców pokazały, że dedukcyjne strategie rozumowania zależą również od determinacji poszczególnych ludzi. Aby rozwiązać trudne łamigłówki gracze muszą wywnioskować kilka możliwych brakujących cyfr a z tych wniosków muszą wnioskować odpowiedzi na pozostałe części układanki. Niektórzy rezygnują na tym etapie łamigłówki. Według Lee tym, którzy jednak się nie poddają cechuje logiczne męstwo i zdolność do dokonywania myślenia abstrakcyjnego w sprawach dalekich od codzienności.

http://bps-research-digest.blogspot.com/
Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

  • Nie znaleziono Powiązanych Artykułów

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_jnvnndrdr9vk44aplap6c56971, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0