PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Zawodna pamięć

Relacje świadków naocznych mogą być mniej wiarygodne niż nam się wydaje. Jeśli świadek zdarzenia natychmiast o nim opowie, istnieje większe prawdopodobieństwo, że kolejne jego relacje będą zawierały fałszywe informacje.

“Zazwyczaj pierwszą rzeczą, którą robi świadek naoczny jest wykonanie telefonu na policję” - Jason Chan, psycholog z Iowa State University. Takie wcześniejsze przywoływanie wydarzenia może spowodować, że później jesteśmy skłonni zmienić nasze początkowe zeznania przyjmując za prawdziwe informacje dostarczane przez media, prawników, policję lub innych świadków.

Zespół badawczy z Iowa State University testował pamięć 36 studentów i 60 emerytów. Obejrzeli oni epizod z filmu przedstawiający porwanie samolotu przez terrorystów, po czym połowa badanych rozwiązywała test na temat tego, co przed chwilą zobaczyli. Po upływie 30 minut wszyscy badani wysłuchali krótkiej charakterystyki obejrzanego epizodu, w której podane zostały zarówno prawdziwe, jak i fałszywe informacje. Następnie wszyscy otrzymali ten sam test, który wcześniej wypełniła tylko połowa badanych.
(czytaj dalej »)


Ku zaskoczeniu naukowców, osoby, które musiały wcześniej przywołać obejrzany epizod udzieliły mniej poprawnych odpowiedzi niż osoby, które nie wypełniały testu wcześniej.

Testowanie w nauczaniu ma wspomagać proces zapamiętywania, jednak nie wszystko, czego się uczymy jest prawdą. Według badaczy szybkie przypominanie sobie wydarzenia może wywołać błędne wyobrażenia.

Badacze sugerują również, że wczesne przypominanie sobie wydarzenia sprawia, że nasza pamięć staje się bardziej podatna na błędne informacje. Podejrzewają oni, że za przyjęcie tych błędnych informacji odpowiedzialny może być mechanizm zwany rekonsolidacją. Jednak jak podkreślają, są to na razie wstępne wnioski.

źródło: Psychological Science
Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

  • Nie znaleziono Powiązanych Artykułów

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_rtsbkoe16k7vrkanad424la4q7, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0