PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Nie daj się zwariować

Według brytyjskiego psychologa Daniela Freemana prawie jedna czwarta Londyńczyków ma regularne myśli paranoidalne. Freeman jest ekspertem z dziedziny paranoi w Instytucie Psychiatrii w Kong’s College, jest również autorem książki na ten temat.

Eksperci mówią, że istnieje szerokie spektrum paranoi, od myśli okradzenia, złudzenie niebezpieczeństwa do irracjonalnych lęków wielu ludzi na dobę.

Paranoja jest definiowana jako bezpodstawna obawa, że inni próbują nas skrzywdzić. W definicji tej zawiera się również myślenie, że inni próbują nas zdenerwować np. przez drwiący uśmiech, wymowne gesty itp.
(czytaj dalej »)


Po analizach ankiet w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii naukowcy są zgodni co do faktu ciągłego wzrostu myśli paranoidalnych. Naukowcy nie są jednak zgodni co do liczb, stosunek waha się miedzy wzrostem od 5% do wzrostu aż o 50%.

Z brytyjskich badań wynika, iż z 8500 dorosłych aż 21% uważa, że inni ludzie są przeciwko nim. W innych badaniach wykazano, iż z 1000 osób dorosłych w Nowym Jorku aż 11% z nich myśli, że inni ludzie ich szpiegują.

Dennis Combs asystent profesora psychologii na Uniwersytecie Texas w Tyler zaczął badania nad paranoją 10 lat temu. Kiedy zaczynał około 5% z badanych studentów miało myśli paranoidalne. W ostatnich latach ta liczba potroiła się. Combs twierdzi, że obecnie 15% studentów posiada myśli paranoidalne.

Po przeprowadzeniu małego eksperymentu w Londynie Freeman oszacował, iż jedna czwarta osób jadąca metrem ma prawdopodobnie regularne myśli klasyfikujące się na paranoidalne. W badaniu wylosowano 200 osób (wykluczono osoby z historiami chorób psychicznych) i wzięły udział w wirtualnej jeździe metrem.

Ponad 40% uczestników badania miało, co najmniej kilka paranoidalnych myśli, niektórzy uważali, że byli zapraszani do bójki przez innych pasażerów.

Freeman uważa, że w dużych miastach wiele dwuznacznych wydarzeń może skłaniać do paranoidalnych myśli.

Naukowcy uważają jednak, że nie wszyscy z myślami paranoidalnymi potrzebują profesjonalnej pomocy. Wszystko zależy od tego jak niepokojące myśli to są i zakłócają one życie.

Van Os zajmujący się zagadnieniem paranoi podaje przykład pacjentki, która była przekonana, że francuski piosenkarz Charlez Aznavour był z nią w związku i co noc przed jej zaśnięciem miał jej szeptać do ucha(według kobiety to trwało dwie dekady).

„Można nazwać to doświadczeniem psychotycznym, ale ona była w tym szczęśliwa. Nie zawsze jest potrzebna opieka tam gdzie występuje psychoza.”

Niektórzy z naukowców są również zdania, iż wzrost myśli paranoidalnych zwiększył się po napadach terrorystycznych.

Jesteśmy informowani o ciągłych zagrożeniach o tym, co nam grozi a to pierwszy krok do myśli paranoidalnych.

Podczas gdy wzmożona świadomość powinna być pozytywną rzeczą, może również prowadzić do fałszywych oskarżeń i atmosfery, gdzie obcy są postrzegani negatywnie.

To może prowadzić do większej izolacji społecznej, wrogości, a nawet przestępstwa. Tym samym to prowadzi do utraty zdrowia fizycznego. Paranoja oznacza więcej stresu, a za tym choroby serca i udar mózgu.

Z jednej jednak strony myśli paranoidalne mogą być przydatne. W świecie pełnym zagrożeń dobrze jest się rozejrzeć czy nic nam nie grozi.

źródło: http://www.livescience.com/
Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

  • Nie znaleziono Powiązanych Artykułów

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_v8g9r8s9gdtngssafab6fgkrn5, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0