PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Trzy klucze do wolności

Twojej wolności emocjonalnej - w każdej sytuacji

Wiele osób zapomina o prostym fakcie - że to one właśnie decydują o tym jak się czują. To w 99% przypadków od Ciebie zależy czy czujesz się źle, dobrze, czy wyśmienicie. Zanim obwieścisz, że to właśnie Twój przypadek należy to do tego 1% - przeczytaj dalej.

To takie dość łatwe i popularne, aby zrzucać winę za swoje złe samopoczucie na innych. Bo on czy ona coś zrobił albo nie zrobił. Bo tak już jest. Bo inni też tak mają. Itd., itd. Takim listom nie ma końca. Pytanie czy chcesz coś z tym zrobić czy osiągnąć mistrzostwo w generowaniu takich list?

Co z tego wynika konkretnego dla mnie? - możesz zapytać. - Skoro naprawdę jestem w ciężkiej sytuacji albo „to nie jest takie łatwe”.

Pamiętaj o tym, że zmiany rodzą zmiany. Te nawet najmniejsze mogą wpłynąć na to jak podchodzisz do swoich problemów czy trudności.

Co zatem uczynić?

Istnieją trzy proste sposoby na poprawę swojego samopoczucia:

1. Za Twój stan emocjonalny odpowiada między innymi to, w jaki sposób opisujesz sytuacje, jakich określeń używasz (czy to w dialogu wewnętrznym czy to opisując ją w rozmowie). Czy coś jest przerażające czy wzbudziło Twój lekki niepokój. Przyjrzyj się czy czasami nie wyolbrzymiasz tego, co Cię spotyka. Warto poświęcić temu nieco czasu. Zacznij obserwować jak reagujesz na problem. Jak reagujesz po kłótni czy nieporozumieniu z innymi.

2. Drugi element to Twoja fizjologia. To w jaki sposób korzystasz ze swojego ciała ma olbrzymi wpływ na to jak się czujesz! Jeśli się czujesz źle, niedobrze, masz mało energii - sprawdź co robisz ze swoimi ramionami? Gdzie kierujesz wzrok? Co się dzieje z barkami?

A jak wygląda Twoje ciało kiedy jesteś radosny, otwarty na świat czy też odczuwasz pełnię szczęścia? Prawda, że inaczej?

Nasze emocje powiązane są z naszym ciałem. Zarówno one wpływają na naszą postawę jak i postawa na emocje. Masz mało energii? Martwisz się czymś? Sprawdź jak to zadziała: Wyprostuj się, zaczerpnij powietrza, wypełnij nimi płuca. Podnieś ręce do góry. Uśmiechnij się - być może właśnie tak, bez powodu.

Twój stan się zmieni. Im częściej będziesz praktykował tym szybciej będziesz w stanie czuć się dobrze. Oczywiście problemy same nie znikną jednak będziesz mieć więcej energii na ich rozwiązywanie.

3. Trzeci element to Twój punkt koncentracji. Czy koncentrujesz się i non-stop wałkujesz w myślach te przykre sytuacje, nieszczęścia i wszystko to, czego nie chcesz i w dodatku nadajesz temu wyolbrzymione znacznie? Czy bardziej koncentrujesz się na rozwiązaniach i na tym, czego tak naprawdę chcesz zamiast na tym, czego nie chcesz?

Polecam w trudnych chwilach czy zderzeniu z problemami następujące podejście. Sprawdź (w wyobraźni) jak dana sytuacja wygląda z innej perspektywy, np. osoby którą znasz i która w podobnej sytuacji pomimo wszystko działa skutecznie i czuje się dobrze?

To oczywiście truizm, ale warto przypomnieć - koncentracja na problemach raczej nie dodaje energii. Koncentracja na rozwiązaniach - wręcz przeciwnie.

Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

  • Nie znaleziono Powiązanych Artykułów

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_u1mh0oci8c44eji899ag19fae7, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0