PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Kap, kap płyną łzy, w łez kałużach ja i ty…

Czasem po przykrych doświadczeniach musimy się “wypłakać”, czasem po stresującym dniu upłynie nam kilka łez i to czyni, że czujemy się lepiej i patrzymy na sprawy z innej perspektywy. Ale dlaczego płacz jest korzystny? I czy istnieje coś takiego jak „zły płacz”? Jonathan Rottenberg i Lauren M. Bylsma psychologowie z południowej Florydy przedstawiają niektóre ze swoich ustaleń.

Psychologowie analizowali ponad 3000 doświadczeń płaczu (które miały miejsce poza laboratorium) i stwierdzili, że korzyści płynące z płaczu zależą całkowicie od tego co, gdzie i kiedy płaczemy. Naukowcy odkryli, że większość respondentów odnotowało poprawę nastroju zaraz po epizodzie płaczu. Badanie ujawniło, że ci którzy otrzymywali wsparcie społeczne podczas epizodu płaczu najprawdopodobniej poprawiali swój humor.

Do tej pory badania nad płaczem nie wykazywały jasnych korzyści z tego zjawiska. Zależną bywa sposób badania płaczu. Autorzy badań najczęściej wykonują obserwacje w laboratorium, wolontariusze, którzy płaczą w laboratorium często po płaczu nie zgłaszają swojej poprawy tylko pogorszenie nastroju. Może to być spowodowane stresującymi warunkami badania, zakłopotanie obserwacją asystentów. To może neutralizować pozytywne korzyści zwykle związane z płaczem.

Jednak laboratoryjne wyniki badań dostarczyły nam interesujących ustaleń na temat fizycznych skutków płakania takich jak powolniejszy oddech, ale również towarzyszący nieprzyjemny stres i pobudzenie w tym zwiększona akcja serca i pocenie się. Co jest interesujące łagodzenie ciała odbywa się znacznie szybciej niż psychiczne łagodnienie. Efekty płaczu mogą później pokonać stres, dlatego tak wielu ludzi pamięta głównie tą lepszą stronę płaczu.
(czytaj dalej »)


Badania wykazały, że efekty płaczu zależne są również od tego, kto te łzy wylewa. Na przykład osoby z zaburzeniami nastroju mają większe prawdopodobieństwo uczucia polepszenia nastroju po epizodzie płaczu. Z raportu czytamy, że ludzie, którym brakuje wglądu w swoje życie emocjonalne (stan znany to aleksytymia) rzeczywiście po epizodach płaczu czują się gorzej.

źródło: http://www.sciencedaily.com/

mgr Justyna Ryszewska

Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_7os8svhvmt2qmhfkt21sspcno0, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0