PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Trzecia strona dymienia: Inny powód, aby rzucić palenie

Dotychczasowe argumenty były za słabe, że bierne palenie jest szkodliwe? Może te przekonają niedowiarków… Nawet, jeśli zdecydujemy się palić na zewnątrz domu, lub gdy jesteśmy sami w domu nie uchronimy np. swoich dzieci przed toksycznym wpływem dymu. Dym tytoniowy „ociąga się” nawet po zgaszeniu papierosa, zjawisko nazywa się „trzecią stroną dymu”.

Badania na MassGeneral Hospital w szpitalu dziecięcym pokazują dorosłym zagrożenia z „trzeciej strony dymu” i jak to zjawisko dotyczy palenia w domu.

Kiedy palisz - gdziekolwiek - toksyczne wydzieliny z palonego tytoniu dostają się na twoje ubrania i włosy” - Jonathan Winickoff, autor badań - „Nawet jeśli nie palisz podczas kontaktu z dzieckiem toksyny z ciebie przejdą na dziecko, a jeśli karmisz piersią twoje toksyny przejdą wraz z mlekiem z piersi.” Winickoff zauważa, że jeśli jesteś karmiącą matką - palaczką lepiej dla dziecka będzie jeśli będzie karmione z butelki.
(czytaj dalej »)


Pył z dymu tytoniowego okazał się być toksyczny. Według Narodowego Programu Toksykologii 250 trujących gazów, chemikalii i metali obejmujących cyjanowodór, tlenek węgla, butan, amoniak, toluen (znajduje się w rozcieńczalnikach) arsen, ołów, chrom (stosowany do produkcji stali), kadm ( używany do produkcji baterii), polon - 210 (wysoko radioaktywny, rakotwórczy) - te jedenaście związków są sklasyfikowane jako substancje rakotwórcze Grupy 1, najbardziej niebezpieczne.

Małe dzieci są szczególnie podatne na „trzecią stronę dymu”, ponieważ mogą go inhalować, bawić się w pobliżu, lub ustami dotknąć zanieczyszczone dymem i popiołem powierzchnie. Dym może zostać w pomieszczeniu nawet długo po skończeniu palenia. Podobnie jak przy występowaniu niskiego poziomu ołowiu, niski poziom dymu tytoniowego powoduje deficyt poznawczy u dzieci. Te wyniki podkreślają możliwość, że nawet bardzo niski poziom tych związków jest neurotoksyczny. Dlatego naukowcy uważają, że nie należy palić we wszystkich pomieszczeniach uczęszczanych przez dzieci.

Niebezpieczeństwa „trzeciej strony dymu” są bardzo realne. Naszym celem było dowiedzieć się, czy ludzie świadomi tych skutków zmniejszą występowanie dymu w domu.

Z badania ponad 1500 gospodarstw domowych 95,4% niepalących i 84,1% palących zgodziło się, że dym (bierne palenie) szkodzi zdrowiu dzieci. 65,2% niepalących i 43,3% palaczy uznało, że „dym trzeciej strony” również szkodzi dzieciom. Rygorystyczne przepisy zabraniające palić w domu były bardziej rozpowszechnione wśród niepalących - 88,4% w porównaniu do 26,7% palaczy - ale obydwa środowiska zgodziły się że palenie w domach szkodzi dzieciom i były bardziej skłonne do ograniczenia palenia w domach.

Z badań Winickoffa wynika, że zwiększenie świadomości na temat „trzeciej strony dymu”, która szkodzi dzieciom może zachęcić do zakazania palenia w domu.

Wiedza zdobyta podczas badań pomoże również w nowych kampaniach, programach i profilaktyce.

Palacze muszą zdawać sobie sprawę, że swoim nałogiem krzywdzą otoczenie. Wszelkie zakazy zaczynające obowiązywać na całym świecie o niepaleniu w miejscach publicznych to nic innego jak chronienie obywateli przed negatywnymi skutkami palenia tytoniu. Wiele badań wykazało, że skutki zdrowotne obijają się nie tylko na samych palaczach, ale również na osobach mających nie z własnej woli styczność z substancjami nikotynowymi. Mam nadzieję, że prawo stanie się coraz bardziej rygorystyczne w kwestach zakazów palenia i zacznie brać przykład z Kalifornii, której prawo zabrania palenia w samochodzie w której znajduje się osoba poniżej 18 r.ż.

źródło: http://www.sciencedaily.com/
Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_fqsfqb6g3g10jmming86qvs0r5, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0