PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Dlaczego niektórzy ludzie są bardziej podatni na depresję niż inni?

Badania prowadzone przez zespół w Szwajcarii wykazały, że rodziny genów biorące udział w regulacji ekspresji innych genów w mózgu są odpowiedzialne za wspieranie nas w radzeniu sobie z czynnikami zewnętrznymi takimi jak stres. Ich wyniki mogą udzielić cennych wskazówek, dlaczego niektórzy ludzie są bardziej podatni na depresję lub lęk niż inni.

Naukowcy badali rolę rodziny genów, znane jako KRAB-ZFP, które tłumią wybiórczo ekspresję innych genów. Rodzina tych genów to 2% naszego materiału genetycznego, ale niewiele wiadomo o pracy tych genów.

Naukowcy wyhodowali szczep myszy, której brakowało części hipokampu (część mózgu) zaangażowanego w pamięć krótkotrwałą. Genetycznie zmienione myszy zachowywały się normalnie dopóki nie stworzono sytuacji stresowej. Wtedy stawały się niezwykle niespokojne. Chociaż normalne myszy dostosowywały się szybko do nowej sytuacji, zmienionym genetycznie myszom nigdy się nie udało pokonać stresu. Pozostały zatrworzone i nie potrafiły wykonać prostych zadań poznawczych. Zakłócenia w procesie regulującym KRAB zmieniły myszom normalne behawioralne reakcje na stres.
Zmienność tych genów może być czynnikiem, który predysponuje ludzi do odczuwania niepokoju lub depresji.
(czytaj dalej »)


Badania są obiecujące i mogą prowadzić do dalszych poszukiwań, ponieważ zaobserwowano, że epigenetyczne zmiany u zwierząt to depresja, uzależnienia, schizofrenia i zaburzenia neuro – rozwojowe. Poprzez zrozumienie mechanizmów molekularnych biorących udział w epigenetycznej modulacji, być może uda się opracować ukierunkowane terapie dla osób, u których działa ona wadliwie.

źródło: http://www.sciencedaily.com/
Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_u2suq81n326a3i3tfk9382aa53, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0