PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Niebieski pokój

inaczej pokój przesłuchań lub przyjazny pokój przesłuchań - specjalne pomieszczenie przystosowane i przeznaczone do przesłuchań dzieci. Gorącym orędownikiem stworzenia takiego pokoju była łódzka sędzia Anna Wesołowska i to za jej sprawą po raz pierwszy w historii polskiego wymiaru sprawiedliwości zastosowano w trakcie rozprawy nagrane wcześniej przesłuchanie. Miało to miejsce 4 czerwca 2004 roku w łódzkim sądzie Okręgowym.

Specjalne pokoje do przesłuchań dzieci znajdują się poza budynkami sądu względnie prokuratury. Taka lokalizacja ma sprawić, by dziecko czuło się bezpiecznie, a same przesłuchanie odbywało się w przyjaznych warunkach. W pokoju znajdują się zabawki, by dziecko mogło czuć się bardziej komfortowo. Dziecko również dzięki zabawkom może pokazać czynności lub zachowania, których nie potrafi nazwać. Niezbędnymi elementami w wyposażeniu niebieskiego/przyjaznego pokoju jest lustro fenickie i sprzęt audiowizualny do rejestracji dźwięku i obrazu z całego przesłuchania. Jednakże najczęściej znajdują się one w sądach, względnie fundacjach, np. Fundacja Pomocy Rodzinie “Opoka” w Łodzi. Przesłuchanie dziecka ma formę rozmowy z sędzią, w której uczestniczy psycholog. W pomieszczeniu znajdującym się obok Przyjaznego pokoju przesłuchań podczas trwania przesłuchania przebywa prokurator, względnie obrońca oskarżonego, protokolant i technik, dbający o przebieg przesłuchania oraz właściwą jakość nagrania z rozmowy z dzieckiem. Przesłuchanie jest nagrywane najczęściej na płytę DVD, taśmę VHS i dołączane do materiału dowodowego sprawy.

Materiały dowodowe uzyskane jednorazowo z przesłuchań w “niebieskim/przyjaznym pokoju” mają taką samą moc prawną jak zeznania uzyskane podczas przesłuchania w sądowej sali rozpraw. Pozwala to unikać kilkakrotnych przesłuchań dzieci w tej samej sprawie.

Wzorcowe “przyjazne pokoje” znajdują się w Warszawie, w Centrum Pomocy Dzieciom Mazowiecka oraz w Zielonej Górze, na Uniwersytecie Zielonogórskim (w Zakładzie Poradnictwa Młodzieżowego i Edukacji Seksualnej). A także w Łodzi w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia, który powstał jako jeden z pierwszych w Polsce i wzorcowych dla następnych.

Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_qhb4milj32tq8slf2t4e19ml64, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0