PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Zrozumieć ruchliwe dziecko - jak pomóc dziecku nadpobudliwemu ruchowo

Objawami nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) są zaburzenia uwagi, nadmierna ruchliwość, impulsywność, podejmowanie decyzji bez przewidywania następstw.

Dzieci z ADHD często mają problemy w domu, szkole, przedszkolu i grupie rówieśniczej. Często spadają na nie kary w związku z ich zachowaniem. Bywają impulsywne, nieuważne i ostrożne, stąd częste odtrącenie ze strony środowiska.

Konsekwencjami może być zmniejszone poczucie własnej wartości, myślą, że są złe.

Na pewno samym rodzicom i nauczycielom ciężko współpracuje się z dzieckiem o nadpobudliwości jednak wystarczy odpowiednie podejście i przystosowanie środowiska, aby dziecko ADHD mogło z nami współpracować.

Wskazówki:

 • należy zapoznać się z bodźcami, które wywołują niezadowolenie i irytację u dziecka;
 • należy jak najszybciej reagować na frustrację, która narasta z powodu jakiegoś niezadowolenia;
 • często skuteczne bywa samo grzeczne przypomnienie o panowaniu nad emocjami, ale bywa że musimy pomów w wybawianiu z opresji;
 • jeśli emocje są bardzo silne zostawmy dziecko same - poczekajmy aż opadną.

Aby dzieci nadpobudliwe były szczęśliwe musimy im przygotować takie środowisko w którym panuje porządek i stabilizacja:

 • uprościć styl życia,
 • dziecko musi mieć zawsze tylko jedno zadanie do wykonania,
 • stały plan zajęć - jednak istotą niech będzie kolejność zadań do wykonania a nie dokładne liczenie z zegarkiem;
 • ustalić stałą porę snu dostosowaną do wieku dziecka i dbać aby godzinę przed snem się wyciszał
 • nauczyć panowania nad impulsywnością wypracować kilka metod pomocnych w chwili kiedy dziecko zacznie się zachowywać impulsywnie przypomnimy o metodach
 • ważne jest aby dawać dziecku krótkie komunikaty: zamiast: „i co znowu wchodzisz na czysty dywan w brudnych butach, mówiłam żebyś je ściągał” powiedz: „zdejmij buty”

Zadania powinny być podzielone na etapy, tzn. jeśli każesz dziecku posprzątać cały swój pokój mimo szczerych chęci może się w trakcie znudzić lub nie będzie wiedział dokładnie o co go prosisz, dlatego powiedz: „wytrzyj kurze ze wszystkich półek w twoim pokoju” następnie powiedz aby odkurzył idt.

Dobrym pomysłem wydaje mi się powieszenie tablicy w pokoju dziecka i tam podzielić jego pracę na etapy. Możecie wspólnie z dzieckiem kolorami wypisać, co musi posprzątać. Kiedy pokona jeden etap niech wykreśla go z listy.

Aby dziecko z chęciom współpracowało nie możemy zapominać o wynagradzaniu.

Jak nagradzać dobre postępowanie?

 1. Pochwała słowna niech nie będzie wymuszona. Pamiętaj o przyjaznym tonie i szczerości;
 2. Jeśli dziecko jest jeszcze małe tak do 7 - 8 lat można stosować tablicę z nalepkami, słoiczek z kuleczkami - cokolwiek w czym będzie się kumulowało punkciki a po określonej zebranej liczbie dostaje nagrodę - niekoniecznie materialną możecie razem upiec ciasteczka lub iść na wyprawę do lasu.
 3. Lista dobrych czynów - na niej umieszczaj wartościowe czyny zasługujące na pochwalę, później można czytać pozostałym członkom rodziny ową listę lub można powiesić ją w widocznym dla wszystkich miejscu
 4. Właściwe komunikaty: zamiast mówić „jeśli będziesz niegrzeczny to….” powiedz „jeśli będziesz grzeczny to…”, ale najlepiej będzie kiedy zapytasz dlaczego dziecko tak się zachowuje porozmawiaj z nim o jego zachowaniu i emocjach.

Aby dziecko nauczyło panować się nad swoją impulsywnością i nadpobudliwością potrzebna jest nasza cierpliwość i dużo czasu spędzonego na ćwiczeniach.

Nie zapominajmy, że muszą one być wykonywane od najprostszych do trudniejszych. Nie odwrotnie nie chcemy nikogo zniechęcać.

Przykłady ćwiczeń dla dzieci z ADHD

 • stemplowanie na papierze,
 • kopiowanie, kalka rysunków,
 • kolorowe wydzierani, rzeźbienie z plasteliny i modeliny,

mgr Justyna Ryszewska

Poniżej polecamy literaturę nie tylko w teorii. Znajdą w niej Państwo wiele przykładów praktycznych pomocnych w życiu codziennym.

Gorąco polecamy


Mentis.pl

Powiadom znajomego
 1. (wymagane)
 2. (prawidłowy adres email wymagany)
 3. (wymagane)
 4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_d4pj1h490s27mbavl3iq92v522, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0