PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Rodzaje depresji

Istnieje kilka różnych depresji, a diagnoza jest ustalana głównie ze względu na charakter i intensywność psychiczną i fizyczną objawów, czas trwania objawów, a konkretne przyczyny (jeśli są znane).

Kliniczna depresja (lub poważne zaburzenia depresyjne) jest najpowszechniejszym rodzajem depresji pod względem liczby i nasilenia objawów, ale istnieją znaczne różnice w poszczególnych objawach i nasileniach. Diagnoza jest określona poprzez obecność specyficznych objawów trwających, co najmniej dwa tygodnie. Pięć z dziewięciu możliwych objawów muszą występować. Osoby dotknięte depresją mogą, ale nie muszą mieć tendencji samobójczych, wahania poziomu energii jedzenia i spania.
(czytaj dalej »)

Dystymia (lub drobna depresja) odnosi się do niskiego poziomu depresji utrzymującego się co najmniej dwa lata często dłużej. Ze względu na łagodniejsze, niż w przypadku cięższych depresji, objawy (zazwyczaj brak tendencji samobójczych), pozostaje nierozpoznana i nieleczona, mając przy tym duży wpływ na życie chorego i jego bliskich. U około 10% cierpiących na dystymię zdarzają się epizody cięższej depresji, nazywane wtedy podwójną depresją. Po pewnym czasie zazwyczaj ustępują one samoistnie i nastrój chorego powraca wówczas do łagodnie obniżonego poziomu. Zwykle dość dobrze poddają się leczeniu.

Choroba afektywna dwubiegunowa (lub depresja maniakalna) obejmuje zarówno wysokie i niskie wahania nastroju, ale także inne znaczące objawy niewystępujące w innych rodzajach depresji. Charakteryzujące się cyklicznymi, naprzemiennymi epizodami depresji, hipomanii, manii, stanów mieszanych i stanu pozornego zdrowia psychicznego. Choroba dwubiegunowa jest dla chorego niezwykle wyniszczająca, często uniemożliwia kontynuację pracy, utrzymania znaczących relacji; bardzo często towarzyszy jej nadużywanie alkoholu. Bardzo wysoki jest także wskaźnik samobójstw i prób samobójczych.

Inne rodzaje depresji to choroba afektywna sezonowa (SAD - seasonal affective disorder). W sezonowym zaburzeniu afektywnym depresja pojawia się każdego roku około października lub listopada i utrzymuje się przez zimę, aż do całkowitej remisji (czasem wręcz do przejścia w manię) około marca, kwietnia (gdy dni stają się wyraźnie dłuższe).

Zaburzenie to dotyka cztery razy częściej kobiet niż mężczyzn, cierpią też na nie małe dzieci.

Oraz depresja poporodowa (PPD -Postpartum depression) forma depresji mogąca się pojawić u kobiet po porodzie. Symptomy depresyjne muszą się utrzymywać przez około miesiąc od porodu. Uważana za całkowicie wyleczalną. Depresja różni się od typowego „baby blues”, który jest łagodną i przejściową formą “zmienności nastrojów”. Cierpi na nią do 80% kobiet po porodzie. Symptomy, takie jak płaczliwość, drażliwość, hipochondria, bezsenność, zaburzenia koncentracji oraz bóle głowy, zwykle utrzymują się od kilku godzin do kilku dni. „Baby blues” nie jest uważany za poporodowe zaburzenie depresyjne. Ten stan jest spowodowany zmianami hormonalnymi, które występują w czasie ciąży i po urodzeniu dziecka. Mija zazwyczaj tydzień po porodzie.

Zdarza się, że depresja związana jest z innymi przewlekłymi chorobami, które negatywnie wpływają na jakość życia i dobre samopoczucie.

źródło: http://health.redorbit.com/
Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Jeden komentarz do “Rodzaje depresji”

  1. 1
    Christian Louboutin shoes:

    Istnieje kilka różnych depresji, a diagnoza jest ustalana głównie ze względu na charakter i intensywność psychiczną i fizyczną objawów, czas trwania objawów, a konkretne przyczyny (jeśli są znane).

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_u958bjdjus9jjup4nfa6ljsb45, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0