PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

100 centów vs 1 dolar

Wiemy, że 1 dolar równa się 100 centów. Jednak najnowsze badanie sugeruje, że w niektórych sytuacjach ludzie mogą zachowywać się tak, jakby 100 centów rzeczywiście miało większą wartość.

A to dlatego, że czasem ludzie patrzą na ilość, a nie faktyczną wartość gospodarczą.

„W niektórych przypadkach pieniądze mogą służyć jako punkt - większa liczba wygrywa, niezależnie od faktycznej wartości waluty” - John Opfer, współautor badania i asystent profesora psychologii na Uniwersytecie Stanowym w Ohio.

Jednym z istotnych skutków takiego myślenia jest to, że korzyści gospodarcze nie muszą wpływać na sposób naszej oceny wartości. Czasem jesteśmy po prostu pod większym wrażeniem dla 100 centów niż 1 dolara, w końcu 100 jest większe niż 1.
(czytaj dalej »)

W prowadzonych badaniach używano gry psychologicznej zwanej dylematem więźnia. W tej wersji gry dwóch graczy musiało zdecydować oddzielnie i prywatnie czy chcą ze sobą współpracować czy grać przeciwko sobie w zamian za nagrody pieniężne.

Jeśli obaj prywatnie zapowiedzieli, że będą współpracować zarabiali po 3 dolary. Jeśli tylko jedna osoba zdecydowała się na granie przeciwko innym zarabiała 5 dolarów, podczas gdy inni nie zarobili. Jeśli oboje decydowali grać przeciwko sobie nawzajem zarabiali 1 dolara.

Gra została zaprojektowana, aby zobaczyć jak ludzie współpracują ze sobą nawzajem. Wcześniejsze badania pokazywały, że ludzie są bardziej skłonni do współpracy, gdy stawki są wyższe. Innymi słowy gracze będą bardziej skłonni do współpracy, jeśli za współpracę mogą zarobić 300 dolarów a nie 3.

Opfer jednak chciał się dowiedzieć, czy ich decyzje miały wartość ekonomiczną.

Tak więc naukowcy rozpoczęli badania na 48 studentach. Połowa z nich grała na dolary, a druga połowa na równoważną kwotę w centach. Na przykład jedne pary mogły na współpracy zarobić 3 dolary, podczas gdy „centowa praca” mogła zyskać 300 centów na współpracy. Gracze grali 80 razy z rzędu.

Badania wykazały, że studenci, którzy mogli zyskać 300 centów współpracowali częściej niż ci, którzy zarabiali 3 dolary.

Oznacza to, że uczniowie, którzy grali o 300 centów myśleli, że maja więcej do stracenia niż ci grający w dolarach.

„Ludzie śledzili liczby a niekoniecznie wartość stawek” - Opfer.

Przeprowadzono drugą część badania dla potwierdzenia, że wyciągnięte wnioski się potwierdzą.

Wyniki tej części badań pokazały, że studenci współpracowali ze sobą tak samo często niezależnie czy grali o 300 dolarów czy 300 centów.

Podobną ilość razy współpracowali również, gdy mogli zarobić 3 centy i 3 dolary - jednak w tym przypadku odnotowano mniej współpracy niż w przypadku 300 dolarów i centów.

„To pokazuje, że znaczenie ekonomiczne się nie liczy kiedy ludzie decydują się współpracować. Wszystko, co ma znaczenie to czy grasz o „3″ czy „300″” - Opfer.

Fakt, że ludzie są pod większą ekscytacją większych liczb ma swoje konsekwencje. Na przykład różnica gospodarcza między 3 a 5 dolarów jest identyczna do różnicy gospodarczej między 103 a 105 dolarów ( to w obu przypadkach 2$) a jednak różnice między 3 a 5 wydaje się bardziej ważna jak między 103 a 105.

Ustalenia te zmieniają podstawowe założenia o tym jak ludzie podejmują decyzje. Z jednej strony partie polityczne i duże korporacje są skłonne do współpracy gdy mają do czynienia z dużymi kwotami, jak w ostatnim przypadku 700 miliardów dolarów dla ratowania sektora finansowego. W przypadku mniejszej kwoty proponowane 15 miliardów dolarów dla ratowania sektora motoryzacyjnego ludzie oczekują być mniej chętni do współpracy.

„Na lepsze czy gorsze, na mniejszych kwotach i liczbach łatwiej jest nam dostrzec ryzyko i korzyści wynikające z decyzji”.

źródło: http://www.sciencedaily.com/
Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_577j00jdl4m85rc4rkj1nv92e7, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0