PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Czy można się przestraszyć na śmierć?

W północnej Karolinie człowiek został oskarżony o morderstwo pierwszego stopnia na 79 letniej kobiecie. Po napadzie na bank 20 letni Larry Whitfield włamał się i ukrywał w domu Mary Parnell. Chociaż policja powiedziała, że dwudziestolatek fizycznie nie skrzywdził kobiety to i tak jest winny jej śmierci, która została spowodowana atakiem serca i w konsekwencji śmierć wywołana przez strach. Czy może przestępca zostać pociągnięty do odpowiedzialności za śmierć kobiety? Prokuratura uznała, że tak

Ale czy medycznie jest to możliwe, że możemy przestraszyć się na śmierć?

Na pytania odpowiada Martin A. Samuels, przewodniczący departamentu neurologicznego w Brigham i Women’s Hospital w Bostonie.

Czy możliwe jest dosłownie bać się na śmierć?

Oczywiście.

Naprawdę jak to możliwe?

Ciało posiada naturalne mechanizmy obronne (ang. -„fight-or-flight response”, opisane przez Waltera Cannona). Jeśli w środowisku naturalnym zwierzę stoi w obliczu zagrażających życiu sytuacji, mimowolnie układ nerwowy reaguje poprzez zwiększanie częstości rytmu serca, zwiększa się przepływ krwi do mięśni, zwalnia proces trawienia. Wszystko to zwiększa szanse na sukces w walce, lub działa tak, że możemy szybko uciec od zagrożenia. Proces ten jest pomocny prymitywnym ludziom, ale problem jest taki, że we współczesnym świecie istnieje bardzo ograniczona korzyść.

Jak mogą mechanizmy obronne być odpowiedzialne za śmierć?

Autonomiczny układ nerwowy używa hormonu - adrenaliny, neuroprzekaźników lub chemicznych posłańców, aby wysłać sygnały do różnych części ciała by uaktywnić odpowiednie reakcje. Te chemikalia są w dużych ilościach szkodliwe dla naszego organizmu, szkodzi wewnętrznym narządom takim jak serce, płuca, wątroba i nerki. Uważa się, że niemal wszystkie nagłe zgony spowodowane są uszkodzeniem serca. Nie ma innych narządów, które tak szybko mogą spowodować nagły zgon. Niewydolność nerek, wątroby nie zabiją cię nagle.

Co dokładnie dzieje się w sercu kiedy zostanie zalane adrenaliną?

Adrenalina z układu nerwowego wyląduje na receptorach miocytowych (włókno mięśniowe - podstawowa komórka tkanki mięśniowej; ma zdolność do skurczu). Następuje cały szereg procesów, w których bierze udział wapno - które w dużych ilościach po prostu uniemożliwia zrelaksowanie.

Jeżeli ten system jest zalany adrenaliną serce może pracować z zaburzonym rytmem, które nie jest zgodne z życiem - możliwa jest w konsekwencji śmierć.

Morderczy rytm serca?
(czytaj dalej »)

W większości przypadków najprawdopodobniej to komorowe migotanie powoduje nagły zgon z lęku. Komorowe migotanie utrudnia zdolność do dostarczania krwi do organizmu.

Jakie inne emocjonalne stany mogą prowadzić do śmiertelnego rytmu serca?

Wszelkie silne pozytywne czy negatywne emocje takie jak radość, smutek. Istnieją ludzie, którzy zginęli z powodu religijnej emocjonalności. Był przypadek, kiedy golfista, który trafił do dołka za pierwszym razem powiedział: „Teraz mogę umrzeć” a następnie padł martwy. W Niemczech podczas mistrzostw piłki nożnej stwierdzono większą ilość zgonów sercowych. W Nowym Jorku po 9/11 po atakach terrorystycznych również Pentagon stwierdził zwiększoną liczbę nagłych zgonów sercowych.

Kto jest najbardziej narażony na nagłą śmierć?

Osoby z predyspozycjami mają zwiększone ryzyko nagłej śmierci, ale zdarza się, że może to przytrafić się osobie zdrowej i młodej.

źródło: Coco Ballantyne, http://www.sciam.com/

mgr Justyna Ryszewska

Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_cdb8b06m3akdcqt17p8ug64h24, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0