PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Odważ się nie ziewać!

Ziewanie. Wystarczy, że czytasz to słowo a już może ziewasz. Podczas gdy ziewanie jest definitywnie zaraźliwym zjawiskiem sam temat ziewania nie jest wart ziewania. W rzeczywistości to ciągła tajemnica a naukowcy wciąż próbują dowiedzieć się jaki jest cel ziewania. Sprawdź czy możesz zarządzać swoim refleksem ziewania.

Ziewanie nie jest próbą organizmu na łapanie więcej tlenu

Myśl, że ziewanie jest po to, aby złapać więcej tlenu została obalona już dawno temu. W rzeczywistości oddychanie i ziewanie kontrolowane są przez zupełnie inne organy i procesy.

Ziewaniu można zaprzeczyć

Dr Robert Provine, ekspert ziewania mówi, że ziewanie ma „nieuchronność kichania”. Nawet, jeśli próbujesz kontrolować ten proces: zaciskamy szczęki to nadal ziewamy, możemy tylko nie czuć spełnienia.

Nasze nawyki ziewania mogą być tak unikatowe jak my sami

Jesteś sową czy skowronkiem? Jeśli jesteś rannym ptaszkiem to prawdopodobnie ziewasz rzadko rano a więcej wieczorami. Natomiast jeśli ranne wstawanie jest dla ciebie utrapieniem ziewasz więcej rano. Może to być spowodowane wiekiem. Naukowcy sądzą, że im jesteśmy starsi tym mniej snu potrzebujemy i ziewamy mniej.

Ziewanie może być klimatyzacją dla mózgu

Jedna z teorii sądzi, że ziewamy, aby chłodzić nasz mózg. Temperatura w nim może wzrosnąć podczas stresu, migreny, kiedy jesteśmy pozbawieni snu albo po prostu senni. Nasze ciało poprzez termoregulację i dzięki uwalniania ciepła przez czaszkę i gruczoły potowe na czole pozbywa się ciepła. Ale jeśli te metody zawodzą ziewanie może przejąć kontrolę.

Ludzie nie są jedynymi, którzy ziewają

Każdy, kto spędził trochę więcej czasu pomiędzy kotami i psami wie, że ludzie nie są jedynymi zwierzętami, które ziewają. Różnica polega tylko na tym, że większość zwierząt nie ziewa z nudy. Niektórzy uważają, że ziewają dla termoregulacji, dochodzenia do dominacji, albo traktowane są jako część zalotów.
(czytaj dalej »)

Ziewanie jest zaraźliwe

W trakcie czytania tego artykułu prawdopodobnie ziewnąłeś raz czy dwa, prawda? Empatia jest w centrum teorii o ziewaniu a ludzie empatyczni pogłębiający zaburzenia takie jak autyzm czy schizofrenia przyczyniły się do wyjaśnienia tej teorii. Osoby mniej empatyczne były mniej podatne na zaraźliwe ziewanie. Ewolucyjny cel ziewania pozostaje jednak zagadką i tajemnicą.

Ludzie nie są jedyni, którzy mogą zarazić się ziewnięciem

Empatia może być ciągle kluczem do rozwiązania zagadki zaraźliwości ziewania. Zaraźliwe ziewanie możemy zauważyć wśród szympansów. Otwiera to nowe możliwości, nasi najbliżsi krewni mogą dzielić swoją świadomość i empatię podobnie do nas. Właściciele psów mogą mieć podejrzenia, że empatyzują ze swoimi zwierzętami, ale badania pokazują, że jest to mało prawdopodobne. Jest na odwrót to psy zarażają się ziewaniem od nas. Siedząc w pokoju z obcym człowiekiem 21 na 29 psów odziewnie.

Ziewanie może ostrzegać przed czymś więcej niż tylko nudą

Jeśli ktoś bardzo dużo ziewa może dziać się coś poważnego. Niektóre rodzaje leków powodują wzrost ziewania. Ziewanie również często występuje przed omdleniami. Nadmierne ziewanie było również związane z objawami udaru mózgu i problemami z sercem.

źródło: Amy Toffelmire, http://health.redorbit.com/

mgr Justyna Ryszewska

Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_br82pj6cle6aldkpp5os1g7ei2, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0